Gasiuk-Pihowicz o "żenującym spektaklu" polskich przedstawicieli w Luksemburgu: Czułam wstyd i zażenowanie

Kamila Gasiuk-Pihowicz, wiceprzewodnicząca klubu PO-KO opisywała, jak wyglądała rozprawa TSUE w sprawie m.in. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Widzieliśmy całkowitą nieudolność merytoryczną ze strony przedstawicieli polskiego rządu - oceniła w TOK FM.

Kamila Gasiuk-Pihowicz obserwowała wczorajsze (19 marca) wydarzenia w Luksemburgu. Pojechała na posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozpatrywał sprawę pytań prejudycjalnych złożonych przez polski Sąd Najwyższy dotyczących m.in. nowej KRS, w szczególności tego, czy rada wybierana teraz przez polityków zachowała swoją niezależność.

- Rozprawa, była krokiem do przywrócenia nam niezależnych sądów - stwierdziła w Poranku Radia TOK FM wiceprzewodnicząca klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. 

Podkreśliła, że sędziowie TSUE zwracali w pytaniach uwagę na kompleksowość przeprowadzonych w Polsce zmian oraz na to, że KRS została powołana z naruszeniem Konstytucji RP. Pytano także m.in. ilu członków nowej KRS to przedstawiciele środowiska sędziowskiego, a ilu jest wybieranych przez władzę wykonawczą lub ustawodawczą. 

- Pytania były bardzo precyzyjne, natomiast ze strony polskiej odpowiedzi albo nie padały, co było, powiem szczerze, dosyć żenującym spektaklem, albo słyszeliśmy taką pisowską nowomowę, która nie miała nic wspólnego z argumentami prawniczymi - stwierdziła posłanka. 

- Podczas tej rozprawy odczuwałam wstyd i zażenowanie związane i z poziomem merytorycznym (polskich przedstawicieli - red.), ale także z tym, że w Polsce już nie ma instytucji, która mogłaby stać na straży naszego prawa obywatelskiego do niezależnych sądów - dodała Gasiuk-Pihowicz.

Aleksander Kwaśniewski o polskich próbach odroczenia rozprawy przed TSUE: To rozpaczliwe działania

Próba wykluczenia ze składu orzekającego prezesa TSUE

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański złożył podczas rozprawy wniosek o wyłączenie prezesa TSUE Koena Lenaertsa z zajmowania się sprawą pytań prejudycjalnych SN. Zarzucił mu bowiem zaangażowanie po stronie polskiej opozycji, krytykującej reformę sądownictwa. Obecnego na rozprawie pełnomocnika MSZ, Bogusława Majczynę, wniosek zaskoczył.

- Przebieg tego postępowania był taki, że widzieliśmy całkowitą nieudolność merytoryczną ze strony przedstawicieli polskiego rządu. Było to rzeczywiście dosyć żenujące. Wystąpienia pana prokuratora Szafrańskiego były taką retoryczną, pisowską propagandą bez podłoża merytorycznego - stwierdziła posłanka, tłumacząc, że mam wrażenie, iż złożenie wniosku było wyrazem bezradności. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (102)
Gasiuk-Pihowicz o "żenującym spektaklu" polskich przedstawicieli w Luksemburgu: Czułam wstyd i zażenowanie
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 30 razy 22

  Co takiego mogli powiedzieć? Przecież sami wiedzą, że to "bolszewicka reforma". Jeśli nie ma się argumentów, to trzeba gadać o wzniosłych ideałach walki o sprawiedliwość.

 • rezun-one

  Oceniono 27 razy 17

  Czyli nic nowego pod słońcem.
  Wczoraj udzielając wywiadu nijaki Ziobro też wybałuszył oczka a ochrona odpowiedziała że takich pytań się nie zadaje. Jaki szef tacy pracownicy.

 • marywil2012

  Oceniono 25 razy 13

  pis organizuje polexit każdego dnia. retorykę dostosowali do tępawych wyborców, niby nie wychodzimy ale też każdego dnia pokazujemy, że lepiej nam poza UE.

 • optymistaa43

  Oceniono 26 razy 12

  Kompromitacja podobna tej z 27-1.Taplania Polski w blocie ciag dalszy,bedzie tak sie dzialo dopoki ta zydowska kreatura Kaczynski nie zostanie wyeliminowana,mam na mysli grom ktory go trafi.

 • ochujek

  Oceniono 10 razy 8

  Bolszewicy mocni w gębach ale nie w argumentacji. Niedouczeni, tak jak ci co na nich głosowali.

 • wagadudu

  Oceniono 14 razy 8

  Polacy zasługują na taką klasę rządząca, bo po prostu tacy są. Na pewno nie zasługują na niepodległy kraj i suwerenność. Dobrze się czuja tylko, jak są pod czyimś batem. Wtedy knują i są szczęśliwi w tym knuciu...

 • kotmiki

  Oceniono 18 razy 8

  Polska pariasem cywilizowanego świata ;niebawem oberwie od USA I UE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX