Zniesienie 30-krotności składek ZUS. Min. Emilewicz: To może sprawić, że duża grupa pracowników wyjedzie z Polski

Rząd zaprezentował Wieloletni Plan Finansowy, w którym znalazły się m.in. "test przedsiębiorcy" oraz zniesienie górnego limitu składek na ZUS. Minister Jadwiga Emilewicz mówiła w rozmowie z TOK FM, że obie propozycje mogą mieć niekorzystny wpływ na polskich przedsiębiorców.

Piotr Kraśko pytał minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz o to, kto zapłaci za "piątkę PiS". 

- Na razie mamy zaproponowane aktualizację planu konwergencji. Wiemy też, że mamy lekkie spowolnienie gospodarcze w tym roku w stosunku do rekordowego ubiegłego roku i po to, żeby utrzymać się w ryzach deficytu, dobrych wskaźników gospodarczych, po to są zaproponowane przez ministerstwo finansów takie, a nie inne propozycje - tłumaczyła. 

Podstawą Aktualizacji Planu Konwergencji jest Wieloletni Plan Finansowy, opisujący plany finansowe danego kraju na kolejne trzy lata. Zobowiązane do jego przygotowania są wszystkie kraje unijne, które przekazują go potem Komisji Europejskiej. Znaleźć się w nim muszą m.in. plany wydatkowe, ale również sposoby na zdobycie środków na ich realizację. We wtorek (16 kwietnia) rząd zaprezentował plan na lata 2019-2022. Po stronie wydatków znalazła się m.in. "piątka Kaczyńskiego". Po stronie przychodów znajdują się zaś m.in. środki z 15-procentowej opłaty przekształceniowej, która będzie pobierana przy przenoszeniu środków z OFE na IKE. W rządowym dokumencie znalazła się też zapowiedź dalszego uszczelniania podatków, wprowadzenia m.in. "testu przedsiębiorcy" oraz zniesienia górnego limitu składek na ZUS, który miałby zasilić budżet około 7,5 mld złotych. 

"Test przedsiębiorcy" i zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS

"Test przedsiębiorcy" ma sprawdzić, na ile samozatrudnienie jest rzeczywistą działalnością gospodarczą, a na ile zastępuje klasyczny etat. Dzieje się tak, ponieważ taki układ bywa bardziej opłacalny finansowo dla obu stron - pracodawca wrzuca takiego "pracownika" w koszty, a samozatrudniony płaci mniejsze składki na ZUS i więcej zarabia "na rękę". 

Minister Jadwiga Emilewicz tłumaczyła, że Porozumienie, którego jest wiceprezesem, jest sceptyczne zarówno w sprawie zapowiadanego w Wieloletnim Planie Finansowym "testu przedsiębiorców", jak i zniesienia zasady 30-krotności, czyli limitu składek na ZUS. Jej zdaniem zmiany te mogą stanowić niepotrzebne bariery w rozwoju małych firm i sprawić, że najlepiej wykwalifikowani specjaliści wyjadą na Zachód.

Szefowa resortu przedsiębiorczości nie kryje, że pomysłem resortu finansów nie jest zachwycona. - Myślę, że o teście będziemy jeszcze dyskutować. Ja na pewno będę osobą, która będzie racjonalizować to podejście - mówiła z kolei w rozmowie z reporterem TOK FM. 

- W ogóle myślę, że znaczna część osób zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Gospodarczej jest przedsiębiorcami, więc będziemy tutaj bardzo ostrożni po to, aby te podejścia nie były bardzo restrykcyjne. Jeżeli miałoby się to tylko ograniczać do analizy faktur, to pewnie jest to jakaś przestrzeń do uzgodnienia. Natomiast jesteśmy bardzo sceptyczni co do tego projektu - tłumaczyła. 

Zdaniem min. Emilewicz zniesienie górnego limitu składek na ZUS też jest dyskusyjne, bo dzięki składkom na dzisiejszym poziomie specjaliści, tacy jak programiści, zostają w Polsce: - Zniesienie tego limitu może sprawić, że bardzo duża grupa tego typu pracowników po prostu z Polski wyjedzie, wiec na ten temat na pewno będziemy w rządzie dyskutować - podkreśliła.

Konferencja ws. OFE to nie był przypadek. Pięć ważnych rzeczy, które rząd wpisał w Wieloletni Plan Finansowy, a które dotkną także Ciebie

Jak zaznaczyła minister, od Aktualizacji Planu Konwergencji do ustawy budżetowej jest "co najmniej kilkumiesięczna droga", więc będzie jeszcze czas na rozmowy z szefową resortu finansów Teresą Czerwińską. 

Likwidacja OFE i 15-procentowa opłata przekształceniowa

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, podczas likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych ich uczestnicy będą mieć wybór: zgromadzone przez nich środki będą mogły być przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne (w takim przypadku będzie od nich pobierana 15-procentowa opłata przekształceniowa) lub do ZUS. 

Min. Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę, że środki zgromadzone na OFE nigdy wcześniej nie były opodatkowane. - Przyjmujemy dzisiaj taki model: zwracamy te składki Polakom, oddajemy do dyspozycji. To jest naprawdę model wolnorynkowy. Każdy, kto chciałby oddać (je - red.) Polakom, musiałby ten podatek nałożyć - tłumaczyła. 

Likwidacja OFE. Pozwolić przenieść pieniądze do IKE czy zabrać je do ZUS? Oto, co odpowiedzieli goście Magazynu EKG

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (115)
Zniesienie 30-krotności składek ZUS. Min. Jadwiga Emilewicz: To może sprawić, że duża grupa pracowników wyjedzie z Polski
Zaloguj się
 • niknejm

  Oceniono 20 razy 14

  I znowu PiS nas okrada.
  Zniesienie limitu ZUS to kolejny podatek, zabierający kasę pracującym, by zasilić patologicznych nierobów głosujących na PiS. Bo w zapewnienia, że to spowoduje wzrost przyszłych emerytur, wierzyć nie można, skoro rząd na bezczela twierdzi, że tą kasę rozda swojej ukochanej patologii i nierobom. Kiedyś PiS straci władzę, a następcom zostanie rozłożyć ręce i powiedzieć "nie ma kasy, PiS rozdał nierobom". I kasa cudem się w ZUSie nie pojawi, nieroby bowiem mają to do siebie, że nieróbstwo dziedziczą. Dzisiejsze nowo narodzone 'suwerenowe pińcetplusy' w przyszłości będą takimi samymi patolami i nierobami jak ich rodzice... Ustawią się w kolejce po socjal i spłodzą kolejnych nierobów/patoli.
  Wenezuela nas czeka. Jak nic.

 • si4mano

  Oceniono 16 razy 8

  Zawsze chciałem zamieszkać w górach i z takiego miejsca prowadzić firmę, wreszcie będę miał bodziec aby wprowadzić ten plan w życie. Wybiorę Tatry, ale po Słowackiej stronie.

 • calmy

  Oceniono 12 razy 8

  "Ja na pewno będę osobą, która będzie racjonalizować to podejście "

  Tłumaczymy z pisowskiego na polski: Gdybym miała jaja to bym im powiedziała aby się pierdykneli w te głupie łby.

 • nicto_mk

  Oceniono 7 razy 7

  już teraz wielu pracujących wyjeżdza z Polski. Zdolniejsi absolwenci szukaja studiów za granicą. Ten proces przebiga cicho ale konsekwentnie. Ci idioci myslą, że kupili wszystkich 500+ Ich polityka doprowadzi do drenażu najdolniejszych i tych najbardziej przedsiębiorczych.

 • kemor234

  Oceniono 7 razy 7

  Jedna głupota goni drugą. Jak zwykle w PIS.
  Jeden coś beknie, i zaczyna się gorączka.

 • andrzej2310

  Oceniono 8 razy 6

  Proponuję limitowaną koncesję na działalność giospodarczą od demiurga z Nowogrodzkiej, po spełnieniu wielu testów, m.in testu na miłość do PIS i obowiązkowo testu z patriotyzmu gospodarczego.

 • eisbergh

  Oceniono 5 razy 5

  w jakim jezyku jest ten bełkot? "Na razie mamy zaproponowane aktualizację planu konwergencji. Wiemy też, że mamy lekkie spowolnienie gospodarcze w tym roku w stosunku do rekordowego ubiegłego roku i po to, żeby utrzymać się w ryzach deficytu, dobrych wskaźników gospodarczych, po to są zaproponowane przez ministerstwo finansów takie, a nie inne propozycje"; co oznacza określenie "Na razie mamy zaproponowane"? co mamy zaproponowane, przez kogo? dlaczego na razie? co to są "takie, a nie inne propozycje"? Dlaczego Kraśko o to nie zapytał? Należy zacząć tępić ten nic nie znaczący bełkot pisuarów. To, co bełkocze Emilewicz, w swej beztreściowości dalece wyprzedza jej wzory z późnych lat '70 XX wieku. I trzeba przyznać, że Emilewicz pod tym względem przewyższa swoich poprzedników z PZPR.

 • fruchtzwerg

  Oceniono 7 razy 5

  fajnie jest sluchac i czytac o tych pomyslach z bezpiecznej odleglosci :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX