Ustawa o związkach partnerskich bez związków partnerskich w nazwie? Wgryzamy się w słowa rzecznika Andrzeja Dudy

- Prezydent nie poprze związków partnerskich, ale byłby skłonny zgodzić się na wprowadzenie statusu osoby najbliższej - zadeklarował rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. O to, co mogłoby się znaleźć w takiej ustawie, pytamy prawników.

- Gdyby taka była wola parlamentu, to on (prezydent) jest w stanie podpisać takie rozwiązanie o statusie osoby najbliższej - to dotyczy głównie sytuacji związanych ze sprawami zdrowotnymi w szpitalach, z informacją o chorym - mówił w RMF FM rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski. Nie jest to nowy pomysł - sam Andrzej Duda wspominał o tym jeszcze w maju 2015 roku, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Pytany był wówczas, co zrobi, jeżeli zgłoszą się do niego przedstawiciele środowisk LGBT z postulatem wprowadzenia małżeństw homoseksualnych. Odpowiedział: "Powiem im szczerze, że nie zgadzam się na małżeństwa jednopłciowe, ani nie widzę powodu, by legalizować związki partnerskie. Ale myślę, że byłoby możliwe uznanie statusu osoby najbliższej, która mogłaby choćby dowiadywać się w szpitalu o stanie zdrowia czy odbierać korespondencję".

W 2017 roku słowa te podtrzymał prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Przyznał, że stara się, także w życiu prywatnym, "szanować wszystkich i czynić tak w swoim życiu, żeby ludzie, z którymi się spotykam, z mojej pracy mieli pożytek, a nie przeszkodę". - Więc jeśli można, jeśli państwo może komuś poprawić życie, to pewnie trzeba dyskutować nad tym, w jaki sposób można tego dokonać w sensie prawnym, bo to ma bardzo wiele później różnych niuansów i dodatkowych elementów - dodał Szczerski. Zaznaczył wówczas, że nic mu nie wiadomo, o tym, by w kancelarii prezydenta toczyły się prace nad taką ustawą.

Status osoby najbliższej - to już (trochę) istnieje

Były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO), którego zapytaliśmy o ten pomysł, zwrócił uwagę, że status osoby najbliższej w polskim prawie funkcjonuje i, co więcej, sądy się na niego powołują. Były minister sprawiedliwości stwierdził, że w tym przypadku "sądy wyprzedziły politykę". Polityk zaznaczył, że jego zdaniem na te słowa rzecznika prezydenta należy patrzeć raczej w kontekście politycznym.

O to, czy taka ustawa miałaby rację bytu i co mogłaby zawierać, zapytaliśmy prawników, ekspertów prawa antydyskryminacyjnego. Adwokat Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii przyznał, że w polskim prawie karnym istnieje już pojęcie osoby najbliższej. Obejmuje ono, poza małżonkiem, również osobę pozostającą we wspólnym pożyciu. - Jeśli dobrze odczytuję intencję pana prezydenta, to miałaby ona polegać na uregulowaniu statusu osób, które pozostają we wspólnym pożyciu, a więc tzw. konkubinacie, ale nie mogą albo nie chcą zawrzeć małżeństwa. W obecnym stanie prawnym konkubinat nie stanowi oddzielnej instytucji tak jak np. małżeństwo. Łączą się z nim jedynie pewne uprawnienia, jak np. prawo do odmowy składania zeznań. Są one jednak mocno rozproszone w systemie prawa. Jak rozumiem, pan prezydent chce ten stan zmienić - tłumaczył w rozmowie z TOK FM.

Adwokatka Anna Mazurczak z kolei wyliczała kwestie, które taka ustawa mogłaby regulować: dziedziczenie, sprawa pochówku, ubezpieczenia zdrowotnego, renty - wszystko to przysługuje dziś tylko małżonkom, a nie osobom, które żyją w związku nieformalnym. O ile jednak nie jest trudne stworzenie listy regulacji, które mogłyby się w ustawie o statusie osoby najbliższej znaleźć, o tyle powstaje pytanie: jak udowodnić, że ktoś jest dla kogoś właśnie osobą najbliższą?

Osoba najbliższa zgłaszana w urzędzie?

Anna Mazurczak przyznaje, że jeśli wprowadzilibyśmy jakieś urzędowe potwierdzenie tego specjalnego statusu, byłoby to niemal jednoznaczne z instytucjonalizacją związku partnerskiego. - Jedyne, czego unikamy, to jak rozumiem stworzenie instytucji, która się nazywa związek partnerski. Co byłoby utrudnieniem praktycznym - partnerzy za każdym razem musieliby wykazywać przed organami, że pozostają w stałym pożyciu - tłumaczy adwokatka. 

- To brzmi trochę tak, jakby pan prezydent mówił: jestem przeciwny ustawie o związkach partnerskich, ale jestem skłonny przyznać te same uprawnienia inną drogą - podsumowuje. 

Pytań jest znacznie więcej - związek partnerski ma to do siebie, że zmienia stan cywilny. Czy status osoby najbliższej też by go zmieniał? I jak wyglądałoby wybranie kogoś na osobę najbliższą? O tym ani prezydent Andrzej Duda, ani jego rzecznik nie mówili. Paweł Knut przyznaje również, że nie słyszał, by gdziekolwiek toczyły się prace nad projektem takiej ustawy. 

Przypomnijmy, że w Sejmie leży projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany przez Nowoczesną. Przygotowanie własnego projektu w tej sprawie zapowiedziała również - ustami Sylwii Spurek - Wiosna Roberta Biedronia. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
Ustawa o związkach partnerskich bez związków partnerskich w nazwie? Wgryzamy się w słowa rzecznika Andrzeja Dudy
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 11

  Ludzie żyją ze sobą całymi latami, kupują wspólnie mieszkania, gromadzą majątek, mają wspólne wspomnienia a potem nagle nie mogą nawet odwiedzić swojego życiowego partnera w szpitalu... Bo w katolickim kraju uchodzi, lanie żony, chlanie wódy z pieniędzy na dzieci i łażenie na ku.. wy, byle to tylko wielebny pokropił i dostał za to konkretną opłatę...
  Tylko jak to może zrozumieć ktoś kto bawił się w domu w drogę krzyżowa, lubi się stroić w mundurek harcerski a jego życie erotyczne polega na tłitowaniu z Ruhadłami

 • kemor234

  Oceniono 17 razy 9

  Ciągle słyszę o poprawie jakości życia, doganianiu zachodu ...
  A co mamy ??? Obłędny strach "rządzących" i kościoła przed ... normalnością.
  Tak, NORMALNOŚCIĄ !!!!!!!!!
  Czy na prawdę musimy być "zaściankiem europy" rządzonym przez Pana, Wójta i Plebana ?????

 • ewulka987

  Oceniono 10 razy 6

  Jestem katoliczką i jestem za legalizacją związków partnerskich. I twierdzę jako osoba w wieku emerytalnym ,że bezwzględnie potrzebny jest rozdział Kościoła od państwa. To co się dzieje za rządów PiS, jak Kościół pokazuje butę , swą arogancję , szczuje jak PiS na KOBIETY, LGBT, siłą wbrew społeczeństwu chce znieść kompromis aborcyjny ,jak stał się bezkarny mimo zbrodni pedofilii i innych nadużyć,to wywołuje oburzenie wśród wiernych. Ostatnia wypowiedź abp. Gądecki przelała już czarę goryczy i winien podać się do dymisji dla dobra polskiego Kościoła. Tacy "twardogłowi " , żądni władzy i pieniędzy jak o.Rydzyk ,Głódź, Dec, Jędraszewski, Michalik powinni usunąć się w cień i nie epatować swą obecnością wśród nieakceptujących ich katolików.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 15 razy 5

  Ciemnogród i tyle. Kler trzyma ten kraj za mordę i jaja. Tyle w temacie Waszych wolności.
  Mudmy się! Dalej bierzcie śluby i chrzcijcie dzieci, bo "mama chciała", " co rodzina powie", "teściowa nalegała, a przecież dała połowę kasy na ślub". Ludzie ginęli za swoje przekonania, a Wy nie macie jaj, by powiedzieć "dość" kościołowi instytucjonalnemu. Naprawdę potrzebujecie pośredników do kontaktu z Waszym Pambukiem? Trzymajcie się kurczowo zgniłego kompromisu, to może i Wasze dziecko puknie jakiś ksiądz.

 • sclavus

  Oceniono 3 razy 1

  We wszystkich społeczeństwach świata (nawet w społeczności zwierząt!), żyje i egzystuje 2 do 5% ludzi homoseksualnych...
  Zakładając, że tak, jak wśród hetero nie wszystkie te osoby "marzą o formalnym małżeństwie", strach tych kuńserwatystów piso-kato-narodowych przed małżeństwami jednopłciowymi, czy związkami partnerskimi, jest kosmiczny, straszno-śmieszny, z oprawą pysznej burleski!!!
  ... ale cóż - takie są te piso-kato-narodowe kuńserwatysty: poyobane, popendorolone do granic obłędu!!!

 • domektomek

  Oceniono 7 razy 1

  Argument o zakazie odwiedzaniu w szpitalu osoby bliskiej jest śmieszny i niepoważny. Powiem każdy pacjent może podać każdą osobę jako upoważnioną do działania w jej imieniu.
  Dla mnie ten argument świadczy o braku argumentów.
  Nie mam nic przeciwko związkom homoseksualnym, ale zastanówmy się dobrze czy powierzylibyśmy wychowanie czy opiekę swojego dziecka parze homoseksualistów.
  A odpowiedź na to pytanie jest kwintesencją do dalszych rozważań.

 • jab-77

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli wprowadzimy boczkiem, tak żeby suweren się nie zorientował i nie zadławił kotletem.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Tak i te teksty dla ubogich intelektem o odwiedzinach w szpitalach, jakby nie mozna bylo odwiedzic w szpitalu kogokolwiek, mozna sobe odwieac kazdego kogo sobie chcemy sasiada kolege z pracy wystarczy podac dane.

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 0

  A co z kodeksem rodzinnym ? ? ? ??

  Osoby "najbliższe" są właśnie tam zdefiniowane,

  np. w sprawach spadkowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX