Czy "świeckie państwo" jest wpisane do konstytucji? Biedroń załamuje ręce na Twitterze, a Miller odpowiada

- Robert Biedroń mówi często o świeckim państwie, tylko że takiego pojęcia nie ma w Konstytucji RP - stwierdził na antenie TOK FM były premier Leszek Miller. To dało początek krótkiej, acz dosadnej korespondencji na Twitterze.

Do słów Leszka Millera odniósł się sam Robert Biedroń, który skomentował je jednym słowem: "Serio?", do którego dołączył ikonkę, na której postać w dramatycznym geście łapie się za głowę. Na to zareagował sam Leszek Miller, który odpisał "Serio".

A my sprawdziliśmy - w konstytucji rzeczywiście nie pojawia się sformułowanie "świeckie państwo". Jest za to art. 25, który opisuje zasadę działania stosunków na liniach: państwo - Kościół katolicki oraz państwo - inne kościoły. Ale sformułowanie "świeckie państwo" nie pada. 

Art. 25.
1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych,  zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
3. Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.
4. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem Katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy.
5. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami. 

Świeckie państwo Biedronia. "To się łatwo mówi"

Piotr Kraśko, o postulaty dotyczące rozdziału państwa od Kościoła i o polityczną świeżość Wiosny Biedronia, pytał Leszka Millera w Poranku TOK FM Piotr Kraśko.

- Po pierwsze Robert Biedroń nie pojawił się znikąd. Był w Sejmie razem z Januszem Palikotem i można zapytać: dlaczego wtedy tych wszystkich postulatów nie zrealizował - mówił były premier, nawiązując do czasu, w którym Robert Biedroń zasiadał w ławach sejmowych z ramienia Ruchu Palikota. Wcześniej bezskutecznie starował w wyborach samorządowych i parlamentarnych z ramienia SLD, z którego wystąpił w 2005 roku. 

Miller przekonywał, że nie wystarczy program. Nie wystarczy nawet mieć rację - w Sejmie kluczowa jest arytmetyczna większość. - Czy Robert Biedroń będzie miał samodzielną większość w przyszłym Sejmie? Chyba nikt w to nie wierzy, łącznie z nim. To się wszystko łatwo mówi, ale jak przychodzi do głosowań, widać wyraźnie, jak trudno niektóre rzeczy zrealizować - tłumaczył Miller. 

Robert Biedroń w programie swojego ugrupowania "Wiosna" ma m.in. postulat rozdziału państwa od Kościoła, likwidacji Funduszu Kościelnego oraz opodatkowania "tacy". 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (152)
Leszek Miller o postulacie świeckiego państwa Roberta Biedronia
Zaloguj się
 • byrcyn11

  Oceniono 28 razy 16

  Ja tam zagłosuję na każdego, który będzie głosił odcięcie kościoła od pieniędzy podatnika !

 • 99venus

  Oceniono 17 razy 9

  Jeżeli w Konstytucji mówi się,że:stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności" to jest chyba oczywistym,że panstwo nie może być wyznaniowe.A jeżeli nie jest wyznaniowe to znaczy,że jest świeckie.
  Przy całej sympatii do p.Millera chyba już najwyższa pora aby przeszedł na polityczna emeryturę.

 • jurand48

  Oceniono 17 razy 9

  Miller -...……….. promotor tej idiotki Ogórek i grabarz polskiej lewicy niech lepiej siedzi cicho!!!!!!!!!!!

 • bob_59

  Oceniono 13 razy 7

  Miller dzieli włos na cztery. Przeciwieństwem państwa świeckiego jest państwo wyznaniowe.
  Czy coś na ten temat wspomina Konstytucja?
  Przecież pisze jak byk, że władze publiczne mają zachować bezstronność w sprawach religii i być niezależne od kościołów, co właśnie jest istotą państwa świeckiego...

 • ks-t

  Oceniono 13 razy 7

  NIestety Miller ma rację. NIe tylko nie ma takiego pojęcia ale również umowa (konkordat) jest wpisana do Konstytucji. Będzie więc trudno ją wypowiedzieć, gdyż może zostać zastąpiona inną umową lub zmianą Konstytucji, co jest niewykonalne. Co można zrobić - zinterpretowac zapisy Konstytucji i Konkordatu w sposób przyjazny dla Państwa. Tu jest dużo do zrobienia, a na pewno można zredukować rolę Kk jako nadrzędnej siły w Państwie, jak jest obecnie.

 • pinio67

  Oceniono 21 razy 7

  q....wa - wszyscy wiedzą co się pod pojęciem rozumie, wszyscy potrafią czytać a ten starzec "nie rozumie bo nie jest napisane" .... wyjaśnij chłopie handel z klechami (unia za komisję majątkową), uwiarygodnij się relacjami o kontaktach z katolstwem .... i przynajmniej nie rżnij głupa na starość

 • el.pistolero

  Oceniono 8 razy 6

  Podziękujcie POPiSowi za taki stan rzeczy. Dlatego głosując na PO, tak po prawdzie głosujesz na PiS Bis. Trochę mniej awanturniczy niż protoplasta, ale tak samo kościelnie skundlony i łasy na tzw polityczne koryto.

 • ochujek

  Oceniono 12 razy 6

  Głosuję na Biedronia. Miller rządził, obiecanek nie spełnił. Zwłaszcza tych o rozliczaniu poprzedniej władzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX