"DGP": Prezes Kaczyński ma ofertę dla nauczycieli. W niej zwiększenie pensum

Zwiększenie pensum to główna propozycja Jarosława Kaczyńskiego. Ale prezes PiS ma też dla nauczycieli zachętę - przepis dotyczące przechodzenia na emeryturę.

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" kluczowym elementem propozycji prezesa Kaczyńskiego ma być "zwiększenie czasu pracy – nawet do 24 godzin tygodniowo". Jednocześnie, na rok lub dwa, proponuje się przywrócenie w Karcie nauczyciela przepisu, który pozwoliłby nauczycielom odejść na wcześniejszą emeryturę, po 30 latach pracy, w tym 20 lat w oświacie (z tzw. kredą), niezależnie od wieku.

Ten przywilej został nauczycielom odebrany w 2008 roku. Eksperci z PiS szacują, że z takiego rozwiązania mogłoby skorzystać ok. 100 tys. nauczycieli. Dzięki temu rząd wytrąciłby związkowcom argument, że zwiększenie pensum doprowadzi do lawinowych zwolnień.

Prawo i Sprawiedliwość liczy, że możliwość większych zarobków skusi zwłaszcza młodych, dopiero wchodzących do zawodu pedagogów. Docelowo ma to doprowadzić do wygaszenia 18-godzinnego pensum.

Strajk nauczycieli

Od 8 kwietnia tego roku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. W proteście uczestniczy też część działaczy nauczycielskiej Solidarności, choć władze związku podpisały porozumienie z rządem.

Akcja protestacyjna nauczycieli to strajk bezterminowy.

Premier Morawiecki ogłosił wczoraj, że rząd przygotował nowelizację Ustawy o prawie oświatowym, dzięki której nie będzie problemów z przeprowadzeniem matur. Egzamin dojrzałości zaczyna się 6 maja.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (7)
"DGP": Prezes Kaczyński ma ofertę dla nauczycieli. W niej zwiększenie pensum
Zaloguj się
 • adam1967r

  Oceniono 1 raz 1

  Przekaz partii faszystowskiej do ciemnego ludu pisany pracowicie przez platnych gnojkow brzmi : nauczyciele to nieroby. I trzeba bylo z tego skorzystac skladajac solidarnie wypowiedzenia. Nawet gdyby udalo sie to tylko w wielkich miastach to rezim w koncu by sie musial ogarnac bo nie da sie na dluga mete prowadzic szkol bez nauczycieli.
  Nieraz czytam tu wpisy platnych gnojkow rezimu o tym jak to nauczyciele spojrza w twarz rodzicom. Otoz spojrza... z wyrzutem, ze ich nie wsparli. Koniec pracy dla idei. Jezeli uwazacie nas za nierobow, bedziemy robic tylko to za co nam placicie. I ani odrobiny wiecej. Los waszych dzieci to wasza sprawa

 • adam1967r

  Oceniono 1 raz 1

  A powiedzial nierob ile wynosilaby taka wczesniejsza emerytura ? Bo ja zonie na szybko wyliczylem...po 33 latach pracy w szkole w wieku 56 lat 1300 PLN. Brutto, przelew 1100 PLN. I tak juz by zostalo. No juz biegnie skorzystac

 • andrzej1.61

  0

  Na kolana i całować ziemie po której stąpa nasz wielki wódz, jak wam proponuje to okażcie wdzięczność.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Nalezy w koncu zredukowac te armie 700000 ludzi ktorzy nadal chca uczyc w dobie nizu demograficznego. Polska potrzebuje podazy rowniez pracy realnej wytwarzajaccej rellany produkt rynkowy.Wystarczy sprawdzic wielkosc pensum w krajach europejskich. Czas gonic Europe i czas dolaczac do jej standardow, Niemcy 26 godzinowe pensum przy czym ukonczenie zajec nie oznacza czasu wolnego, nauczyciel reszte czasu spedza w szkole jak urzednik na wypelnianiu pracy urzedniczej, tak jak iinne podmioty prawa pracy. Dosc juz tego glebokiego PRL z jego iprzywilejowanymi kastami.

 • getz54

  Oceniono 4 razy 0

  Czyli ten zatwardziały bolszewik niczego nowego nie proponuje. To samo zaproponował sędziom SN Jezow - Ziobro. Tylko ze przy swoich zarobkach nauczyciele odejdą na emerytury wypłacane w bilonie, a jak nie, to muszą zgodzic się na świadome i dobrowolne wykonywanie planu niszczenia resztek polskiej inteligencji jak za czasów Stalina. Prawdopodobnie Duda razem ze swoim związkiem kolaborantów i faryzeuszy Solidarnośc, przygotował związkowy projekt ustawy, zeby głosy bolszewickiego PiS-u w wyborach były liczone podwójnie. Dzisiaj ma się odbyc nad nim głosowanie w Sejmie.

 • musa-kusa

  Oceniono 3 razy -1

  Jasne, starych wysłać na emeryturę, młodych odstraszyć od zawodu. Uczyć będą absolwenci ukswordu i uotru, różne szpungi i inne niewydarzone klony machałek i zaleskiej o inteligencji posła asta...

 • maagonia

  Oceniono 2 razy -2

  Jeżeli emerytury i ich wielkość też bądą wypłacane ze starego systemu to nie ma sprawy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX