Prof. Marciniak o wejściu SLD do Koalicji Europejskiej: Obecna sytuacja wymaga tego typu decyzji

SLD zgłasza akces do Koalicji Europejskiej. W wyborach do PE mają wystartować trzej byli premierzy z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Decyzję chwali politolog z UE prof. Ewa Marciniak.

-  Myślę, że obecna sytuacja polityczna wymaga tego typu decyzji - mówiła prof. Ewa Marciniak w TOK FM, tuż po ogłoszeniu decyzji władz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła, że "miarą kompetencji polityka jest bardzo dokładna analiza sytuacji politycznej, w jakiej dany podmiot się znajduje".

A SLD po wyborach samorządowych nie znalazł się wśród głównych graczy. Na podjętą dziś decyzję, oceniła prof. Marciniak, wpływ miały też zapewne sondaże. - Jak obliczyłam, trzy nowe sondaże dały - średnio - dla SLD  4 procent. To mało dla partii, która ma aspiracje - stwierdziła.

Decyzja Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie jest zaskoczeniem dla Jakuba Majmurka. Jak mówił w TOK FM, po wyborach samorządowych w partii Włodzimierza Czarzastego rozważano dwa scenariusze: budowy szerokiego porozumienia z innymi ugrupowaniami lewicowymi oraz dołączenie do Koalicji Obywatelskiej. - Ta druga koncepcja od początku przeważała. Silne okręgi - warszawski łódzki, poznański - najsilniejsze dziś w SLD dążyły do koalicji - tłumaczył publicysta 'Krytyki Politycznej".

Mocni kandydaci

Włodzimierz Czarzasty ogłosił, że partia zgłasza na listy wyborcze między innymi  trzech byłych premierów: Marka Belkę, Włodzimierza Cimoszewicza i Leszka Millera.

Szef SLD mówił też, że w maju o mandaty chcą walczyć obecni europosłowie: Bogusław Liberadzki i Janusz Zemke.

Według medialnych spekulacji Włodzimierz Cimoszewicz może otwierać warszawską listę Koalicji Europejskiej.

- Kandydatura Cimoszewicza nie ułatwia konkurencji z Wiosną Roberta Biedronia. Były premier nie jest dobrym kandydatem dla wyborców poniżej 40. roku życia - uważa Jakub Majmurek.

Razem przeciwko PiS

- Brawa dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej za decyzję, że chce współtworzyć Koalicję Europejską - oświadczył szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, po ogłoszeniu decyzji przez władze SLD.

Koalicję Europejską utworzyli na początku roku byli premierzy i ministrowie spraw zagranicznych rządów AWS (Jerzy Buzek), PO (Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Radosław Sikorski), SLD (Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Leszek Miller) i PiS-u - Kazimierz Marcinkiewicz. Inicjatywa ma poparcie byłej premier Hanny Suchockiej oraz byłego szefa MSZ Adama Rotfelda.

Jak deklarowali pomysłodawcy powołania koalicji, zależy im na skonstruowaniu "jednej, szerokiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, której celem byłaby odbudowa mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (126)
Prof. Marciniak o wejściu SLD do Koalicji Europejskiej: Obecna sytuacja wymaga tego typu decyzji
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 30 razy 8

  Tylko zjednoczenie opozycji daje szansę na zwycięstwo. Dogadajcie się jeszcze z Biedroniem i sukces murowany. A tych od wież i innych wiekopomnych działań niech niepamięć pochłonie.

 • g.lem

  Oceniono 24 razy 6

  Brawo! Mądra decyzja!

 • rozterka47

  Oceniono 8 razy 4

  Zgadzam się ze zdaniem profesora .

 • bardzozimnylk

  Oceniono 12 razy 4

  No i fajnie !

 • extragender

  Oceniono 20 razy 4

  Rozumiem, że program tego czegoś to "razem przeciwko pis"? To dużo mówi.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 18 razy 4

  Tak wygląda śmierć.
  Śmierć polityczna.
  RiP.

 • rotterdamus

  Oceniono 7 razy 3

  Polacy cieszący się , jak głupi zabawką, każdym niepotwierdzonymi faktami wpisem są żałośni. Co z Wami?! Każdy z fakenews'ów łykacie, jak....
  Polska będzie Polska kiedy wywali się cały Czas i przydatki .... Od 91 to tylko walka o stolik i kasę. Żonglowanie i roszady. Dopóki się cała banda nie ustawi...ale muszę zmartwić. Im wiecznie będzie mało! Ten typ złodzieji tak ma.

 • rotterdamus

  Oceniono 7 razy 3

  Polska polityka ma odwieczny problem. Ja nazwę to " knajackim". Oszustwo i nierząd!. W sumie nie powinno mnie to interesować co ta złodziejska banda z Wiejskiej robi z kasą. Tak dalece.... kiedy jest ona nie defraułdowana z moich podatków. Suweren może być dy**y. To jego jego wybór. ( Sam tą kloakę wybrał) Ale ja nie mam chęci wspierania tego sowieckiego Rządu. A oni łamiąc wszelkie zasady, znowóz chcą wyłudzić, m.in. MOJĄ KASĘ.
  Wolałbym aby zwrócili się do mocodawcy( Putin)
  Po stokroć sprzedajni szmaciarze!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX