P.o. szefa dyplomacji Izraela: Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Jest komentarz szefa kancelarii premiera

Jako całkowicie niedopuszczalne ocenił ambasador RP w Tel Awiwie Marek Magierowski wypowiedź p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Kaca, który powiedział m.in. że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

"Jest czymś zdumiewającym, że nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela przytacza tak haniebną i rasistowską ocenę. To całkowicie niedopuszczalne" - napisał dyplomata na Twitterze. Wpis, który zacytował, został jednak usunięty. 

Kolejna kontrowersyjna wypowiedź

Dziennik "Jerusalem Post" poinformował w czwartek wieczorem, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz Kancelaria premiera Izraela. Według przedstawionych przez stronę izraelską wyjaśnień, w rzeczywistości szef izraelskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami mówił o Polakach, nie o polskim narodzie ani państwie i odnosił się jedynie do tych Polaków, którzy współpracowali z nazistami.

Odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu Kac stwierdził: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela - PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, 'Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki'. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Reakcja na słowa p.o. szefa izraelskiego MSZ

Szef kancelarii premiera stwierdził, że w świetle wypowiedzi szefa izraelskiego MSZ jakikolwiek udział przedstawiciela Polski w spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu staje pod znakiem zapytania.

Wcześniej w niedzielę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przekazała PAP, że premier Mateusz Morawiecki poinformował Netanjahu, iż nie weźmie udziału w planowanym szczycie V4 w Izraelu. Zamiast niego Polskę miał reprezentować szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
P.o. szefa dyplomacji Izraela: Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Jest komentarz szefa kancelarii premiera
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  Na kaca najlepsze jest powietrze z materaca.

 • tomekmichnik

  0

  A ilu Polaków zabili Żydzi, np. komuniści, UB-ecja, sowieccy komisarze, członkowie NKWD, sędziowie rzekomo polskiego wojska, cywile witający sowietów w 1920 i 1939 a potem ochoczo donoszący nowej władzy?
  Ja bym się nie kłócił o to kto był większym skur.....lem.
  My czy Żydzi.
  Tylko narracja jest taka, że tylko wy Polacy.
  Potem się dziwicie dlaczego was nienawidzą. Nie dlatego, że macie więcej forsy. Dobrze wiecie dlaczego.
  Bo uważacie się za lepszych od innych.
  Ja was się bardzo boję. Bardzo.

 • tomekmichnik

  0

  Było wielu Zydów, którzy kolaborowali z komunistami.
  Jak każdy Polak mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy.

 • irenevonbrick

  0

  Są Żydzi mądrzy i są głupi też

 • ostjan

  Oceniono 3 razy -1

  Katolicka Polska czerpała antysemityzm wprost z ambon. Kościół dopiero w latach 60 lub 70 zaprzestał głosić oficjalnie, że to Żydzi zabili nam Jezusa. Nieoficjalnie antysemityzm w Kościele funkcjonuje nadal. Więc nie ma się o co oburzać, taka jest prawda..

 • getz54

  Oceniono 5 razy -3

  ZSRR dbając o czystośc ideologiczną swojego socjalistycznego obozu, wygumkował swoje zbrodnie w zamian za przyzwolenie na to innym państwom socjalistycznym w tym Polsce. W nowej powojennej erze staliśmy się obok ZSRR bojownikami o wolnośc, sprawiedliwośc i pokój na świecie. Chruszczow pozwolił nam za to napisac swoją historię od nowa. To zaklinanie rzeczywistości przez dziesiątki lat zyskało status prawdy jedynej i niepowtarzalnej, a co najgorsze nienegocjowalnej. Te nasze pozal się boze powstania narodowe, mordowanie niewinnych ludzi w nie naszych powstaniach, w Hiszpanii, w wojnach napoleońskich, które są do dzisiaj w słowach naszego hymnu narodowego, uczyniły z nas awanturników, dzisiaj określanych mianem psy wojny. Tak samo było z polskim antysemityzmem, który chyba dotarł do Polski wraz z przyjęciem chrztu w 966 roku i który nadal jest czczonym mitem, jak mit o Światowidzie na przykład. ZSRR pozwolił nam na fałszowanie naszej historii w tym elemencie, bo mu to było na rękę. Izrael stał po stronie USA. I teraz takie nieuki jak pan Magierowski, Dworczyk, Duda, Morawiecki, protestują, straszą ,szantazują, zamiast przeprosic przyznac się do ulegania w tej kwestii klerowi i zadoścuczynic ofiarom holocaustu. Zwykła ludzka przyzwoitośc tego wymaga.
  Jezeli Niemcy tłumaczą się jeszcze z 2 wojny światowej to tylko przed Polakami, świat im wybaczył, ale nie zapomniał o wydarzeniach sprzed 70 lat, a o Polskich zbrodniach ani nie zapomniał ani ich nie wybaczył. Kara za nie dopadnie nas tak czy inaczej, wcześniej czy pózniej, ona jest nieuchronna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX