Biedroń i Schetyna powinni się dogadać? "Wtedy miejsca dla PiS może już zabraknąć"

- Można sobie wyobrazić sytuację, że jeśli przed wyborami dyskurs zdominuje spór programowy między Wiosną a PO, to wtedy miejsca dla PiS może już zabraknąć - uważa dr hab. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.

Ekspert zauważył, że poparcie dla Wiosny Roberta Biedronia może zmieniać się "każdego dnia". - Myślę, że to oszacowanie na poziomie 10 procent jest dość trafne. To poparcie się zmienia, bo twór jest nowy. Jeśli Roberta Biedronia jest dużo w mediach, to te słupki mogą rosnąć, natomiast jeśli zrobi się o nim ciszej, to pewnie będą spadać – ocenił w rozmowie z TOK FM dr hab. Mikołaj Cześnik, dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS.

W opinii dr Cześnika, w tej chwili trudno jednoznacznie określić, które ugrupowanie polityczne najbardziej straci na obecności Wiosny na listach wyborczych. - Mamy wielu kapryśnych wyborców, którzy czasem chadzają na wybory, a czasem nie. Stratedzy partyjni muszą identyfikować takie łowiska i maksymalizować poparcie wyborcze. Robert Biedroń musi liczyć na to, że odciągnie część wyborców od starych partii na scenie politycznej, ale swój elektorat musi też czerpać z mobilizowania tych kapryśnych – powiedział ekspert.

Jak dodał, na lewicy jest miejsce dla partii, która jest inna od tych, jakie znamy od 1989 roku. - Polska lewicowość jest bardziej skomplikowana, jest więcej niuansów, półtonów niż zwykło się sądzić. Taki elektorat jest często zmuszony do głosowania z zaciśniętymi zębami ze względów taktycznych. Biedroń może odwoływać się do takich wyborców, dla których wcieleniem najgorszego diabła jest Jarosław Kaczyński. Wtedy głos na Wiosnę będzie przeciw PiS, ale też na kogoś innego niż Grzegorz Schetyna i Koalicja Obywatelska – mówił dalej dr Cześnik.

Według eksperta, ciekawym rozwiązaniem taktycznym zarówno dla PO, jak i Wiosny, byłoby porozumienie. - Ordynacja wyborcza sprzyja teraz większym i zwycięzcy wyborów. Można sobie wyobrazić – tak jak było w 2005 roku między PiS a PO – pójście do wyborów jako pewna koalicja. Można się dogadać, podpisać pakt. Wytłumaczyć wyborcom, że choć się różnimy, to chcemy współpracować. Można sobie wyobrazić sytuację, że jeśli przed wyborami dyskurs zdominuje spór programowy między Wiosną a PO, to wtedy miejsca dla PiS może już zabraknąć. Nie mam badań, czy Polacy woleliby zagłosować na jedną wielką listę, natomiast mam wrażenie, że mądre ogranie tej wielości, która się pięknie różni, jest w stanie ograniczać deficyty i niedoskonałości, które to rozwiązanie w sobie zawiera – podkreślał przedstawiciel SWPS.

Dlatego radziłby Biedroniowi i Schetynie, by "jak najszybciej usiedli do stołu". - Musi być jakieś bazowe zaufanie wzajemne i poczucie grania do jednej bramki. Ale mam pewien rodzaj przeczucia, który wynika z plotek i jakiś sygnałów, które do mnie docierają, że tego brakuje. A czasu żeby się dogadać wcale nie jest dużo i te rozmowy łatwe nie będą – podsumował dr Mikołaj Cześnik.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
Biedroń i Schetyna powinni się dogadać? "Wtedy miejsca dla PiS może już zabraknąć"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 5

  Nie dogadają się. Biedroń za dużo chce zmienić w stosunku państwo- kościół, a PO zawsze kościelne było. Ponadto zamiast konstruktywnych rozmów znowu zaczną się przepychanki, kto będzie liderem. Schetyna nie odpuści, a Biedroń odpuścić nie może, bo to jego nazwisko jest teraz szansą na sukces. PO swój elektorat mocno rozczarowało, a ponieważ znaczna część tego elektoratu głosowała na PO jako mniejsze zło wobec PiS, to jest duża szansa, że poprze Wiosnę.

 • werner53

  Oceniono 6 razy 4

  Schetyna to beton, tu potrzebny jest dynamit, a nie dogadanie. W ubieglym tygodniu nijaka Leszczyna w tvn24 twierdzila, ze PO NIGDY nie zaglosuje za dostepem do aborcji do 12 tyg, a to jest jeden z podstawowych postulatow Biedronia, tak jak realny rozdzial panstwa od kosciola. Jedynie Biedron ma zdeterminowanie, aby zakonczyc pieklo kobiet (52% populacji) w Polsce, zakonczyc pieklo osob LGBT (5% populacji), zakonczyc utrzymywanie kosciola z podatkow. Glosuje na Biedronia!

 • spokojny_2018

  Oceniono 2 razy 2

  KONIECZNIE DO PRZECZYTANIA NA oko.press: nie-taki-dhondt-straszny-w-wyborach-sejmowych-nie-ma-powodow-by-strategicznie-glosowac-na-najwiekszych

  "Rozkład głosów między partiami B i C nie ma wpływu na oczekiwaną liczbę mandatów partii A – tak długo, jak przekraczają one próg wyborczy.
  W wyborach sejmowych w Polsce nie ma powodów, żeby głosować strategicznie „na największych”.
  „Premia za jedność” działa tylko pod warunkiem, że koalicja nie traci głosów w stosunku do partii startujących oddzielnie.
  Z punktu widzenia opozycji kluczową sprawą jest zmarnować jak najmniej głosów pod progiem ustawowym."

 • spokojny_2018

  Oceniono 1 raz 1

  WIOSNA MUSI IŚĆ SAMA BO INACZEJ STRACI WIELU SWOICH WYBORCÓW, KTÓRZY NIGDY NIE ZAGŁOSUJĄ NA PO (KO), PRĘDZEJ ZOSTANĄ W DOMACH.
  WIOSNA ZWIĘKSZA WYNIK CAŁEJ OPOZYCJI ANTY-PIS.

 • maria_curia

  0

  Zła strategia. Sondaże pokazały, że Biedroń nie zabiera wyborców tylko PO, bo w ankiecie nie uwzględniającej Wiosny PO miało i tak sporo niższy wynik niż PiS, zaś jeśli wiosna była na liście, razem z PO mieli już więcej niż PiS i to była porządna różnica.
  Na wiosnę głosuje wielu lewaków, baaardzo niezadowolonych z PO (i oczywiście z PiSu). Jeśli teraz Biedroń pokaże, że chce być jedynie kolejna doczepka do Schetyny, odwrócą się od niego. Jak od pani Nowackiej.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy -4

  Ciekawe z czego sie ta setkami produkowana przez system miernota habilitowala. Zdolnosci dysputy bo nie dyskursu tych ludzkich miernot sa na poziomie walenia decha, ewentualnie rzucania kamieniami w przeciwnika w ostatecznosci przeczytaniem z promptera 11 tezy o szaranczy .Na ten moment pozostaje wygodnie usiasc przed TV i obejrzec te fajna wesola nawalanke, tylko czekac jak pojawi sie mowa nienawisci i bedzie weselej od walk w kisielu.

 • stef0909

  Oceniono 9 razy -5

  Biedroń biedny człowiek za duże EGO i zmienić to on sam może pieluchę!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX