Mateusz Morawiecki w "Haarec": Między Polską a Izraelem nie ma głębokiego kryzysu

Nie powinniśmy pozwalać jakimś radykałom na pisanie historii na nowo - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla izraelskiego dziennika "Haarec".

W rozmowie zatytułowanej "Polski premier dla 'Haareca': dziesiątki tysięcy Polaków pomagały Żydom. Nie ulegniemy kłamstwom" Mateusz Morawiecki powiedział też, że wypowiedź p.o. szefa izraelskiej dyplomacji Israela Katza o tym, że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki", była powodem, dla którego odwołał swój przyjazd na zaplanowany w Jerozolimie szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Izraela.

Morawiecki w "Haarec": Nie mogłem w to uwierzyć

- Nie jest dla mnie problemem, gdy ktoś wspomina fakt, że podczas okrutnej, złej, odczłowieczającej wojny w moim narodzie zdarzali się pojedynczy przestępcy - oczywiście, że się zdarzali, tak jak w każdym innym narodzie. Ale gdy wykorzystuje się stereotypy takie jak ten, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki", to jest to nic innego jak rasizm - powiedział Morawiecki. - Gdy o tym usłyszałem, nie mogłem w to uwierzyć. Takimi słowami mógłby się posłużyć radykalny ekstremista, a nie minister spraw zagranicznych - podkreślił.

Morawiecki: Mój rząd jednym z najbardziej proizraelskich

W jego ocenie "między Polską a Izraelem nie ma głębokiego kryzysu" dyplomatycznego. - Zdaję sobie sprawę, że w trakcie kampanii wyborczej niektórzy politycy chcą, by w mediach było o nich głośno. Jednak ogółem mój rząd jest jednym z najbardziej proizraelskich w UE i ONZ (...), a szczyt V4 w Jerozolimie miał być kolejnym krokiem w budowie przyjaźni między nami i Izraelem - dodał.

Morawiecki przyznał, że w Polsce antysemityzm jest obecny, zaznaczył jednak, powołując się na niedawny raport Europejskiej Agencji Praw Podstawowych, że "szczęśliwie jest to zjawisko marginalne". - Polska jest jednym z niewielu krajów w Unii Europejskiej, w których liczba antysemickich incydentów spada, podczas gdy w wielu innych (krajach) obserwujemy niepokojący rozwój sytuacji - dodał. Zauważył, że wiele wskazuje na wzrost antysemityzmu w krajach takich jak Francja, Niemcy, Szwecja czy Wielka Brytania.

- Smuci mnie, że, jak się wydaje, antypolonizm to stanowisko jednego z najważniejszych izraelskich urzędników - powiedział polski premier. Przypomniał, że potępienie antysemityzmu i antypolonizmu znalazło się we wspólnej deklaracji, jaką w czerwcu 2018 roku podpisał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. - Tylko wrogom dobrych stosunków polsko-izraelskich zależy na rozsiewaniu ziaren nienawiści między naszymi narodami - ocenił.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Mateusz Morawiecki w "Haarec": Między Polską a Izraelem nie ma głębokiego kryzysu
Zaloguj się
 • genocidezionism

  Oceniono 1 raz 1

  Takiego wywiadu jak Morawiecki powienien udzielić Rabin Schudrich warz z panią Przewodniczącą z Gminy Żydowskiej z Warszawy.
  Powinni pojechać do Israela i na robic rejwachu tak jak to zrobili ze spaleniem kukły stracha na wróble uznanego za Żyda.
  To bardzo nieładnie ,żę Rabin Schudrich robi ruchy pozorowane to by Świadczyło o V kolumnie syjonizmu w Polsce

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Moze ciszej nad tym grobem, bo jesli chodzi o kwestie naszych stosunkow z eskimosami to nawet nie ruina tego po rpsotu nie ma w stanie poteznej agentury eskimoskiej na terenie Polski ulokowanej w wielu kluczowych miejscach.

 • getz54

  0

  Ten komiwojazer kłamstw znowu przynosi wstyd i upokorzenie swojemu krajowi. Kolego Morawiecki, po pierwsze,
  zwrot ,, wyssac z mlekiem matki,, oznacza odziedziczyc jakieś cechy, przejąc coś po matce, po przodkach. Wiele cech dziedziczymy po rodzicach. mówimy, ze niedaleko pada jabłko od jabłoni. Albo jak w pana przypadku, histeryczne zachowanie odziedziczył po ojcu. Jezeli prawdą jest to co pan mówi , bo na zadne zródła pan się nie powołuje, ze wzrasta antysemityzm we Francji, Niemczech, Szwecja czy GB, to jakie są tego objawy ? Czy dochodzi do publicznego palenia kukły Zyda ? Rozwieszania banerów na stadionach z antysemickimi hasłami ?
  Wysyłanie Zydów do gazu przez kiboli ? Niech pan nie donosi na Niemców, Francuzów czy Szwedów, bo moze tam za prześladowanie uwazane jest skrócenie godzin pracy sklepu z zywnością koszerną, albo otworzenie pubu obok synagogi , w co i tak nie uwierzę. Mówi pan o jakiś dziesiątkach tysięcy Polaków pomagających Zydom. Pomagającym w czym ? W rozstaniu się z ciepłym płaszczem, skórzanymi butami, rodzinną bizuterią schowaną na czarną godzinę ? W wejściu do wagonu kolejowego odjezdzającego do Treblinki ? Ksiądz Lemański mówi, ze
  ci nieliczni ,,sprawiedliwi wśród narodów świata,, ukrywali się przed tymi licznymi ,zeby nie zostali przez nich ukarani za pomoc niesioną Zydom. Ocaleni z holocaustu mieszkańcy Tel Awiwu, Jerozolimy, Hajfy, zatykają uszy gdy na ulicach słyszą mowę polską. Oni Morawieckiemu nie uwierzą. Oni wiedzą, ze w Polsce wybory i Morawiecki musi kłamac i prowokowac, zeby Polacy na niego zagłosowali.

 • pn-ski

  Oceniono 1 raz -1

  Trzeba było, Mateuszku, pojechać jednak na ten szczyt w4 do Izraela i przy okazji załatwić dostawy mleka dla polskich niemowlaków, to by załatwiło sprawę antysemityzmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX