Dlaczego PiS przestał "grać kartą smoleńską"? "Okazało się, że oni nie są w stanie nic ugrać w tej sprawie"

W dziewiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej nie ma nowego raportu podkomisji smoleńskiej. Obchody rocznicy są w tym roku skromniejsze. Klimat polityczny wokół obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej wyraźnie się ochłodził. Komentatorzy TOK FM ocenili, że politycy PiS "instrumentalnie i cyniczne" przez lata wykorzystywali tę sprawę "do walki politycznej".

Dziś obchodzimy dziewiątą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Jak zauważył Piotr Kraśko, choć pamięć o ofiarach będzie trwała w Polakach już zawsze, to klimat polityczny wokół tej tragedii mocno się ochłodził. - PiS rządzi trzy lata, tyle było emocji politycznych, opowieści o dochodzeniu do prawdy, teorii i nic. Na skalę zarzutów to jest to niezwykłe, jak upadła cała narracja o Smoleńsku – podkreślił gospodarz Poranka Radia TOK FM.

Czytaj także: Co z wrakiem samolotu rozbitego pod Smoleńskiem? "PiS nie zrealizował obietnicy, która ponoć była tak prosta"

Sławomir Sierakowski ocenił, że sprawa katastrofy była używana do "instrumentalnej walki politycznej". - I to w bardzo prymitywnym kształcie. Żadnego wraku nie sprowadzono, niczego nie udowodniono. Ta podkomisja nie wiadomo czy działa, czy nie. Przecież tam nie ma ani jednej osoby, która w życiu zajmowałaby się katastrofą lotnicza. To była składanka folkloru quasi-politycznego. To się rozpierzchło – mówił publicysta "Krytyki Politycznej" i "Polityki". Przypomnijmy, że od początku zespołem - a potem podkomisją - smoleńską kierował Antoni Macierewicz. Gdy polityk PiS został Ministrem Obrony Narodowej, to ciało zyskało na znaczeniu. Do ubiegłego roku w rocznicę katastrofy podkomisja na specjalnej konferencji prezentowała swoje ustalenia. W tym roku, takie wydarzenie nie jest planowane. 

Według Renaty Grochal z "Newsweeka", "nakręcanie teorii spiskowych" wokół katastrofy było od początku skrajnym cynizmem. - Kolejne obietnice PiS w tej sprawie zostały rozbite w puch. Kiedy partia Jarosława Kaczyńskiego doszła do władzy, to temat katastrofy został zdjęty z agendy. Okazało się, że oni nie są w stanie nic ugrać w tej sprawie. Nie przypominam sobie, żeby Antoni Macierewicz w sprawie wraku był Moskwie – oceniła dziennikarka.

Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej" dodał, że "10 kwietnia zostanie zapamiętany jako tragiczny dzień" bez względu na poglądy polityczne i ocenę tego wydarzenia.  - Jednak zapominamy, że to też dzień pamięci mordu katyńskiego. Nie podoba mi się, że ta rocznica schodzi na dalszy plan – powiedział dziennikarz. Piotr Kraśko wtrącił, że szybko zaczęto porównywać mord z 1940 roku z katastrofą lotniczą z 2010 roku. - To jest haniebne. Trzeba być niespełna rozumu albo być wybitnym cynikiem, żeby czynić takie porównania – opowiedział publicysta "Rz". Zdaniem Nizinkiewicza sprawa smoleńska jeszcze powróci, kiedy PiS przestanie rządzić. - Wtedy będzie próba powrotu do tego i grania na tej nucie. Nie wiem, co wymyśli PiS, żeby wytłumaczyć, że nic w tej sprawie nie zrobił w czasie swoich rządów, bo okazało się, że najważniejszą kwestią dla Jarosława Kaczyńskiego są po prostu pomniki – podsumowywał Nizinkiewicz.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

9. rocznica katastrofy smoleńskiej

Uroczystości państwowe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego; Marsz Pamięci zakończony przemówieniami prezydenta i prezesa PiS złożą się na obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Politycy od rana są aktywni w sprawie rocznicy na Twitterze.

"Wspomnienie tamtego dnia ciągle przeszywa nas bólem. Tragedia smoleńska zraniła serce i duszę naszej Ojczyzny. Odebrała 96 Polek i Polaków, przedstawicieli naszego narodu" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

"Dziewięć lat temu Rzeczpospolita utraciła swoich najlepszych synów i córki, którzy lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu. Jesteśmy Im winni pamięć - o Nich samych, ale także o Ich spuściźnie i etosie. Pustki, która wtedy powstała w nas wszystkich, nie da się opisać słowami" - napisał premie Mateusz Morawiecki.

"Tamtego ranka, 10 IV 2010 roku, nad lotniskiem Smoleńsk-Północny opadła mgła. Zniknął w niej biało-czerwony tupolew. Nasi Rodacy zginęli. Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński, jego Małżonka, wielu wspaniałych ludzi. Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi" - napisano na oficjalnym profilu Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy

Także opozycja wspomina swoich polityków, którzy zginęli w Smoleńsku. 


 


 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Rocznica katastrofy smoleńskiej. Dlaczego tej sprawy nie ma w agendzie PiS?
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 14 razy 6

  Ugrali bardzo wiele, zbyt wiele, bo ugrali władzę absolutną. Właściwie to ugrał najważniejszy żałobnik. Na wszelki wypadek nie pozamykał jeszcze komisji od parówek i sztucznej mgły, bo może oderwani od koryta "eksperci" za dużo by mieli do powiedzenia. A prezes teraz gra innymi kartami, a w zasadzie banknotami. Tu sypnie, tam sypnie, żeby przypadkiem jego koryto się nie opróżniło, bo jak też by sobie biedaczek poradził bez ochrony, bez chłopców na posyłki, bez karty do bankomatu....

 • pn-ski

  Oceniono 3 razy 3

  Pijany generał postanowił udowodnić, ze wyląduje we mgle "na czuja" i spowodował śmierć prawie 100 osób.
  I czym tu się chwalić?

 • an-te

  Oceniono 7 razy 3

  Rząd nie ma żadnych powodów, żeby szukać prawdy. Bo prawda jest okrutna: winne są procedury, zaniedbania, a przede wszystkim chęć wygrania wyborów przez parę strasznych bliźniaków. Dlatego jeden drugiego, bez planowania tego, zabił.A przy okazji dodatkowo 95 osób. Tę oczywistą prawdę znają niemal wszyscy. Ci, którzy jej nie znają, po prostu nie chcą znać.

 • eski57

  Oceniono 7 razy 3

  - jedynym rzetelnym opisem przyczyn katastrofy smoleńskiej jest Raport Komisji Millera ! Ciekawym jak się czują m. in. biskupi , którzy uwierzyli kłamcom ; Kaczyńskiemu i Macierewiczowi w zamach , którzy powinni osobiście ponieść kaszty komisji Macierewicza i organizacji miesięcznic ! ….

 • endrju1521

  Oceniono 9 razy 1

  To niemożliwe, żeby tak potężnego, natowskiego mocarstwa jak Polska,

  nie było stać na wynajęcie "odpowiednich" ekspertów i Trybunałów.

  To Berczyński, Binienda, Macierewicz, są za mali ? ? ? ?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 12 razy -8

  Jak zrozumiec okreslenie gra karta smolenska czyms co jest psim obowiazkiem kazdego szanujacego sie panstwa i narodu, wyjasnienie wszystkich aspektow katastrofy. Mala Holandia potrfila zmerzyc sie z goliatem i choc miala to 'szczescie' iz ich kadlub znajdowal sie na terenie Ukrainy, to jednak ich panstwo w sprawach istotnych nie szydzi z podstwowych obowiazkow wyjasnienia przyczyn smerci swoich obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX