Jarosław Kaczyński: My jesteśmy formacją, która przestrzega konstytucji

Prof. Rafał Chwedoruk z UW tłumaczył w TOK FM, że prędzej czy później PiS musiał zacząć bronić dotychczasowej konstytucji i jej treści. - Ma tam sprawiedliwość społeczną legitymizującą 500 plus, tradycyjne ujęcie małżeństwa i rolę Kościoła. W żadnej nowej konstytucji większości tych rzeczy nie dostanie - podkreślił.

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu była krótka - przemawiał na niej tylko prezes partii Jarosław Kaczyński, mimo że na sali był też premier Mateusz Morawiecki, minister edukacji Anna Zalewska, Antoni Macierewicz i Beata Kempa.

Konwencja była mobilizacją do pracy. Prezes PiS podkreślał, że najważniejsza jest walka o wyborców. - Musimy walczyć o przekonania, o duszę każdego Polaka. To jedyna droga trzech zwycięstw, które są nam potrzebne po to, aby Polska mogła się dalej zmieniać, by była bardziej europejska, silniejsza, bardziej licząca się - mówił o rozpoczynającym się w maju maratonie wyborczym. 

Grzegorz Schetyna na Radzie Krajowej PO: PiS uwierzył, że jest lepszym sortem

Jarosław Kaczyński: To my przestrzegamy konstytucji

Przed wejściem do centrum kongresowego przy Hali Stulecia, w której odbywała się konwencja, na prezesa czekali protestujący, którzy skandowali "konstytucja". 

Jarosław Kaczyński odniósł się do nich w swoim przemówieniu. - My praktykujemy demokrację. Wchodząc tutaj słyszałem "konstytucja". Tak, my jesteśmy formacją, która przestrzega konstytucji, chodzi o to, by wiedzieli o tym także Polacy; nie ma żadnego przeciwwskazania, by głosować na PiS; teraz jest czas próby, czas najwyższego wysiłku, a zwycięstwo przyjdzie - mówił Kaczyński.

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin z "Wprost", komentując przemówienie prezesa w TOK FM podkreśliła, że właśnie te słowa lidera PiS najbardziej ją zdumiały. – Myślę, że to już nawet symetryści w to nie wierzą. I nawet tego nie mówią. Dość kontrowersyjna teza prezesa - stwierdziła w rozmowie z Karoliną Głowacką. 

Z kolei prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, podkreślił, że kiedy rozpoczęła się debata konstytucyjna w Polsce, "pozwolił sobie na intuicję, że wcześniej czy później PiS zacznie bronić dotychczasowej konstytucji i jej treści. - Z prostej przyczyny. Ma tam i sprawiedliwość społeczną legitymizującą 500 plus i tak dalej, tradycyjne ujęcie małżeństwa i rolę Kościoła. W żadnej nowej konstytucji większości tych rzeczy nie dostanie - wyjaśniał. 

Politolożka Anna Pacześniak podkreśla, że konwencja była zaskakująca również w innych sposób. - Nie było na dzisiaj wymyślonego hasła dnia, czyli nie tak jak tydzień temu "wara od naszych dzieci". Tak naprawdę spodziewałam się, że będzie kolejny temat, którym będą żyły media przez kolejne pół tygodnia. 

Dziś Prawo i Sprawiedliwość zapowiada kolejnych 200 spotkań w całym kraju.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Jarosław Kaczyński: My jesteśmy formacją, która przestrzega konstytucji
Zaloguj się
 • benek231

  Oceniono 6 razy 2

  "My jesteśmy formacją, która przestrzega konstytucji..."
  ***
  Wstretny klamca.

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  Mordy zdradzieckie, sprofanowaliście konstytucję,

  JESTEŚCIE KANALIAMI ! ! ! ! !

 • stef0909

  Oceniono 5 razy 1

  Mały głupi i często myli proszki!!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  No niestety nie moge sie zgodzic, gdyz np. nadal zapis o bezplatnym dostepie do nauki od trzydziestu lat nadal jest notorycznie lamany.

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 1

  I prezes, i premier, tylko prezydenta brakuje i najbardziej popularnej ostatnio ministry Zalewskiej. Bez oglądania i słuchania wiadomo, że jest pięknie, kraj kwitnie, wszyscy kochają najlepszą ze zmian, a jak co złego się pojawia w mediach, to wina Tuska i opozycji. A nauczyciele czekają...

 • doberman44

  0

  Wypowiedź nie jakiego Kaczypierda świadczy tylko o tym że cierpi on na amnezje lub szaleńcza skleroze Bo jak można nie pamiętać tego co się mówi i robi chociaż by 6 miesięcy temu I jeszcze dodam że faktycznie są jedyna partia która konstytucję nie tylko łamie ale też stara się dopasować do ideału prezesa Kaczypierda

 • eski57

  0

  Prezes PiS J. Kaczyński rozdał pieniądze i świadczenia – nawet z dużym nadmiarem , ale przecież nie swoje , NIE sprzedał terenów na Srebrnej ... , premier Morawiecki też nic ze swojego majątku Nie dołożył ; TE wartości pochodzą z budżetu na który składają się rezultaty pracy całego społeczeństwa !
  - I CO dalej ? Ano wypada podziękować prezesowi za dokonany podział środków i trzeba kartami wyborczymi pozbawić prezesa i jego partię PiS dalszego sprawowania władzy , bo ICH kwalifikacje i wiedza okazała się wystarczająca TYLKO do tego rozdawnictwa , zepsucia wielu podstawowych dziedzin państwa i życia publicznego !
  Wybrać do rządzenia Polską ludzi Zdolnych do dokonania Rozwoju polskiej Nauki Techniki , Technologii i Gospodarki , (Inwestycje ...) , by wpływy do budżetu pozwoliły na dalszą likwidację ubóstwa i wzrost poziomu życia całego społeczeństwa !
  - Trzeba przywróci w Polsce standardy państwa uznającego i stosującego w życiu społecznym ogólnoludzkie wartości humanistyczne !

 • androsak

  0

  Prezes miał na myśli ich projekt konstytucji z 2008 roku ?

 • indan

  0

  Spadaj dziadu żoliborski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX