Dominika Wielowieyska przepytała Sylwię Spurek z 500 Plus. "Pani głosi rzeczy sprzeczne z programem Wiosny"

Czy Wiosna utrzyma program 500 Plus i w jakiej formie? Gdy Dominika Wielowieyska zapytała o to w Poranku TOK FM Sylwię Spurek, jedynkę partii w Wielkopolsce, okazało się, że jej słowa brzmią inaczej niż... program Wiosny.

Sylwia Spurek przyznała, że obserwowała dyskusje nad wprowadzeniem Programu 500 Plus na drugie i następne dziecko z pozycji zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.
- Ludzie mówili: "Nie da się". A dało się. Ten program PiS oceniam pozytywnie - przyznała.

- Trochę brzmię jak rzeczniczka PiS, ale (program 500 Plus) w pewnym zakresie rozwiązał problem ubóstwa dzieci. Spowodował też pewne konsekwencje prodochodowe, w postaci podatku VAT część z tych pieniędzy wróciła - tłumaczyła Sylwia Spurek. I jak dodała, jest zwolenniczką wypłacania 500 plus na każde dziecko. Zaznaczyła jednak, że w jej ocenie 500 Plus nie rozwiązało problemu dzietności, choć było zapowiadane jako remedium na problemy demograficzne. 

- Pani doktor, przepraszam najmocniej, ale pani mówi rzeczy sprzeczne z programem Wiosny - stwierdziła prowadząca program Dominika Wielowieyska. I odczytała fragment programu ugrupowania, w którym mowa jest o świadczeniu 500 Plus - wypłacanym według zasady "złotówka za złotówkę". "Przekroczenie progu dochodowego nie będzie skutkowało utratą świadczenia, a jedynie je obniży" - cytowała dziennikarka. - To znaczy, że w programie Wiosny nie ma 500 zł na każde dziecko, będzie próg dochodowy. To jest zupełnie inny program, to jest taka manipulacja, jak zrobił PiS w kampanii wyborczej - komentowała. Dodała, że Robert Biedroń na spotkaniu inaugurującym działalność Wiosny popełnił ten sam błąd. - Pocieszam panią, że wpadła pani w tę samą pułapkę, co lider - mówiła Wielowieyska. 

Sylwia Spurek pytana, którą koncepcję zamierza realizować Wiosna - czy rzeczywiście 500 zł na każde dziecko bez ograniczeń, czy 500 zł do progu dochodowego i zasada "złotówka za złotówkę" - przyznała, że rozmowy na ten temat będą się jeszcze toczyć. 

Dominika Wielowieyska rozmawiała z Sylwią Spurek również o innych punktach programu Wiosny: małżeństwach par jednopłciowych, związkach partnerskich, edukacji seksualnej. Posłuchaj:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (75)
Sylwia Spurek o programie Wiosny w Poranku Radia TOK FM
Zaloguj się
 • fulko_de_lorche

  Oceniono 9 razy 3

  byłem zdecydowany glosować na ugrupowanie Roberta - ale wczoraj w TVN tak fatalne wrażenie zrobiła na mnie ta osoba że jeszcze się zastanowię - kompletnie nie słuchała nikogo i niczego argumenty z czapy, kompletne oszołomstwo jakby żywcem wyjęta z pis'u...
  Robert zastanów się czy chcesz by Wiosnę reprezentowały takie "osobowości" bo Ci szkodzą!

 • ks-t

  Oceniono 13 razy 3

  Gazeta, tak jak kiedyś już robiła, ramię w ramie z PO niszczy potencjalnych koalicjantów. Kiedyś brałą czynny udział w wykańczaniu Cimoszewicza, w ostatnich wyborach SLD a budowała kanapowe Razem, do czego to doprowadziło widać w obecnej kadencji - większośc kwalifikowana PIS. Teraz niszczy Nowoczesną i Wiosnę. Życzę powodzenia. Większośc konstytucyjna PIS gwarantowana.

 • ursus104

  Oceniono 9 razy 3

  Cóż, tak to jest gdy się ma swojego jednego konika (feminizm, feminizm i jeszcze raz feminizm), wówczas lepiej nie być pytam o cokolwiek innego bo można się wyłożyć.
  A swoją drogą Wielowieyska zaskakująco ostro wypunktowała przedstawicielkę nowych pieszczoszków mainstreamu. Co by nie powiedzieć trudno sobie wyobrazić np. Holecką jak rozkłada w ten sposób na łopatki jakiegoś przedstawiciela 'dobrej zmiany'

 • matts06

  Oceniono 11 razy 3

  Pani Spurek została pięknie zaorana wczoraj przez pana Bugaja w Faktach po faktach. Myślałem, że zastępca rzecznika obywatelskiego, przynajmniej w rozmowach będzie dobrze wypadać, a ona niestety wypada koszmarnie, tragicznie, wręcz żenująco. Wczoraj jej miny, irytacja, gdy Bugaj zadawał konkretne pytania, były niesamowite, a potem zamiast odpowiedzi to lała wodę używając jakichś ogólników. Ogólnie to dramat, liczyłem na Wiosnę, na Biedronia, ale im więcej czasu mija od konwencji tym bardziej mnie do siebie zniechęca.

 • john_yossarian

  Oceniono 11 razy 3

  Dało się. Mati właśnie oglosił, że zadłuża nas się na max, żeby kupić głosy wyborców. Pani Spurek albo nie ogarnia rzeczywistości, albo chce zgrabnie przeskoczyć do struktur obozu rządzącego.

 • didi88

  Oceniono 2 razy 2

  500+ to program gwarancyjny.

  Pracodawcy przestali dyktować ile kto będzie zarabiał, w pewnym stopniu przynajmniej. Teraz człowiek odzyskał podmiotowość bo ma na podstawowe środki do życia.
  Minimum bytowe, więc taki program to zdobycz cywilizacyjna, skonczymy z licytowaniem się na uczciwość zarobienia pieniędzy kiedy mówimy o przetrwaniu kogoś. Podmiotowość człowieka to istota wynagrodzenia podstawowego.

 • krzysztof1952

  Oceniono 8 razy 2

  Niestety coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu na podstawie wypowiedzi niektórych "1" , że WIOSNA ma służyć głównie wypromowaniu Pana Biedronia i jego najbliższych a nie dobru POLSKI. Tematy pierwszoplanowe tej partii w głównej mierze dotyczą kilku procent społeczeństwa - owszem może i są ważne ale nie powinny być pierwszoplanowe.

 • skandy5

  Oceniono 12 razy 2

  Idiotka

  Takie coś jak pińcet+ powinno mieć charakter aktywizujący - zarabiasz - więcej masz. Brakuje opiekunek, pielęgniarek! A tu jest taki efekt - damy ci kasę -zostań w domu.

  Pińcet jest finansowane z kredytu - państwo się zadłuża by ludziom nie opłacało się pracować! Z drugiej strony nie ma pieniędzy na uczciwie podwyżki dla nauczycieli, pielęgniarek i wielu innych.

 • maks1956

  Oceniono 8 razy 2

  nigdy nie miałem zamiaru i dalej nie mam zamiaru głosować na Wiosne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX