Jan Vincent Rostowski kandydatem brytyjskiego ugrupowania w wyborach do europarlamentu

Były polski wicepremier Jan Vincent Rostowski ogłosił we wtorek na Twitterze, że będzie kandydatem proeuropejskiego brytyjskiego ugrupowania Change UK w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polityk znajdzie się na drugim miejscu listy wyborczej w Londynie.

"Kandyduję do Parlamentu Europejskiego z Londynu z 2 miejsca na liście pro-Europejskiej i anty-brexitowskiej partii Change UK. Jeśli zostanę wybrany będę reprezentował wszystkich obywateli europejskich w Londynie, po pierwsze Brytyjczyków ale także Polaków, Francuzów Hiszpanów itd." - napisał Rostowski (pisownia oryginalna - PAP).

Udział Wielkiej Brytanii w wyborach do Parlamentu Europejskiego wciąż nie jest pewny. Wprawdzie zgodnie z decyzją przywódców Unii Europejskiej z 10 kwietnia, brexit został przełożony na 31 października, ale może nastąpić wcześniej, jeśli brytyjski parlament przyjmie umowę wyjścia kraju ze Wspólnoty. Są jednak na to niewielkie szanse.

Change UK - początkowo nazywana Grupą Niezależną - powstała w połowie lutego, gdy siedmioro deputowanych opozycyjnej Partii Pracy ogłosiło odejście z partii, oskarżając jej lidera Jeremy'ego Corbyna o brak jasnej polityki w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także tolerowanie antysemityzmu i ataków na polityków, którzy publicznie sprzeciwiali się jego decyzjom.

Jak oceniali, Partia Pracy została "porwana przez maszynerię twardej lewicy" i stała się "instytucjonalnie antysemicka" za sprawą propalestyńskiej polityki Corbyna oraz radykalnych aktywistów, którzy dołączyli do ugrupowania od jego wybrania na stanowisko lidera w 2015 roku.

To największy rozłam wśród laburzystów od 1981 roku, kiedy czterech polityków partii odeszło z ugrupowania, tworząc nową Partię Socjaldemokratyczną, która później w 1988 roku połączyła się z Partią Liberalną, tworząc Liberalnych Demokratów. W kolejnych tygodniach do ugrupowania dołączyła także trójka proeuropejskich posłanek rządzącej Partii Konserwatywnej.

Według najnowszych sondaży Change UK (The Independent Group) może liczyć na poparcie 9 proc. wyborców, plasując się na czwartym miejscu za dwoma głównymi ugrupowaniami - Partią Pracy i Partią Konserwatywną - oraz eurosceptyczną Partią Brexitu Nigela Farage'a.

Były minister i wicepremier

Jan Vincent Rostowski urodził się w Londynie. Ma obywatelstwo zarówno polskie jak i brytyjskie. Przez kilka lat był bardzo aktywny w polskiej polityce. Między rokiem 2007 a 2013 sprawował funkcję ministra finansów. W 2013 roku został też wicepremierem (był nim od lutego do listopada).

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 bezskutecznie ubiegał się o mandat z pierwszego miejsca na liście Platformy Obywatelskiej w województwie kujawsko-pomorskim, uzyskując 32 514 głosów.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Jan Vincent Rostowski kandydatem brytyjskiego ugrupowania w wyborach do europarlamentu
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 4

  No racaej niech sie w Polsce nie pokazuje, cos tam zydzi ukrecili ladnie nazwane. ale wiadomo co to za mnowotwor

 • sop3

  Oceniono 6 razy 4

  I to był kiedys polski minister którego zazdrościła mam cała Europa.czekam na komentarz PO!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 3

  Tia cos mu tam city wymyslilo rozne zmien zjednoczone krolestwo czymkolwiek to moze grozic, takie tam hasla i slogany o tym jaka to wolnosc czycha na kazdego w UE, jedyna wolnosc eolnosc od wolnosci, taka wolnosc ktorej nie da sie uniknac, ani od niej uciec.

 • zorro318

  Oceniono 5 razy 3

  Paranoja do n-tej potegi! Interesy panstw unii bywaja sprzeczne, nie wyobrazam sobie,pomijajac etyczna strone tego problemu, ze mozna uczciwie w takich warunkach dzialac i byc lojalnym wobec obu panstw rownoczesnie.
  A do tego zamieszanie Brexitem.
  Ale kto by tam pracowal "za szesc tysiecy" a zyc jakos trzeba.
  Opozycja robi, co moze , zeby wygral PiS.

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy 3

  Jak czlowiek posiadajacy podwojne obywatelstwo mogl zasiadac w polskim rzadzie ? I do tego jeszcze dzialal na szkode Polski i Polakow. Przeciez nie mozna sluzyc "dwom panom" (Biblia) !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX