Paweł Kowal: Jeżeli nauczycielom zabierze się godność, to nic dobrego z tego nie będzie

- Tu jest tylko taktyka, nie ma strategii. Obóz władzy wie, że ma szanse wygrać, zadręczyć nauczycieli. Rząd wie, że to jest chybotliwe - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych.

Strajkujący nauczyciele jadą do Warszawy, by protestować przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. We wtorek podejmą także decyzję o dalszych losach strajku.

Prof. Paweł Kowal komentował w Poranku Radia TOK FM poczynania władzy wobec strajkujących nauczycieli. - Tu jest tylko taktyka, nie ma strategii. Obóz władzy wie, że ma szanse wygrać, zadręczyć nauczycieli. Rząd wie, że to jest chybotliwe. Nauczyciele chyba mają "moralniaka", mają poczucie, że może nie powinni strajkować, ale z drugiej strony mają swoje racje - podkreślał były wiceminister spraw zagranicznych.

Tłumaczył także, że konflikt z nauczycielami będzie dotkliwy dla prawicy także w przyszłości. - Tylu tysięcy ludzi nie da się wymienić. Oni zostaną i będą zadrą prawicy na lata. To będzie dla prawicy tragedia, że nauczyciele będą przeciwni władzy - mówił Kowal.

Jego zdaniem okrągły stół w sprawie edukacji, który ma się odbyć na Stadionie Narodowym, nie pomoże w rozwiązaniu problemu strajku. - Złym pomysłem jest robienie sobie z tego żartów. Jeśli okrągły stół to trzeba precyzyjnie określić cele, partnerów i coś ustalić, żeby nauczyciele mieli pewność, że z godnością kończą ten strajk. Jeżeli zabierze im się godność, to nic dobrego z tego nie będzie - przewidywał gość TOK FM.

Wybory na Ukrainie

Po podliczeniu 95 procent protokołów z głosowania w II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie poinformowała w poniedziałek rano, że ich zwycięzca, showman Wołodymyr Zełenski otrzymał 73,17 procent głosów. Jego konkurenta, ubiegającego się o reelekcję prezydenta Petra Poroszenkę, poparło 24,5 procent uprawnionych.

Gość Poranka Radia TOK FM prof. Paweł Kowal ocenił, że taki wynik głosowania nie powinien "szokować". - Pewnie, że wolelibyśmy Poroszenkę, bo znamy jego styl, miał sporo zbieżnych poglądów z Polską. Nie widzę jednak powodu, żeby Zełenskiemu wypominać na każdym kroku, że jest aktorem. Nazywanie go komediantem jest dziwaczne językowo. Jeżeli ktoś ma poparcie 70 procent wyborców przy wysokiej frekwencji to znaczy, że to jest poważny polityk - komentował Kowal. 

"Zełenski to nie typ a'la Tymiński"

Jak wyjaśniał, "Zełenski to nie jest typ a'la Stan Tymiński". - Zełenskiego Ukraińcy lubią. Widzieli, że w jakiejś dziedzinie odniósł sukces. Jedna rzecz to jest, co my lubimy i chcemy jako Polacy, a druga rzecz to zrozumieć rzeczywistość. Ludzie masowo zmobilizowali się do głosowania, trzeba mieć szacunek do istoty demokracji - podkreślał Kowal.

Wybory prezydenckie w Ukrainie. Kim jest Wołodymyr Zełenski?

Dodawał, że polityką nie muszą zajmować się tylko "zawodowcy". - Kto powiedział, że nowy prezydent musi być urzędnikiem z dziada pradziada, tak być nie musi. On jest białą kartą w sprawach bezpieczeństwa. Jednak nie ma powodu do ogłaszania sensacji - mówił gość Jana Wróbla. 

Kreml chciał rewanżu na Poroszence

Były wiceminister spraw zagranicznych tłumaczył też, jaką rolę w wyborach na Ukrainie odegrała Rosja.
- Kreml pomagał w ten sposób, że była duża fala hejtu na Poroszenkę. Wymierzono w niego najgrubsze działa propagandy rosyjskiej. To pomagało całej reszcie kandydatów. Oficjalnie Zełenskiego nie popierali, to nie był ich główny kandydat. Rewanż Kremla na Poroszence grał tu dużą rolę - ocenił Kowal i dodał, że w pierwszej fazie "Zełeński będzie niezbyt silnym prezydentem". 

Według prof. Kowala, sukcesy wyborcze osób niezwiązanych wcześniej z polityką, np. Zełenskiego na Ukrainie czy Donalda Trumpa w USA, wynikają z tego, że ludzie mają problem z szacunkiem do polityki.
- Kiedy się powie, że coś jest polityczne, to wielu traktuje to jako obrazę. Zgubiliśmy ładunek emocjonalny tego słowa. To jest społeczny proces. Populizm versus profesjonalna polityka. Przyczyn jest wiele. Elity polityczne w części zaczęły się oligarchizować, tworzyć koterię. Trudno im "resocjalizować". Może pomoże większa dawka demokracji bezpośredniej - tłumaczył prof. Paweł Kowal. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
Strajk nauczycieli. Paweł Kowal: Jeżeli nauczycielom zabierze się godność, to nic dobrego z tego nie będzie
Zaloguj się
 • kenijro

  Oceniono 11 razy 3

  Chodzi o kasę a nie godność. Godność to abstrakcja i dla każdego oznacza coś innego. Kasa wjeżdża na stół i problem z tzw. godnością znika.

 • Hanna Herman

  Oceniono 3 razy 1

  Godność to coś o czym nauczyciele nie mają pojęcia. Godność zatracili w chwili kiedy odebrali ją kolegom których szykanowali kiedy ci wykazali zdrowy rozsadek i szacunek wobec gimnazjalistów i ósmoklasistów umożliwiając im przystąpienie do egzaminów.Kolejny krok którym godności pozbawiają się sami jest próba niedopuszczenia do matur.To nie rząd pozbawia ich godności i szacunku czynią to oni sami.Uczestnictwo w strajku który nie jest niczym innym jak strajkiem politycznym zwalnia mnie jako człowieka z tego abym zdarzyła szacunkiem ludzi którzy depczą podstawowe prawo człowieka. jakim jest prawo do nauki.Czynienie z dzieci karty przetargowej w tym sporze wykracza poza wszelkie normy etyczne.

 • niezalany

  Oceniono 4 razy 0

  przecież o to chodzi żeby nauczycieli wdeptać w ziemię, bo po deformie zalewskiej i tak żaden nie zagłosuje na pis...
  kaczor doskonale wie że upodleni, sfrustrowni nauczyciele nie wychowają zwyciężców, co najwyżej roszczeniowego "suwerena", gotowego zagłosować za kazdym "500+", ale wie też że dzieci prominentnych pisowców i tak chodzą do szkół niepublicznych żeby po przejęciu władzę z rąk swoich tatusiów dalej zarządzać "ciemnym ludem"...

 • endrju1521

  Oceniono 12 razy 0

  Dziwię się rządzącym faszystom, że nie rozwiązali jeszcze

  kwestii nauczycieli tak, jak rozwiązano kwestię zydowską.

  Nauczycieli wszystkich można zwolnić, a nauczanie

  zlecić panu rydzykowi. Za odpowiednią dotację, oczywiście.

  On będzie przez internet, z jednego studia nadawał

  do wszystkich szkół w kraju lekcje z każdego przedmiotu !

  Woźny w szkole będzie sprawdzał obecność na internetowych lekcjach,

  i po problemie z nauczycielami ! ! ! !

 • mm0427

  Oceniono 5 razy -1

  Godność odebrano nauczycielom, kobietom i prawie wszystkim obywatelom na początku lat 90-tych. Wychowanie dzieci i młodzieży bezmyślnie powierzono klerowi, obniżajac rangę zawodu nauczyciela, ignorowano strajki, likwidowano bezmyślnie miejsca pracy w miastach i na wsiach, uchwalono ustawę antyaborcyjną wbrew protestom co pozwoliło zepchnąć kobiety poza nawias pełnoprawnego obywatela i co było de facto aktem zrzucenia odpowiedzialności za zdrowie i rozwój z państwa, po 2000 sukcesywnie obniżano realne stawki godzinowe, a pracownikom odbierano kolejne prawa, powołano NFZ i absurdalny system opieki zdrowotnej, w której mało co jest refundowane, a masa ludzi nie ma prawa do państwowej opieki zdrowotnej bo ich nie stać na opłacanie stawek ubezpieczeniowych obarczonych dodatkowo wysokimi karami za okresy przerwy...
  A na wszystko to pozwala konstytucja, która była jedynie pretekstem do wprowadzenia konkordatu.

 • ontos2

  Oceniono 5 razy -1

  Niewiele wykułeś w stosunkach międzynarodowych.

 • robertw18

  Oceniono 9 razy -1

  Jakoś o zabieraniu "godności" uczniom, dorosłym "maturzystom" nie zająknął się...

 • beristein

  Oceniono 4 razy -2

  Tu nie chodzi o godnosc, a o kase. Nie przypisujcie gornolotnych sloganow do tego protestu.

 • irenevonbrick

  Oceniono 18 razy -2

  Czy szacunek zdobywa się dlatego bo chce się mieć więcej kasy chyba nie.Szkoda mi tych młodych nauczycieli bo nie myślą. Manipulują nimi m jak kartami przy stole.W Lidlu i Biedronce są wolne miejsca pracy.Mi jak nie pasuje robota to ją zmieniam.A i tak nauczycieli jest za dużo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX