Petru: Nie dałbym emerytom trzynastki. Kosztuje mniej więcej tyle, co podwyżka dla nauczycieli

- To jest zwykła forma kupienia głosów - Ryszard Petru, lider Teraz! skrytykował w TOK FM obietnicę rządu przyznania emerytom "trzynastki".

Rząd twierdzi, że ma plan B, jeśli chodzi o zbliżający się nieuchronnie strajk nauczycieli, który wypadnie w czasie egzaminów na koniec podstawówki i gimnazjum. Jednak szczegółów podać nie chce. Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, że w strajku może wziąć udział prawie 80 procent szkół i przedszkoli w Polsce.

Ryszard Petru, lider partii Teraz!, skrytykował politykę minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej. - Ona tylko wprowadziła chaos. Po co to było? Nie ma lepszej edukacji. Jest stres dzieci, przeludnione klasy. Jest duże zamieszanie, żeby stworzyć tylko wrażenie reformy. To jest destrukcja – przekonywał Petru.

W kontekście strajku nauczycieli, Karolina Lewicka pytała polityka Teraz!, czy gdyby rządził, to dałby podwyżki nauczycielom. Petru odpowiedział, że jego zdaniem nauczyciele zarabiają za mało. Ale dodał: Nie byłbym w stanie dać i trzynastej emerytury, i 1000 zł brutto podwyżki dla nauczycieli. Trzynasta emerytura kosztuje mniej więcej tyle, co podwyżka dla nauczycieli.

Podkreślił, że "w życiu nie dałbym emerytom 'trzynastki'". - To jest zwykła forma kupienia głosów - przekonywał polityk. 

Jak dodał, oszczędności na podwyżki w oświacie można byłoby znaleźć przestając finansować lekcje religii z budżetu. - 2 miliardy zł na to idzie – mówił lider Teraz!.

Zdaniem Ryszarda Petru, rząd PiS planuje przerzucić winę za strajk na nauczycieli. - Chcą doprowadzić do tego, żeby ludzie byli wkurzeni na nauczycieli. Starają się, by całe zło zamieszania z egzaminami padło na Broniarza (szef ZNP - red.), związkowców i część opozycji. Moim zdaniem Kartę Nauczyciela należy zlikwidować, a dyrektor szkoły powinien zarządzać pieniędzmi i nagradzać dobrych nauczycieli – ocenił Petru.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (142)
Ryszard Petru: W życiu nie dałbym emerytom trzynastki
Zaloguj się
 • zenmak

  Oceniono 13 razy 13

  Masz rację Petru-nie dawać 13 ale dać co im się należy-emerytury bez podatku

 • japka_putina

  Oceniono 11 razy 9

  Wbrew pozorom trzynastka dla emerytów ma więcej sensu, niż podwyżka dla nauczycieli - oczywiście ze słupkowego punktu widzenia i oczywiście na krótką metę. No bo kogo można łatwiej nabrać na stary numer "na wnuczka", albo "na policjanta"? Nie ma wątpliwości, że zdecydowanie łatwiej pójdzie z emerytem. Pieniądze wypłacone nauczycielom byłyby z tego punktu widzenia zmarnowane, bo nie przyniosłyby znaczącej ilości nowych głosów, a emeryci w sporej części nabiorą się na dobrego pana z Nowogrodzkiej. A o resztę będziemy się martwili później, jak wygramy wybory.

 • america_n_beauty

  Oceniono 21 razy 7

  Bycie planktonem politycznym ma jedną zasadniczą zaletę : można na tym etapie mówić, co się myśli :))

 • marudna.maruda

  Oceniono 13 razy 7

  Jakżeś pan to policzył, że jednorazowe 1100 dla emeryta/ rencisty w roku pochłonie tyle, ile comiesięczne 1000 dla każdego nauczyciela? Może prościej byłoby porównać do nagród, które sobie najskromniejsza ze zmian wypłaca? Albo z dotacjami, które Wisłą płyną do Torunia?

 • baby1

  Oceniono 12 razy 6

  No właśnie, kosztuje tyle co podwyżka nauczycieli, to PiS "da" emerytom, bo jest ich 10 razy więcej niż nauczycieli i opłaca się ich przekupić. Nauczyciele i tak mogliby nie zagłosować za PiS-em, więc po co im "dawać"?
  Na tym polega koorewstwo w RP nr.?, że emerytury się "daje"! Podwyżki się "daje". Kto "daje", rząd? Nie "daje" tylko kradnie - taka jest prawda.

 • 0roman0

  Oceniono 6 razy 4

  Rysio powinien się poprawić i powiedzieć że nigdy nie da emerytom trzynastki. Powinien też dodać że nigdy nikomu nic nie da. Nie da ponieważ nigdy nie będzie o niczym decydował. Przynajmniej w rządzie.

 • ziggybam

  Oceniono 3 razy 3

  Tylko nie śmiejcie się, kiedy "kolejna partia zaproponuje rozdawnictwo". Wystarczy spojrzeć na najlepiej oceniane komentarze tutaj (nawet tutaj), żeby zrozumieć dlaczego.

 • masofrev

  Oceniono 2 razy 2

  > Moim zdaniem Kartę Nauczyciela należy zlikwidować, a dyrektor szkoły powinien zarządzać pieniędzmi i nagradzać dobrych nauczycieli – ocenił Petru
  Rysiu, Ty już lepiej zostań na Maderze..

 • malinajan

  Oceniono 4 razy 2

  Tylko dlaczego nie piszecie o tym klaunie w dziale "Rozrywka"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX