Kaczyński: Nie pozwolimy tym, którzy nie chcą poznać prawdy o katastrofie smoleńskiej, by odnieśli sukces

W trakcie wieczornych uroczystości poświęconych 9 rocznicy katastrofy smoleńskiej głos zabrali m.in. prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Niech z tamtej tragedii, z tego bólu straszliwego płynie też moc, imperatyw dla nas do tego, aby doprowadzić do takiej Polski, o jakiej marzył nasz prezydent Lech Kaczyński" - podkreślił prezydent Andrzej Duda pod Pałacem Prezydenckim podczas wieczornych uroczystości z okazji 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Prezydent dodał, że po ofiarach katastrofy smoleńskiej, w tym prezydencie Lechu Kaczyńskim, pozostał nam "testament - obowiązek prowadzenia dalej polskich spraw, jak najlepiej potrafimy". "Niech z tamtej tragedii, z tego bólu straszliwego płynie też moc, płynie imperatyw dla nas do tego, aby to realizować, aby doprowadzić do takiej Polski, o jakiej oni marzyli, żeby doprowadzić do takiej Polski, o jakiej marzył nasz prezydent" - mówił Duda.

Wyraził przekonanie, że to nie tylko nasz obowiązek, ale i oczekiwanie większości polskiego społeczeństwa. "Ludzie chcą żyć w państwie poważnym, uczciwym, w państwie sprawiedliwym, które ich ochroni, w państwie, które jest bezpieczne, rzetelne, które zwraca uwagę na sprawy obywatela. (Państwie), w którym obywatel się liczy i ma poczucie, że jest dostrzegany - on i jego sprawy. W państwie, które poważnie traktuje zarówno tego, któremu świetnie się powodzi, jak i tego, który miał trudniej w życiu, któremu może się nie udało, a może jest mniej zdolny, ale też jest obywatelem. I też ma godność" - wskazał prezydent.

Andrzej Duda o testamencie Lecha Kaczyńskiego

Przekonywał, że “Polska czeka i Polska zasługuje na to, by testament pozostawiony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i członków jego delegacji został w całości zrealizowany”.

Andrzej Duda podziękował zgromadzonym "za pamięć, za serce, za właśnie ten wysiłek w realizacji tego wielkiego testamentu dla Rzeczypospolitej, jaki prezydent i wszyscy członkowie jego delegacji pozostawili nam do wykonania."

"Idźmy dalej. Polska czeka i Polska zasługuje na to, by ten testament został w całości zrealizowany" - zaapelował.

Jarosław Kaczyński: Pamiętajcie o tej tragedii

Podczas wieczornych uroczystości głos zabrał też prezes PiS Jarosław Kaczyński. “Pamiętajcie o tej tragedii, pamiętajcie o tych, którzy zginęli, bo w tym momencie byli zjednoczeni w tym jednym celu, tak ważnym dla naszego narodu - zaapelował w środę podczas obchodów 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Jak podkreślił, "musimy jeszcze bardzo wiele uczynić, by nasze społeczeństwo, nasz naród był zwarty, miał poczucie siły, miał poczucie znaczenia i miał poczucie wewnętrznej sprawiedliwości." Zaznaczył, że sprawiedliwość jest "potrzebna by naród był naprawdę narodem, by był wspólnotą".

"Zwracam się do was z apelem: pamiętajcie, pamiętajcie o tej tragedii, pamiętajcie o tych, którzy zginęli, bo choć różniło ich wiele, to w tym momencie byli zjednoczeni w tym jednym celu, tak ważnym dla naszego narodu" - powiedział prezes PiS.

Kaczyński dodał, że równocześnie jednak "musimy także myśleć o przyszłości, musimy myśleć o tych decyzjach, które są przed nami." "Polska musi zwyciężyć, Polacy muszą zwyciężyć" - oświadczył.

Prezes PiS przekonywał, że trzeba walczyć o prawdę w sprawie katastrofy.

“My nie pozwolimy tym,  którzy nie chcą poznać prawdy o katastrofie smoleńskiej, by odnieśli sukces, by zamknęli nam usta i poddali amnezji pamięć narodu - oświadczył w środę w 9 rocznicę katastrofy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Musimy tą drogą iść dalej” - podkreślił.

Kaczyński podkreślił, że "jeżeli chcemy odzyskać to, co się nam należy - to znaczy status wielkiego europejskiego narodu, to musimy walczyć o tę prawdę walczyć". "I rozumiał to dobrze prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński i my to dzisiaj rozumiemy. Rozumie to nasz obecny prezydent Andrzej Duda" - zaznaczył prezes PiS.

"I dlatego te spotkania, dlatego te uroczystości. My kontynuujemy tę misję. My nie pozwalamy tym, którzy jej nie chcą, którzy się jej przeciwstawiają by odnieśli sukces, by zamknęli nam usta, by można powiedzieć zamknęli, zlikwidowali, poddali amnezji pamięć narodu. Pamięć o tym, jak było naprawdę, jak wyglądała polska historia, ile w niej było bohaterstwa, poświęcenia i walki o te najwyższe wartości z wolnością na czele. I dlatego musimy tą drogą iść dalej. Tą drogą idzie obecny prezydent, idzie obecny rząd i jest niezmiernie ważne byśmy wszyscy, by jak najwięcej Polaków to rozumiało i szło dalej tą drogą" - oświadczył Kaczyński.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem życie straciło 96 osób. Zginęli m.in. prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego. Polska delegacja miała wziąć udział w rocznicowych uroczystościach w Katyniu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Kaczyński: Nie pozwolimy tym, którzy nie chcą poznać prawdy o katastrofie smoleńskiej, by odnieśli sukces
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Prawdę o ... no właśnie, katastrofie, czy zamachu ?

  Zdecyduj się, kurduplu !

  O katastrofie prawda jest znana, a o zamach pytaj Maciarewicza,

  albo pacjentów ze szpitala psychiatrycznego.

 • rzydeta

  0

  Ci, którzy chcą poznać prawdę, już odnieśli sukces - był nim raport Millera.
  Ci, którzy chcą poznać "prawdę" - nadal będą do niej dochodzić dłuuugo, niczym impotent po wylewie, wierząc w bzdury głoszone przez szamanów sekty smoleńskiej.

 • byggkonsult

  0

  spokojnie, przegrają wybory to i dowody na zamach się znajdą.
  teraz nie ma co krzyczeć, główny elektorat wie, że był zamach, wybuch, trotyl i strzały, a opozycja i tak nie jest zagrożeniem w tej chwili

 • marudna.maruda

  0

  Prezesie, przecież nad "prawdą" pracuje komisja Antoniego. Za duże pieniądze. Trochę czasu jej to już zajęło. Mówcie szybciej, jakie też efekty działań. No i czy odsłuchano już rozmowę bliźniaków, czy już się nagrania stępiły i nie da się?

 • eski57

  0

  … - „namawialiście mnie , żeby zrezygnować z tego wyjazdu do Katynia . Mogłem was posłuchać , katastrofa by się nie wydarzyła”. !! - powiedział J. Kaczyński .
  Min Sikorski też odradzał ten wyjazd …, że zaraz po trzech dniach …. , Kto zadecydował , żeby do jednego samolotu tylu dostojników Państwa i Dowódców wojska zapakować ? Dowódcą lotu był gen Błasik – Dowódca lotnictwa … , był komunikat z wieży lotniska , że NIE ma warunków do lądowania …….

 • stas_3151

  Oceniono 2 razy 0

  Typ zawzięty jak Ziobro - wie swoje i będzie dochodził prawdy mimo że wszyscy wiedzą że jest inaczej.
  Zbieg okoloczności że się podobne charaktery zebrały do władzy? A tego jest tam pełno - kto ich dobrał?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX