"W interesie Kaczyńskiego jest złożenie zeznań w prokuraturze". PiS weźmie pod uwagę radę byłego spin doctora?

Prokuratura będzie kontynuowała przesłuchanie Geralda Birgfellnera. Zdaniem Michała Kamińskiego Jarosławowi Kaczyńskiemu powinno zależeć na tym, by zostać przesłuchanym przez śledczych. Bo jak mówił w TOK FM, jeszcze nigdy pod adresem prezesa PiS nie padły tak ciężkie zarzuty.

Z zeznań, jakie w prokuraturze złożył Gerald Birgfellner, wynika, że Jarosław Kaczyński miał nakłaniać biznesmena do przekazania 50 tys. zł dla księdza Rafała Sawicza, z rady fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna. Chodziło oczywiście o budowę wieżowców na warszawskiej Woli. Z wcześniejszych publikacji wiemy, że prezes PiS nie chciał zapłacić Austriakowi za wykonaną pracę przy realizacji projektu budowy drapaczy chmur.

Oczywiście politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz sam Jarosław Kaczyński odpierają wszelkie zarzuty.

W TOK FM komentował sprawę były spin doctor PiS-u Michał Kamiński. Poseł klubu PSL-UED zaczął od tego, że w Polsce obowiązuje domniemanie niewinności. - I nie ma żadnego powodu, by domniemanie niewinności nie dotyczyło Jarosława Kaczyńskiego - stwierdził. I zaczął wytykać Prawu i Sprawiedliwości, że dotychczasowa retoryka partii radykalnie "rozjechała się" w ostatnim czasie.

- Przewodniczący Radu Europejskiej Donald Tusk zeznawał przed sejmową komisją śledczą dlatego, że jego syn pracował w prywatnych liniach lotniczych. Wokół tego zbudowano wielką teorię, choć nie ma żadnych dowodów, że Donald Tusk miał na to wpływ. A tutaj mamy zeznania złożone pod przysięgą. Człowiek, który prowadził rozmowy biznesowe z Jarosławem Kaczyńskim, zeznaje, że Kaczyński żądał od niego korzyści majątkowej. Jest na to przepis w Kodeksie karnym dotyczący tzw. korupcji biznesowej - mówił Kamiński w Wyborach w TOK-u.

Przypomnijmy, do tej pory do prokuratury nie został wezwany nie tylko Jarosław Kaczyński, ale też inne osoby - poza austriackim biznesmenem - których głos słychać na ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" nagraniach.

"Zarzut kryminalny"

Jak podkreślił Michał Kamiński, cała sprawa nie opiera się jedynie na zeznaniach jednej osoby - Birgfellnera. Bo jest też świadek. - Zobaczymy, co powie żona austriackiego biznesmena. Ja sądzę, że  w interesie Jarosława Kaczyńskiego jest złożenie zeznań w prokuraturze. Nie wyobrażam sobie, żeby Jarosław Kaczyński nie wytoczył procesu o zniesławienie i czekam na ten proces. Do tej pory Jarosławowi Kaczyńskiemu wiele zarzucano, ale tej rangi zarzut wobec niego nie padł. Jeżeli prawdą jest, co mówi austriacki biznesmen, to żądanie korzyści majątkowej jest zarzutem kryminalny - podkreślił polityk, który współtworzył zakończone sukcesem kampanie wyborcze PiS-u i Lecha Kaczyńskiego w 2005 roku.

Także Marek Borowski zwrócił uwagę na to, jak PiS traktuje zarzuty i podejrzenia wobec siebie, a jak zachowywał się w przypadku jakichkolwiek spraw dotyczących przeciwników. Dlatego zaproponował, by wyobrazić sobie, że sprawa budowy wieżowców dotyczyłaby... Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska. - Przecież mielibyśmy tu armagedon. Zdajemy siebie przecież sprawę z tego, że PiS jest bardzo sprawny w takich sprawach - ocenił senator i były marszałek Sejmu oraz minister finansów.

Borowski zwrócił uwagę nie tylko na to, że działania dotyczące budowy wieżowców to złamanie przepisów Ustawy o partiach politycznych, które zabraniają prowadzenia działalności biznesowej. - Prezes Kaczyński podejmował działania, które o nim jak najgorzej świadczą. Jakieś spółki-"słupy", które  zawsze krytykował, jakieś tajne operacje, ściąganie prezesa banku do siebie i załatwianie z nim spraw. Cały ten mit, że PiS to partia, która walczy z układami, a Kaczyński to człowiek o nieposzlakowanej opinii, to wszystko po prostu runęło - powiedział gość Wyborów w TOK-u.

Uczciwy, uczciwy i jeszcze raz uczciwy

W programie Dominiki Wielowieyskiej uczestniczył też polityk Prawa i Sprawiedliwości. Europoseł prof. Karol Karski nie zaskoczył swoimi opiniami. - Mamy do czynienia z sytuacją, w której przedstawiono taśmy, z których wynika, że Jarosław Kaczyński jest uczciwą osobą, dba o przestrzeganie prawa. Kiedy okazało się, że Jarosław Kaczyński jest uczciwą i praworządną osobą, wówczas zaczęto upowszechniać informacje, które nie są nagrane, których nie ma. I to jest ten poziom absurdu tej sytuacji - mówił.

Na pytanie gospodyni audycji, czy nie byłoby dobrze, gdyby głos w sprawie zajął ks. Rafał Sawicz, odpowiedział: Czy ja jestem księdzem Sawiczem?

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (257)
Taśmy Kaczyńskiego. "W interesie Kaczyńskiego jest złożenie zeznań w prokuraturze"
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 47 razy 43

  PiSs najwyraźniej nie wie co z tym zrobić. Prezes wie, że kryształowy nie jest zupełnie. Znowu pokazał że jest tchórzem. Tusk po wybuchu aferzy taśmowej nie zawahał się stanąć przed kamerami. To jest ta różnica klasy.

 • baby1

  Oceniono 35 razy 33

  Kaczor nie taki głupi. Wie, że jak wytoczy proces o zniesławienie, to się znajdą taśmy z nagraniem i wtedy wtopa na całego.

 • jxl82

  Oceniono 37 razy 31

  Jarek milczy, ponieważ nie wie czy istnieje nagranie audio lub video zgarniania przez niego koperty.

 • m.godwin

  Oceniono 31 razy 29

  A Macierewicz wytoczył Piątkowi proces? No to Kaczyński też nie wytoczy. Z tych samych powodów.

 • jzd

  Oceniono 27 razy 23

  Wszyscy wiedzą że Kaczyński to złodziej i przewalacz

 • nalesniku

  Oceniono 30 razy 22

  kurdupel przeciez juz byl u zera . prokurator generalny obciagnal kurduplowi lache i na tym sie skonczylo przesluchanie

 • sailor2016

  Oceniono 25 razy 21

  Tak na marginesie to prokurator prowadzący postępowanie powinien już dawno postawić zarzuty Kaczyńskiemu. Zaniechał tego, a tym samym popełnił przestępstwo i to można powiedzieć w błysku fleszy. Takie samo przestępstwo popełnia prokurator prokuratorów Zero. Wszystkim życzę powodzenia:)))) i wygodnych prycz w pudle i nie liczyłbym na przedawnienie:)))

 • pedro.666

  Oceniono 23 razy 21

  Oczywiście! Kryształowo uczciwy prezes nie może puścić płazem tak potwornej zniewagi. Musi nie tylko złożyć zeznania, ale i pozwać tego austriackiego odwetowca z Bonn! Nie ma innej opcji! Nie mogę się doczekać, swoją drogą... :)

 • tegepe

  Oceniono 21 razy 19

  Tchórz z Żoliborza będzie raczej chciał przeczekać wrzawę, którą sam wywołał, i na żaden proces się nie odważy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX