TK Julii Przyłębskiej: wybór przez Sejm członków KRS zgodny z konstytucją. Odwołanie się od tych decyzji do NSA - już nie

Przepisy o wyborze przez Sejm spośród sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie uznał, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN.

Chodzi głównie o to, czy sposób wyboru członków KRS - zgodnie ze zmienionymi przez PiS przepisami to również kompetencja Sejmu - jest zgodny z Konstytucją RP. Wnioski w tej sprawie złożyła sama KRS i grupa senatorów PiS. 

W grudniu 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRS wprowadzającą nowe zasady wyboru sędziów - członków Rady. Nowelizacja wprowadziła wybór 15 członków KRS - sędziów - na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Pierwsze posiedzenie KRS wybranej zgodnie z nowymi zasadami odbyło się pod koniec kwietnia zeszłego roku.

Jak uzasadniała Rada swój wniosek do TK, "kluczowym zagadnieniem podnoszonym w wypowiedziach kontestujących obecnie obowiązujące rozwiązania ustawy o KRS, jest sposób ukształtowania przez ustawodawcę sposobu powoływania sędziów-członków Rady, dlatego też Rada zdecydowała się na zainicjowanie kontroli przepisów regulujących te właśnie zagadnienia". Trybunał uznał, że przepisy regulujące tę kwestię są zgodne z konstytucją.

We wnioskach zwrócono się także do TK m.in. o ocenę konstytucyjności przepisu umożliwiającego kandydatom na sędziów Sądu Najwyższego odwołanie się do Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN. Ten przepis TK uznał za niekonstytucyjny.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
TK Julii Przyłębskiej: wybór przez Sejm członków KRS zgodny z konstytucją. Odwołanie się od tych decyzji do NSA - już nie
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 4 razy 4

  Uprzejmie proszę nie nazywać tego tworu, obsadzonego byłymi agentamia, żonami kapusiów i kaczystowskimi lokajami, Trybunałem Konstytucyjnym. Ot, grupa kolesiów pod przewodnictwem agentowej Wolfgangowej mającej za przydupasa kapusia Muszyńskiego, wydaliła z siebie (być może przy kawie i ciasteczkach) oświadczenie o tej samej doniosłości, co wczorajszy manifest naszego osiedlowego żula pod zamkniętym sklepem: "Kuhwa, ja piehdole, znowu niedziela niehandlowa! A idźta wszystkie w PiS-du!".

 • rbik53

  Oceniono 3 razy 3

  .
  taaaa…..pani Przyłębska dla pana prezesa uznała by nawet, że i koń jest zgodny z konstytucją....
  .

 • paweldeeee

  Oceniono 3 razy 3

  Przepraszam bardzo, ale to stare zdjęcie z Panem prof. Rzeplińskim jako Przewodniczącym TK. Nie powinno służyć ilustracji działań Trybunału kadłubowego.

 • stork40

  Oceniono 3 razy 3

  można, można - w bolszewickim ustroju wszystko jest możliwe

 • gblo

  Oceniono 3 razy 3

  Czyż to nie PRL -bis ? Wszystko wiadome z góry , jak głosowanie w Sejmie za komuny. A to dopiero początek. Zastanawiam się jak trzeba być zdemoralizowanym by uczestniczyć w takim procederze i firmować to swoją gębą?

 • tertio_non_datur

  Oceniono 3 razy 3

  Zbliżamy się poważnie do momentu, kiedy przestaniemy posiadać właściwe kary dla przestępców przeciwko ustrojowi RP.

 • dudi-w

  Oceniono 2 razy 2

  "Krajowa Rada Sądownictwa składa się z:
  1) Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Ministra Sprawiedliwości, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej,
  2) piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych,
  3) czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów.
  2. Krajowa Rada Sądownictwa wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących...."

  Gdzie tu jest napisane, że maja wybierać politycy?
  Aha - to artykuł z Konstytucji.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX