Dlaczego Razem nie zbuduje koalicji z Wiosną? Adrian Zandberg: Biedroń złożył dosyć kuriozalną propozycję

Adrian Zandberg, lider partii Razem, mówił w TOK FM o propozycji Roberta Biedronia. - Schowanie logo partii Razem, przekazanie pieniędzy na kampanię pod logiem Wiosny i wybranie przez nią, kto ma być kandydatem Razem - wymieniał.

Według najnowszego sondażu CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lutym, partia Razem zdobyłaby tylko jednoprocentowe poparcie. 

Prowadząca Wywiad Polityczny w TOK FM, Karolina Lewicka, przypomniała w rozmowie z Adrianem Zandbergiem, że kiedyś Razem mogło liczyć nawet na trzy procent głosów wyborców, a potem było już tylko gorzej. - Może trzeba uznać, że ten produkt polityczny się nie sprawdził? Może trzeba wymyślić coś innego? - pytała lidera ugrupowania. 

- Z pokorą spojrzeliśmy na strategię, którą Razem realizowało przez znaczną część tej kadencji i efektem jest otworzenie się na inne środowiska lewicowe - odpowiedział gość TOK FM. 

Czytaj też: Razem złożyło projekt o legalnej aborcji i żąda poparcia PO. "Dziś inicjatorki Czarnego Protestu powiedziały: sprawdzam!"

Tłumaczył, że Razem prowadziło rozmowy ws. wyborów do Parlamentu Europejskiego m.in. z SLD, Polską Partią Socjalistyczną, Robertem Biedroniem, Piotrem Ikonowiczem, Anną Grodzką, Ruchem Sprawiedliwości Społecznej, z organizacjami lokatorskimi itp.

- Teraz SLD prawdopodobnie opuści swoje miejsce i pójdzie do Grzegorza Schetyny. Robert Biedroń ucieka od słowa lewica i widać, że lewicy nie buduje. Widać wyraźnie, że idzie raczej po dawnych, rozczarowanych wyborców Ryszarda Petru, po wyborców liberalnego centrum - komentował działania możliwych wcześniej koalicjantów.

Adrian Zandberg wyjaśnił, że jego zdaniem tworzy się dzięki temu luka dla lewicy. - Wierzę, że jest wielu ludzi lewicy, do tej pory funkcjonujących w środku lub wokół środowiska SLD,  którym niekoniecznie będzie się uśmiechało podporządkowanie lewicowego programu społecznego, ekonomicznego, neoliberałom - ocenił.

"Kuriozalna propozycja" Roberta Biedronia

Adrian Zandberg omówił także powody odejścia z ugrupowania Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Polityczka wskazywała m.in. na różnicę zdań co do kierunków, w których zmierza organizacja. Jak napisała, "nie bez znaczenia jest także styl i metody jej działania w ostatnim czasie, z którymi się głęboko nie zgadzam".  

- Mieliśmy dosyć zasadniczą różnicę zdań dotyczącą startu wyborczego - tłumaczył Zandberg, zaznaczając, że Razem chciało budować wspólną lewicową listę na lewo od Platformy Obywatelskiej.

- Rozmawialiśmy też z Robertem Biedroniem, który złożył dosyć kuriozalną propozycję czegoś, co chyba trudno nazwać koalicją. Propozycję schowania logo partii Razem, przekazania pieniędzy na kampanię pod logiem Wiosny i wybrania przez partię Wiosna, kto ma być kandydatem Razem z list partii Wiosna. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uważała, że należy tę propozycję przyjąć. 

Zandberg tłumaczył, że większość członków Razem uznała, że należy pójść inną drogą i budować wspólną listę z organizacjami lewicowymi. 

- Żadna poważna partia polityczna nie może pozwolić sobie na to, żeby ktoś wybierał jej kandydatów za nią - podkreślił polityk.

Zaznaczył, że lista na wybory do europarlamentu to kwestia dni. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • dlaczego konferencja bliskowschodnia była w ocenie Adriana Zandberga kompromitacją? 
 • o zeznaniach austriackiego biznesmena Geralda Birkfellnera.
Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (118)
Dlaczego Razem nie zbuduje koalicji z Wiosną? Adrian Zandberg: Biedroń złożył dosyć kuriozalną propozycję
Zaloguj się
 • nai1

  Oceniono 19 razy 15

  Nie wierzę tym, co już w swojej nazwie mnie okłamują.
  Prawo i sprawiedliwość.
  Razem.
  Parta Razem nic jak dotąd nie zrobiła z nikim razem. A kilka lat już istnieje. I teraz też, umawia się, umawia, i na koniec będzie Razem. Sama ze sobą. Zresztą mam dla nich hasło wyborcze: "Razem w kupie!" Pasuje jak ulał.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 20 razy 14

  Tak między wierszami - a to partia Razem ma jakieś logo?! To nie jest wyzłośliwianie się, ale ta partia jest tak nierozpoznawalna jak ninja w nocy!

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 17 razy 13

  Efektem pracy było otworzenie się na inne środowiska lewicowe.
  Ciekawe.
  To najpierw wybraliście sobie nazwę partii sugerującą otwarcie na innych a długo po tym doszliście do wniosku, że nie jesteście jednak otwarci i trzeba to zmienić?
  Ja od samego początku twierdziłem, że powinniście się nazywać "Osobno".
  A teraz dostajecie takie propozycje na jakie ciężko pracowaliście.

 • sacc77

  Oceniono 17 razy 13

  Każdy NORMALNY potencjalny koalicjant RAZEM będzie oczekiwał co najmniej schowania jeżeli nie totalnego odstawienia ZANDBERGA, który jest ideologicznym dogmatykiem nie przystającym do wymogów realnej polityki...

 • red_fang

  Oceniono 15 razy 11

  Zandberg jest inteligentnym gościem, ale tutaj gra debila. Wiadomo na czym polega polityka, są zakulisowe rozgrywki, albo ktoś jest realistą i wie jak to się od kuchni rozgrywa, albo jest idealistą i będzie skazany na permanentne 1%. Zandberg wybrał tę drugą opcję. Biedroń to żadna lewica, to raczej progresywne centrum, ale z braku lewicy wyborcy lewicowi przeskoczą na niego, a Razem zostanie z 0,1%.

 • vladexpat

  Oceniono 23 razy 11

  Adrian, lubię cię, ale dałeś ciała. Albo trzeba było warunki Biedronia przyjąć (w końcu macie kasę z państwowej dotacji), albo odrzucić i poszukać innego sposobu współpracy, albo przynajmniej nie przeszkadzania sobie nawzajem. A ty poleciałeś do mediów opowiadać o swojej porażce, tracąc przy okazji jedną z najwartościowszych osób ze swojej partii. Słabe.

 • wichura

  Oceniono 24 razy 8

  Sorry, śmieszny misiu, ale taki jest biznes: duży dyktuje warunki mniejszemu. Szczególnie, jeśli ten mniejszy jest na pograniczu istnienia.

 • markowski222

  Oceniono 23 razy 7

  Moja żona uparła się, i głosowała na partię Razem. Teraz powiedziała że więcej tego grzechu nie popełni.
  Jeżeli partia Razem nie rozumie że jedyną jej szansą jest związek z Biedroniem, i to na jego zasadach - to trudno!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX