Joanna Scheuring-Wielgus chce, żeby Kościół stanął przed Trybunałem w Hadze

Raport na temat wykorzystywania seksualnie nieletnich w polskim Kościele został opublikowany. Trafił także do papieża Franciszka. - To jest bardzo symboliczne, są w Kościele osoby, które nie są głuche na wołanie o pomoc - mówiła w Poranku Radia TOK FM Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka partii Teraz!.

Jacek Żakowski pytał posłankę Teraz!, czy rozważa start w wyborach do europarlamentu. - Chciałabym doprowadzić do postawienia Kościoła rzymsko-katolickiego przed Trybunałem w Hadze. Dlatego rozważam start w wyborach do PE. Chciałabym w tym uczestniczyć - odpowiedziała Joanna Scheuring-Wielgus. 

Fundacja "Nie lękajcie się" opublikowała w czwartek raport na temat wykorzystywania seksualnego nieletnich w polskim Kościele, a w nim nazwiska 24 biskupów, którzy zdaniem autorów raportu tuszowali tego rodzaju przypadki. Są w nim bardzo znani hierarchowie jak abp Marek Jędraszewski czy abp Sławoj Leszek Głódź. 

Raport ten jeszcze w środę, podczas audiencji generalnej, został przekazany papieżowi Franciszkowi przez polską delegację, między innymi z Scheuring-Wielgus w składzie. - Sytuacja jest nieprawdopodobna. Ja kilka tygodni temu wysłałam list do papieża Franciszka, w którym opisałam sytuację w Polsce i to, że mamy raport, który chcemy mu przedstawić. Do dnia, w którym doszło do spotkania, nie mieliśmy informacji, czy papież się z nami spotka. Później byliśmy inaczej traktowani niż inne osoby, które przyszły na audiencję, dowiedziałam się, że papież do nas podejdzie - mówiła posłanka.

Joanna Scheuring-Wielgus wspominała rozmowę polskiej delegacji z Franciszkiem. - Papież podał mi rękę, przywitał się po włosku. Rozmawiałam z nim po angielsku. Mówiłam, że jesteśmy delegacją z Polski, że jest z nami ofiara księdza pedofila. Franciszek powiedział, że na pewno przeczyta nasz raport jeszcze przed synodem - dodawała Scheuring-Wielgus.

W czasie tego spotkania doszło do symbolicznego momentu. Papież Franciszek ucałował w rękę Marka Lisińskiego, ofiary księdza pedofila. - Papież Franciszek wiedział, kim jest Marek Lisiński. To spotkanie odbyło się w milczeniu. Potem papież ucałował go w rękę. Byliśmy poruszeni tym momentem - wspominała posłanka. 

Jak dodawała posłanka, całe spotkanie miało wymiar symboliczny. - My od 5 lat próbujemy różnymi sposobami spotkać się z przedstawicielami Episkopatu. Za każdym razem są tam zamknięte drzwi i odgłos pustki ze strony Kościoła. Okazuje się, że w przypadku papieża jest to możliwe. To jest bardzo symboliczne, są w Kościele osoby, które nie są głuche na wołanie - mówiła Scheuring-Wielgus.

Posłanka czeka na dalsze kroki Watykanu. - Teraz piłka jest po stronie papieża Franciszka. W Chile dostał podobny raport i zareagował. Liczę na to, że reakcja w którymś momencie nastąpi - dodawała. 

Według Scheuring-Wielgus, to ofiary są w tej sprawie najważniejsze. - Historie ofiar z całego świata poruszają ludzi w czasie synodu. Dla każdej osoby, która nie rozumie, o co walczymy, ta rozmowa z ofiarą jest wstrząsem. Ta trauma jest tak ciężka, że trudno to sobie wyobrazić. To jest, myślę, kluczowe. Najtrudniejszy był ten właśnie pierwszy krok - mówiła posłanka Teraz!.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (171)
Joanna Scheuring-Wielgus chce, żeby Kościół stanął przed Trybunałem w Hadze
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 19 razy 15

  Szanowna Pani poseł. Empatycznie podzielam Pani ból wynikający z bezsilności, Pani cierpienie z powodu krzywd wyrządzanych bezbronnym dzieciom, kobietom, oburzenie na tysiącletnią bezkarnośc tej instytucji. To bardzo wyniszczające odczucia. Uwazam jednak ze ETS w Hadze nie jest właściwym miejscem do dochodzenia sprwiedliwości. Trybunał w Hadze zajmuje się konfliktami pomiędzy państwami. Nawet gdyby doszło do procesu pomiędzy powodem czyli państwem polskim a pozwanym czyli państwem Watykan, to spór ten ciągnąłby się dłuzej niz budowa Sagrada Familia Gaudiego w Barcelonie. Nawet coś na kształt Trybunału Norymberskiego, z ławą oskarzonych zapełnioną przez pedofili w sutannach z całego świata nie spełni oczekiwań. Do ukarania tych parszywych zboków potrzebne jest wyłącznie silne państwo, takie jak USA na przykład. Oskarowe dzieło pt.
  ,,Spotlight,, to pokazało. Dzieci krzywdzili zbodniarze znani poowszechnie z imienia i nazwiska, z ksywy, brat Jan,
  ojciec Tadeusz, itd. Zostali skazani na długoletnie więzienie bez względu na ich sędziwy wiek. Bo w USA prawo znaczy prawo, o czym boleśnie przekonuje się pan Roman Polański. W trawniki przed kościołami, w których dochodziło do maltretowania seksualnego dzieci zostały wbite tablice, banery, z napisem FOR SALE . Z pieniędzy ze sprzedazy kościoła, diecezja, zakon, bractwo, opactwo, jak zwał tak zwał, wypłacały odzkodowania ofiarom gwałtów. Nie było tłumaczenia, oni to nie kościół katolicki tylko bracia redemptoryści, Bractwo Chrystusowe, Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek, niech oni płacą. Sąd Biskupi, przed którym toczą się niektóre sprawy pedofilów w sutannach to jaja z ofiar i sprawiedliwości i kpina z wymiaru sprawiedliwości. Jak zwrócił uwagę w tvn24 profesor Bartoś, kościół katolicki nie jest instytucją demokratyczną, tam nie ma trójpodziału władzy, więc
  umownie następuje podział ról. Ty będziesz prokuratorem ja adwokatem ofiary, a Stefan będzie sędzią.
  Tak więc Pani poseł, uwazam, ze najpierw z imienia i nazwiska doprowadzic przed sąd kolegę biskupa, opata, przeora, proboszcza, prałata, jak zwał tak zwał, i wykorzystywac drogę słuzbową, ze skargą do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich włącznie. No, ale to dopiero po jesiennych wyborach.

 • pinio67

  Oceniono 27 razy 13

  Nisko się kłaniam, gratuluję, dziękuję.
  Bardzo ciekawy ten pomysł postawienia watykanu przez sądem w Hadze - to najwałściwsze miejsce dla tej mafii.

 • c.t.k

  Oceniono 17 razy 11

  "- Bądź, bracie i siostro, przyjacielem kapłanów - prosił wiernych biskup Libera. - Jeśli coś złego usłyszysz o księdzu, to nie ciesz się, to nie przekazuj dalej. Nie wiesz na pewno, czy tak akurat było, jak mówią, a jeśli nawet naprawdę było tak, jak ludzie mówią, to klęknij przed pierwszym Kapłanem, Jezusem Chrystusem, i proś pokornie w ciszy, by ten atakowany, może rzeczywiście winny, kapłan stał się kapłanem na wzór Chrystusa - zwracał się do uczestników Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej."
  Popieram wszelkie działania dotyczące jawności wszystkiego co ma związek z klechami.
  Oni boją się informacji, boją się informacji, boją się, k...., informacji na swój temat

 • synanki

  Oceniono 18 razy 10

  brawo !! trzeba ich ścigać i tropić w każdej chwili i w każdym miejscu,by nie znali dnia ani godziny

 • wujekdolf

  Oceniono 18 razy 10

  bardzo dobry pomysł! opłacało się czekać...

 • manes6969

  Oceniono 12 razy 8

  kościól katolicki, to zboczona, chciwa, zlodziejska, falszywa i obludna sekta glupich i chorych ludzi....

 • frysiu2009

  Oceniono 10 razy 8

  A w Polsce powinna powstać Komisja Prawdy i Pojednania - po zadośćuczynieniu. Należy wywlec z zamomnienia wszystkie zdrady Kościoła i biskupów, choćby knowania z zaborcami, jeszcze raz upublicznić dokumenty znalezione w ambasadzie Rosji podczas Insurekcji. Te wszystkie pieniądze i nadania trzeba im wyrwać z trzewi a ludziom upublicznić, że KK to jedno wielkie pasmo szkodnictwa dla Polski.

 • sector23

  Oceniono 16 razy 8

  Sądzę, ze najwyższa już pora na zmianę nomenklatury, na: Powszechny Apostolski Kościół Pedofilski....amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX