Ambasador Izraela dementuje informacje "Jerusalem Post" o słowach Netanjahu

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari zdementowała podane przez dziennik "Jerusalem Post" informacje nt. wypowiedzi w Warszawie premiera Izraela Benjamina Netanjahu - poinformowała w piątek nad ranem PAP Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

"Jerusalem Post" podał w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. - "Netanjahu powiedział bardzo wyraźnie, że Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów podczas Holokaustu" - to dokładny cytat podany przez gazetę. 

KPRM udostępniła PAP wiadomości, które skierowała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari do Marka Korowajczyka, dyrektora Departamentu Spraw Zagranicznych KPRM.

"Szanowny Panie Dyrektorze, bardzo proszę o przekazanie Kancelarii Premiera Morawieckiego, że informacje podane przez "Jerusalem Post" na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe. Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali - napisała Azari.

Jak dodała, Netanjahu "chce podziękować za ciepłe przyjęcie podczas swojej wizyty".  -"Jeśli chodzi o briefing dla prasy izraelskiej - odpowiadając na pytanie o wspólną deklarację dwóch Premierów [z 27 czerwca 2018 r.], Premier Netanjahu powiedział, że jednoznacznie je podtrzymuje i dodał, że nikt nie został pozwany do sądu za wypowiadanie stwierdzeń o tym że byli Polacy, którzy indywidualnie współpracowali z Niemcami. W żadnym momencie nie wspominał w tym kontekście o "polskim narodzie
" - czytamy w nocie Azari. 

- "To jest osobista wiadomość od mojego premiera. "Jerusalem Post" już zmienił swój artykuł, odnotowując, że wcześniejsza wersja była nieprawdziwa - stało się tak na prośbę Premiera Netanjahu" - napisała ambasador Izraela w Polsce.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że "na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust w związku z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej."

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
"Jerusalem Post": Netanjhau powiedział, że Polacy pomagali zabijać Żydów. Stanowisko ambasady
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Izrael, pokazał Polaczkom, swoje prawdziwe oblicze...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  To ona nadal nie zostala wydalona z Polski.

 • mrpens

  Oceniono 2 razy 0

  NetanjaHUJ ci w d.

 • rastablaster

  Oceniono 2 razy 0

  BDS - Bojkutj Izrael

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX