Paweł Kowal o rocznicy katastrofy smoleńskiej: Nikt na wyższym szczeblu nie pofatygował się na miejsce

- Ja to strasznie przeżywam, czuję się oszukany. Były obietnice, że nowy rząd dojdzie do prawdy, umiędzynarodowi śledztwo, pokaże, że poprzednia ekipa była nieskuteczna. Nic się nie udało - krytykował Paweł Kowal na antenie TOK FM.

Były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal w rozmowie z Karoliną Lewicką w TOK FM krytykował rząd PiS za brak postępów w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej.

- Ja to strasznie przeżywam, czuję się oszukany. Były obietnice, że nowy rząd dojdzie do prawdy, umiędzynarodowi śledztwo, pokaże że poprzednia ekipa była nieskuteczna. Nic się nie udało. Nawet włączenia do agendy Rady Europejskiej - jak chciał Radek Sikorski, nie udało się. Mimo że pełnię władzy posiada Prawa i Sprawiedliwość - mówił.

- Co zrobić z dziewięcioma latami opowiadania o zamachu? - pytała dziennikarka TOK FM. Zdaniem Pawła Kowala, katastrofa została wykorzystana politycznie - zwłaszcza przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Trzeba przyjąć kolejną straszną prawdę o tej historii, że jest częścią politycznej rozgrywki, gry. Nie umiem na to patrzeć z taką niewinnością jak kiedyś. Kiedyś wydawało mi się, że może trzeba było powiedzieć coś więcej na arenie międzynarodowej, teraz patrzę na to inaczej. Rząd z dojściem do prawdy na sztandarze szedł do władzy i nic z tym nie zrobił. Obchody upamiętnienia dziś są też takie…. nikt na wyższym szczeblu nie pofatygował się na miejsce katastrofy - zauważył Kowal.

Czytaj też: Antoni Macierewicz w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej: Samolot został zniszczony przez eksplozję w powietrzu

- Została nam tylko polaryzacja społeczeństwa?- dopytywała Karolina Lewicka

- Legenda o zamachu stała się częścią mitu politycznego jednego środowiska politycznego, połowy społeczeństwa. Trauma odchodzi, zostaje mit i nikt nie potrafi powiedzieć, jak naprawdę było. Różne oskarżenia, do których się nie przyłączałem, przyjmowałem jednak kiedyś w dobrej wierzę. Że może faktycznie więcej czasu trzeba poświecić. Dziś odczuwam lekkie rozczarowanie - podsumował Paweł Kowal. 

Tegoroczne uroczystości odbywają się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zaplanowano Marsz Pamięci zakończony przemówieniami przed Pałacem Prezydenckim oraz uczczenie ofiar katastrofy smoleńskiej przed pomnikami na Placu Piłsudskiego.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem życie straciło 96 osób. Zginęli m.in. prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego. Polska delegacja miała wziąć udział w rocznicowych uroczystościach w Katyniu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (99)
Paweł Kowal o rocznicy katastrofy smoleńskiej: Nikt na wyższym szczeblu nie pofatygował się na miejsce
Zaloguj się
 • benek231

  Oceniono 21 razy 15

  Od samego poczatku byla to cyniczna gra w walce o wladze. Juz samo umieszczenie pary Kaczynskich na Wawelu bylo szczwanym elementem tej gry - juz wtedy wlaczyl sie w nia kler, i gral na konto swego pupila, od ktorego spodziewac sie mogl jeszcze wiecej, jeszcze szczodrzej.

 • ar.co

  Oceniono 20 razy 14

  A jednocześnie po cichutku Du*a rozpoczął procedurę ułaskawienia Falenty. Akurat teraz. Ciekawe, nie?
  A tak się starali, żeby go nie złapać! Tak zwlekali z wydaniem nakazu aresztowania! Tak pięknie umożliwili ucieczkę do Hiszpanii! A i tak spieprzyli wszystko.

 • kicior99

  Oceniono 18 razy 12

  Jak w kiepskim pornosie: dochodzą i dochodzą... tylko jakoś dojść nie mogą, co jakiś czas ruch frykcyjny Antoniego tylko. No i te pojękiwania...

 • ochujek

  Oceniono 16 razy 12

  On faktycznie taki naiwny? Wystarczyło przeczytać ze zrozumieniem oficjalny raport komisji Jerzego Millera. Za sterami samolotu posadzono pilotów bez uprawnień do pilotowania tego samolotu. Tak jakby autobusem kierował kierowca bez prawa jazdy.

 • libliss

  Oceniono 18 razy 12

  >>>>> Trzeba przyjąć kolejną straszną prawdę o tej historii,
  >>> że jest częścią politycznej rozgrywki, gry.

  Nic nie trzeba przyjmować, panie Kowal.
  Strasznieś pan delikatny.
  Od dziewięciu lat parę przynajmniej milionów naszych rodaków świetnie wie,
  kto uprawia kłamstwo smoleńskie i do czego ono służy.
  Sekta kłamie, pomawia, konfabuluje i insynuuje.
  Wszystko jedno, jakie są motywy uprawiania kłamstwa smoleńskiego.
  Trzeba o tym mówić wprost, Wersal się skończył.

 • czeski_honza

  Oceniono 16 razy 10

  "Ja i moja kancelaria przygotujemy wizytę w Smoleńsku. Tusk i rząd mają się do tej wizyty nie wtrącać."
  Lech Kaczyński.

  "Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowania władzy."
  Jarosław Kaczyński

 • jesiotr99

  Oceniono 16 razy 10

  bo to nie chodzi o to żeby złapać króliczka, trzeba go gonić, gonić...

 • alleluja-i-do-przodu

  Oceniono 11 razy 9

  Odczuwasz lekkie rozczarowanie? Jprd!
  Normalni ludzie od razu wiedzieli co tam się stało
  trochę mniej rozgarnięci w chwile później
  Pozostali tylko tacy z defektem poznawczym, którzy teraz odczuwają lekkie rozczarowanie
  Ale naprawdę lekkie wiec nie ma sprawy

 • anonim_ka

  Oceniono 12 razy 8

  Od pierwszego komunikatu o katastrofie pod Smoleńskiem nie powstała najmniejsza myśl o zamachu.. Późniejszy kabaret z miesiączkami i onanizowaniem się dochodzeniem do prawdy umocnił moją intuicję. Panie Kowal pan tyle lat w polityce ! ! ! ponoć ma tytuł profesora i tak łatwo pana kiwać ? ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX