Gerald Birgfellner zostanie oskarżony? "Znowu jesteśmy w sytuacji bardzo orwellowskiej"

Według nieoficjalnych prokuratura rozważa wszczęcie śledztwa ws. wyłudzenia pieniędzy od spółki Srebrna przez Geralda Birgfellnera. - Znowu jesteśmy w głębokiej komunie - tak działania śledczych w sprawie "taśm Kaczyńskiego" komentował prof. Andrzej Zieniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Gerald Birgfellner, austriacki biznesmen, który oskarża Jarosława Kaczyńskiego o oszustwo przy projekcie budowy dwóch wieżowców przy ulicy Srebrnej w Warszawie, stawił się na przesłuchanie w warszawskiej prokuraturze. 

- Jeżeli mogę zacytować klasyka, jesteśmy coraz bliżej prawdy. Dzisiaj rozmawialiśmy merytorycznie, nie było tego, co na poprzednim spotkaniu, czyli tak naprawdę śledztwo inwigilacyjne naszego klienta, ale było dążenie do tego, żeby ustalić, co się faktycznie stało - mówił pełnomocnik Austriaka mecenas Jacek Dubois.

W piątek ma być wznowione przesłuchanie biznesmena. 

Przypomnijmy, prezes PiS miał - w imieniu spółki Srebrna związanej z jego partią - zalecić Austriakowi prace przygotowawcze, potem, po wycofaniu się z inwestycji, odmówić zapłaty za wykonane już prace. 

Do tej pory w sprawie prokuratura wzywała na przesłuchania jedynie Birgfellnera.

Tymczasem pojawiają się nieoficjalne informacje o tym, że prokuratura rozważa wszczęcie śledztwa w sprawie próby wyłudzenia pieniędzy od spółki Srebrna przez austriackiego biznesmena.  Informuje o tym "Gazeta Wyborcza"

Sprawę skomentował na Twitterze pełnomocnik biznesmena, mec. Roman Giertych:  "Informacja, że prokuratura miałaby wszcząć śledztwo, w kierunku próby wyłudzenia pieniędzy od Srebrnej, jest o tyle zabawna, że na drugiej taśmie słychać jak Jarosław Kaczyński w tym „wyłudzeniu” pomaga. Ale przy tak upolitycznionej prokuraturze wszystkiego można się spodziewać" - napisał.

"Znowu jesteśmy w głębokiej komunie"

Według Łukasza Lipińskiego z "Polityki Insight" była cała seria zdarzeń, która pokazała, że prokuratura chce doprowadzić do wymiany ról. - Przypominam, że austriacki biznesmen mieszka poza granicami kraju i nie może w każdej chwili stawić się na wezwanie prokuratury. A stawił się już trzykrotnie, a mimo to został już dwa razy ukarany grzywną za niestawiennictwo, co jest kompletnym absurdem - mówił w TOK FM.

Czytaj też: Taśmy Kaczyńskiego. Giertych wysłał wezwanie do Kaczyńskiego, by "dobrowolnie zwrócił" 50 tysięcy złotych

Lipiński dodał, że minął już termin 30 dni na czynności sprawdzające, a nie widział, aby sprawdzono "tak podstawowe rzeczy", jak na przykład lokal spółki Srebrna, by przesłuchano osoby, które zostały wymienione w zawiadomieniu. 

Prof. Andrzej Zieniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę, że "obserwujemy coś w rodzaju paniki" i "bardzo niezręczne działania prokuratury, takie gwałtowne". - Oni chyba nie wiedzą dokładnie, co zrobić. I to, co robią, jest nieprawdopodobnie nieprzekonujące, budzi gorzki uśmiech: znowu jesteśmy w głębokiej komunie, znowu jesteśmy w sytuacji bardzo orwellowskiej. Dobrze, że to wychodzi na forum międzynarodowym. Dobrze, że to jest obywatel austriacki, dobrze, że nie można tego pod dywan zamieść - stwierdził gość TOK FM.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (222)
Gerald Birgfellner zostanie oskarżony? "Znowu jesteśmy w głębokiej komunie".
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 46 razy 34

  Tak PiSowskie przestępcze organy Zbiegniewy Zero chciały wrobić chłopaka z Oświęcimia w wypadek Szydło, tak załatwili Stachowiaka tak teraz próbują załatwić Bilfingera. Tak działa przestępcze państwo przejęte przez zwykła mafie.

 • tomtg123

  Oceniono 35 razy 29

  "wszystkie zwierzęta są równe, ale świnie są równiejsze od innych zwierząt" - George Orwell.

 • andrzej1.61

  Oceniono 28 razy 22

  Kaczyński i PiS okradli a okradany pójdzie siedzieć. Przecież być oszukanym przez taka postać jak Kaczyński braciszek czy mamuśka to zaszczyt i próba odzyskania kasy podlega surowej karze.

 • marudna.maruda

  Oceniono 28 razy 20

  Najwyższa kara dla złego człowieka, który śmiał zarysować kryształ? Wszystko możliwe.

 • mirek_nad_jeziorem

  Oceniono 16 razy 16

  Dobrze mu tak. Nie będzie Austriak pluł nam w kaczą twarz. Powinni na niego znaleźć wiele paragrafów. Za obrazę uczuć religijnych przede wszystkim. Jak może domagać się kasy od kryształa, słońca żoliborskiego naszego. Niech go udu.pi nasza krystalicznie uczciwa, niezmanipulowana, nie ręcznie sterowana zerowa prokuratura. I na roboty gnoja. Razem z koniem. A tak bardziej na poważnie, to chyba nawet ciemna pisia masa zaczyna zauważać, że źle sie dzieje w państwie wolskim. Złodziej na złodzieju, ku.wa na ku.wie, a tylko ci, co próbują nagłośnić pisi bandytyzm są ścigani i nękani.

 • acide94

  Oceniono 22 razy 16

  Całe pis przecież ufundowane jest na założeniu, że jarek kaczyński to bardziej bóg niż człowiek. A Bóg nie może być niczemu winny, dlatego oskarżają Birgfellnera. Wszystko to jest bardzo logiczne.

 • izopropanol

  Oceniono 18 razy 14

  Qurna, aż sie boje faktury klientom pisać a tu koniec miesiąca ...Jak któremuś sie nie spodoba to pojde siedzieć bo mnie oskarży o wyłudzenie a jak Vatu nie zapłace to mnie Morawiecki posadzi za niepłacenie...

 • lord_of_the_ducks

  Oceniono 20 razy 14

  Jak tam suwerenie 500+, fajnie się ogląda "Sanatorium miłości" na nowiutkim zestawie kina domowego? Wszak to rzecz niezbędna dla dzieci.

 • klarb

  Oceniono 11 razy 11

  Sprawa tego Austriaka to "papierek lakmusowy"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX