SLD wystartuje do PE ramię w ramię z PO. "Wierzymy, że można uzyskać jedność w różnorodności"

SLD wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Europejskiej. Wyborcze porozumienie to pomysł byłych premierów i szefów MSZ z czasów rządów AWS, SLD, PO. Pomysł wspiera też Kazimierz Marcinkiewicz, który był premierem pierwszego rządu PiS-u.

SLD przystąpi do Koalicji Europejskiej. To najważniejsza decyzja konwencji Sojuszu. Trzech delegatów głosowało przeciwko.

Jak relacjonuje reporter TOK FM Tomasz Setta, Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaproponuje - jako kandydatów na europosłów - trzech swoich byłych premierów.

Od dziś podejmujemy bardzo konkretne rozmowy z innymi partiami, które mają podobną wizję Unii Europejskiej; dla których kwestia demokracji i rozsądku w Polsce jest najważniejsza. Myślimy o takich partiach jak PSL, PO, Nowoczesna, partia Zieloni, bo tu potencjalne rozmowy koalicyjne są najdalej idące. Ale chcielibyśmy, aby równolegle do tej koalicji, weszły wszystkie partie struktury lewicowe, które uznają nasz sposób myślenia - mówił szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Jak dodał, rozmowy koalicyjne powinny skończyć się do końca lutego. - Wierzymy, że można uzyskać jedność w różnorodności - stwierdził.

Razem do PE

Koalicję Europejską utworzyli na początku roku byli premierzy i ministrowie spraw zagranicznych rządów AWS (Jerzy Buzek), PO (Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Radosław Sikorski), SLD (Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Leszek Miller)  i PiS-u - Kazimierz Marcinkiewicz. Inicjatywa ma poparcie byłej premier Hanny Suchockiej oraz byłego szefa MSZ Adama Rotfelda.

Jak deklarowali pomysłodawcy powołania koalicji, zależy im na skonstruowaniu "jednej, szerokiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej".

Czytaj też: Beata Kempa, Adam Bielan - kto jeszcze? Są pierwsi kandydaci do Parlamentu Europejskiego>>>

shgh

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (4)
SLD wchodzi do koalicji. Wybory do europarlamentu - koalicja opozycji
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Z teka dla Olka moze byc niekoniecznie tak rozowo, od pewnego czasu przestal pic, dawniej teka byla mu potrzebna do noszenia butelek, dzis wystarczy zwykla gazeta i kieszen.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Efekt biedronia dosc byskawiczny, choc jeszcze dwadziescia lat temu mogl ktos sadzic ze UW i SLD, to dwa slonca jak z Beniowskiego i taka koalicja moglaby sie wydawac nie do zaakceptowania, jednak nie miejcie zludzen to partie wyrosle na fali konfliktu wewnetrznego w PZPR z 68. To ta sama sila niszczaca Polske od 70 lat.
  Dzis znow sie musza policzyc i jakos tak symbolicznie w tle trumna premiera Olszewskiego, ktory maial odwage przeciwstawic sie postpeerelowskiemu ukladowi.

 • tulius

  Oceniono 5 razy 1

  no nareszcie, polityczne odpady w jednym POjemniku xddd

 • matts06

  Oceniono 3 razy -1

  SLD właśnie przestaje istnieć. W sumie to dobrze, szkoda że jednak tak późno. Gdyby stało się to wcześniej i SLD zrobiło miejsce na lewicy, to być może Razem byłoby dziś w innym miejscu. A tak to SLD przestaje istnieć, a w tym samym czasie na margines polityki przechodzi także Razem. Cóż... zostaje niestety już tylko centrowa Wiosna Biedronia, takie mniejsze zło od POPiSu. A potem trzeba mieć nadzieję, że na przyszłe wybory w 2023roku powstanie wreszcie silna, pragmatyczna socjaldemokracja na zgliszczach SLD, Razem i tych co odejdą od Biedronia, a to się będzie działo, bo Biedroń swojej zbieraniny nie utrzyma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX