Część nauczycieli jest rozgoryczona zawieszeniem strajku. "Chcą złożyć rezygnację z ZNP"

- To jest normalne, kiedy pojawia się rozgoryczenie i żal. Za chwilę emocje opadną i będziemy się zastanawiali co dalej - mówił w TOK FM Artur Sierawski, nauczyciel z koalicji "Nie dla chaosu w szkole".

Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o zawieszeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli od soboty 27 kwietnia. Przewodniczący ZNP zapowiedział, że związek nie podpisze porozumienia z rządem. - Nie składamy broni. Nie przystąpimy do fasadowych negocjacji zorganizowanych przez rząd - mówił Sławomir Broniarz. - Nauczyciele dają premierowi Morawieckiemu czas do września. Wtedy strajk może być odwieszony - podkreślił. 

Wśród powodów zawieszenia strajku ZNP wymienił presję, jakiej poddawani są nauczyciele z mniejszych miast przez lokalne społeczności, odpowiedzialność za uczniów przystępujących do matur oraz procedowaną w błyskawicznym tempie przez Sejm nowelizację ustawy o systemie oświaty i ustawy - Prawo oświatowe, dzięki której w wyjątkowych sytuacjach dyrektor szkoły lub samorządowiec mogą wyznaczyć spoza szkoły nauczyciela uprawnionego do klasyfikacji ucznia, jego dopuszczenia do matury oraz przeprowadzenia egzaminów. Obowiązki te może wykonać także dyrektor.

Okazuje się, że wielu nauczycieli jest tą decyzją zaskoczonych i rozgoryczonych. Świadczące o tym wpisy znaleźć można na facebookowej stronie ZNP.

"Wszystkiego bym się spodziewała, ale na pewno nie tego. Od razu mówię: moje koleżanki odchodzą z ZNP. I do strajku nie wrócimy! Zaryzykowaliśmy wszystko: dobre relacje z rodzicami, nasze pensje, wszystko! Mamy dość! Nauczycieli zdradziła "Solidarność", a dziś zdradziło nas ZNP! Uwierzyłam Wam! Rozczarowanie ogromne! Brak słów!" - napisała jedna z nauczycielek. Podobnych głosów było wiele.

Podziały mogą się pogłębiać

Jak mówił w TOK FM Artur Sierawski, nauczyciel z koalicji "Nie dla chaosu w szkole", ta sytuacja może doprowadzić do powstania coraz większych podziałów między nauczycielami.

- Będzie duża rozpiętość. Już dziś słyszałem, że wielu nauczycieli chce złożyć rezygnację z ZNP. Im nie podoba się ta decyzja, krzyczą, że trzeba założyć własną organizację. To jest normalne, kiedy pojawia się rozgoryczenie i żal. Za chwilę emocje opadną i będziemy się zastanawiali co dalej - mówił.

Dodał, że jego zdaniem ZNP powinien był postąpić inaczej.

- Można było podać autentyczne powody tej decyzji. Jeżeli przywołujemy szkoły wiejskie to podać, ile tych szkół się wycofało. Rzetelne dane - chyba to się nam, nauczycielom należy - zauważył.

Jego zdaniem, pod uwagę należało wziąć też poparcie społeczne dla protestu, które było widoczne w większych miastach.

- Czy nie powinien przeważyć ogół perspektywy? Bo w to, że w małych miastach jest ciężej, to nie wątpię. Podziwiam nauczycieli w małych miejscowościach, bo im jest zdecydowanie trudniej - mówił w TOK FM Artur Sierawski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (83)
Część nauczycieli jest rozgoryczona zawieszeniem strajku. "Chcą złożyć rezygnację z ZNP"
Zaloguj się
 • returnofstinki

  Oceniono 28 razy 8

  "Nauczyciele" są genialni:

  🔹nic nie zyskali
  🔹milionom dzieci zmarnowali 2 tygodnie szkoły
  🔹setkom tysięcy dzieci i młodzieży zapewnili mega stres
  🔹nabili punktów PiS
  🔹sami się skompromitowali
  🔹a na koniec jeszcze za to zapłacą, każdy średnio po 2 tys. zl.

 • yosemitesam

  Oceniono 13 razy 7

  Hej, trolle, chyba o czymś zapomnieliście:

  Moja kuzynka wróciła zapłakana ze szkoły. Jest w 3 klasie maturalnej, chciała poprawić ocenę z języka polskiego, bo brakuje jej do paska. Wychowawczyni w ogóle nie chciała z nią rozmawiać, bo strajkuje i kazała wyjść ze szkoły.

  Nie ma za co.

 • tomasz.rze

  Oceniono 6 razy 4

  Jeśli raz strajk został przerwany, nauczyciele będą obawiać się powtórki z zerwania, więc nie uwierzą we wznowienia.
  Niepełnosprawni przerwali okupację Sejmu i na tym sie skończyło.

 • returnofstinki

  Oceniono 18 razy 4

  "Nauczyciele" byli obojętni na prośby rodziców, na błagania maturzystów, twierdząc, ze jak tu i teraz nie dostaną 1000 zl to nie ustapia😑

  Wystarczyło, ze Schetyna przeczytał sondaże, nakazał zawieszenie strajku i Broniarz z "nauczycielami" natychmiast ustapili😕

  Kabaret😂

 • qulqa

  Oceniono 5 razy 3

  Współczuję tym, którzy byli niezłomni.
  Popieram Was w całej rozciągłości.
  Pozdrawiam.

 • mapi7

  Oceniono 5 razy 3

  ZNP =ZDRADA! Ten związek nie jest nauczycielom do niczego potrzebny! Broniarz i cały zarząd do wywalenia!

 • ual123

  Oceniono 15 razy 3

  Broniarz za kwiecien dostanie wynagrodzenie na poziomie 12000 pln.
  Strajkujacy za kwiecien dostana wynagrodzenie na poziomie 500-1000 pln.

  Strajkujcie we wrzesniu. Cala Polska wam kibicuje. Drugi raz dacie sie w konia zrobic, to moze za trzecim razem nieco zmadrzejecie.
  Swoja droga to czemu zawieszacie strajk? Aa no tak - wakacje sie zblizaja..

 • bilinski53

  Oceniono 2 razy 2

  Ze strajku zrobił się SRAJK !

 • fajny_zajety

  Oceniono 4 razy 2

  Ten strajk od począku był skazany na porażkę, terroryzowanie dzieci i rodziców nie jest nigdy mile widziane. Nauczyciele tak naprawdę zrobili sobie 3 tygodnie wolnego pełnili jakieś dyżury po kilka godzin w szkole na których gadali o pogodzie i szli do domu. Nikt z nich nie był gotowy do poświęcenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX