Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Prezydent Andrzej Duda wyznaczył datę

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył dziś termin żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego, byłego premiera. Jan Olszewski zmarł w czwartek 7 lutego w wieku 89 lat.

Dzień po śmierci byłego premiera prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że ogłosi żałobę narodową. Jak dotąd nie była jednak znana data. Krążyło kilka wersji. Według jednej z nich żałoba miała potrwać 3 dni - od czwartku 14 lutego (Walentynki) do soboty 16 lutego.

Dziś okazało się jednak, że będzie inaczej. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazał PAP, że żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego zacznie się o północy z czwartku na piątek, a potrwa do godziny 19:00 w sobotę.

Były premier Jan Olszewski zostanie pochowany w sobotę na warszawskich Powązkach Wojskowych. Ale uroczystości pogrzebowe rozpoczną się już w piątek. To wtedy - jak poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk - trumna z ciałem Jana Olszewskiego zostanie wystawiona w holu KPRM między 10:00 a 19:00.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Kiedy żałoba narodowa? Decyzja prezydenta
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  16 sierpnia 1980 roku. Jedna z najważniejszych dat, jakie odcisnęły piętno na historii PRL, prawdopodobnie całkowicie zmieniając dalsze losy naszego kraju. Trzeci dzień strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Dyrekcja decyduje się na częściowe spełnienie żądań pracowników, zgadzając się na podwyżki. Lech Wałęsa, przewodniczący Komitetu Strajkowego, postanawia o zakończeniu strajku. Wiadomość roznosi się przez radiowęzeł, zebrani w zakładzie mężczyźni zaczynają tłumnie opuszczać stocznię. Powstrzymują ich trzy kobiety, które wielka historia dziś zbyt często i zbyt chętnie pomija: Anna Walentynowicz, Alina Pienkowska i Ewa Ossowska.

  - O 18.00 stałam z Wałęsą na wózku. Jak to koniec? - tak Ewa Ossowska, działaczka opozycyjna, wspomina dziś swoją reakcję na decyzję o zakończeniu strajku. – Krzyknęłam: To jest zdrada!

 • getz54

  Oceniono 3 razy 1

  Nie wyszło mu z referendum, moze wyjdzie z załobą, w końcu to jego ulubiony ekosystem, kościoły i cmentarze.
  Chyba upewnił się u rodziny zmarłego kiedy pogrzeb, bo głupio wyjdzie jak ogłosi załobę tydzień po pogrzebie. Ciekawe czy walnie przemówionko jakieś ? Jak zobaczy mikrofon to pewnie skorzysta, zeby chociaz pobłogosławic ojczyznę jak w bazylijce św. Brygidy na pohybel Głodziowi. Benny Hilla za prezydenta mamy, zdarza się.

 • rzydeta

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wiem, jak dla mecenasa Olszewskiego, ale dla każdego porządnego człowieka byłby to niesłychany afront, gdyby taki złamas konstytucyjny wycierał sobie mordę pamięcią o zmarłym. Na miejscu rodziny byłego premiera rozważyłbym zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez faceta (? aby na pewno?) pobierającego bezprawnie pensję prezydenta RP. Paragrafy za szarganie pamięci zmarłych z -pewnością się znajdą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX