Juncker twierdzi, że polexitu nie będzie. "A skąd on to wie?" - pyta Leszek Miller

To, co robi prezes Jarosław Kaczyński, to pełzający, aksamitny polexit, polegający na tym, że obóz rządzący będzie trzymał nasz kraj na najniższym możliwym poziomie integracji europejskiej - mówił w magazynie EKG w TOK FM Leszek Miller, były premier.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, ocenił w rozmowie dla poniedziałkowego wydania "Rz", że polexitu nie będzie. "Nie" - powiedział pytany, czy istnieje możliwość opuszczenie UE przez Polskę, jeśli PiS wygra w październiku wybory do Sejmu. "Polska jest z nami, bo podzielamy wspólne wartości" - zaznaczył w rozmowie. Pytany o to, z czego wynika jego przekonanie, przypomniał o tragicznej historii, jaką ma za sobą Polska. "To ona razem z Węgrami rozpoczęła proces przemian demokratycznych w Europie Środkowej. Polskę zawsze uważałem za przykład dla Europy Środkowej. Dlaczego mówię o historii? Bo ona powoduje, że polski naród, zwykli ludzie, wiedzą, iż naturalnym miejscem jest dla nich serce Europy" - mówił szef Komisji Europejskiej.

- Skąd pan Juncker to wie? To jest bardzo powierzchowna ocena - komentował w magazynie EKG w TOK FM Leszek Miller, były premier i kandydat Koalicji Europejskiej w wyborach do europarlamentu. Jak tłumaczył, przewodniczący KE nie ma pełnego obrazu sytuacji w naszym kraju. - On nie widzi tego, co my, którzy tutaj mieszkamy - podkreślił Miller. W jego opinii możliwość wyjścia Polski z Unii Europejskiej jest "faktem realnym, a nie bajką". - Gdyby nie ten wysoki pułap akceptacji UE w społeczeństwie (ostatni sondaż pokazywał, że ponad 90 proc. Polaków chce obecności naszego kraju we Wspólnocie-red.), to myślę, że Jarosław Kaczyński i jego koledzy byliby bardziej odważni – wyjaśniał Miller.

Politykę Prawa i Sprawiedliwości w sprawach europejskich były premier ocenił jako "pełzający, aksamitny polexit". - Polega on na tym, że obóz rządzący będzie trzymał nasz kraj na najniższym możliwym poziomie integracji europejskiej, który będzie się sprowadzał do wymiany handlowej i gospodarczej - mówił kandydat KE w wyborach. Miller stwierdził, że Jarosław Kaczyński akceptuje tylko pobieranie od UE pieniędzy. - Ale oczekiwania, że Polska będzie krzewić trójpodział władzy i demokrację liberalną, już mu nie odpowiadają, bo to przeszkoda, kotwica, która utrudnia ten model rządzenia, który uprawia Kaczyński - wyjaśniał Leszek Miller.

"Sprawa euro jest przesądzona"

Były premier ocenił jako "bezprzedmiotowe" deklaracje PiS o nieprzyjęciu przez Polskę waluty euro. - Decyzja o przyjęciu euro jest zawarta w traktacie akcesyjnym, tylko nie ma daty. Słyszę, że jutro premier Morawiecki będzie gościł premierów z 10 krajów, które wchodziły z nami do UE w 2004 roku. Ciekawe, jak premier będzie się czuł, skoro w tym gronie siedem państw jest w strefie euro. A pan Morawiecki tylko straszy tym euro. Mówi, że obca waluta jest zła, ale jak był prezesem banku, to wciskał obywatelom obcą walutę w postaci kredytów – ocenił Miller.

Zobacz także: Sławomir Neumann o deklaracji Kaczyńskiego ws. euro: Takie sztuczne, zastępcze tematy, do niczego nie prowadzą

Jak podkreślił, włodarze z tych krajów, które mają euro, myślą bardziej perspektywicznie. - Wiedzą, że centra decyzyjne UE będą się gromadzić w euro i wokół niego. A my będziemy na peryferiach tego procesu - dodał były premier.

Leszek Miller tłumaczył też, dlaczego w kampanii przed wyborami do europarlamentu Koalicja Europejska nie pojawia się ten temat. - KE unika tematu euro, bo skoro wyniki sondażowe pokazują, że Polacy nie chcą tej waluty, to nikt nie będzie samobójcą - podsumował Miller i dodał, że jego zdaniem ta sprawa jest przesądzona, ale to "dopiero odległa przyszłość".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (24)
Miller odpowiada Junckerowi ws. polexitu. "To fakt realny, a nie bajka"
Zaloguj się
 • kieliszki

  Oceniono 7 razy 5

  Leitmotivem Koalicji Europejskiej jest to, że PiS chce Polexitu, a tu Juncker mówi, że nie i cała strategia KE idzie do kosza. I teraz trzeba mówić o prawdziwych sprawach UE. Przykre.

 • teddy_boy

  Oceniono 4 razy 4

  Co powoduje Platformą Obywatelską i Grzegorzem Schetyną, że z tak wielką determinacją usiłują wyprowadzić Polskę z struktur Unii Europejskiej?

 • poljack

  Oceniono 4 razy 4

  Kto chce wyjścia Polski z UE PO SLD PSL tylko oni o tym mówią .

 • harari

  Oceniono 4 razy 4

  .
  W tej Koalicji Europejskiej same skompromitowane ryje, jak nie Miller z samoobrony Leppera, to tabloidowy Kaziu od Izabel. Jest tam ktos kto swoja mordą nie zniechęcał by Polaków do siebie?

 • tomaselli

  Oceniono 5 razy 3

  A skad ty to wiesz Miller ?

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy 3

  Kazdy maz stanu kazdy kto rozumie polityke w perspektywie przynajmniej dwoch pokolen musi rozwazac wszystkie negatywne scenariusze. W interesie Polski i srodkowej Europy obszaru jeszcze nie skazonych w tym stopniu islamem co zachod racja stanu powinno byc zachowanie maksimum suwerennosci. Nie przypadkiem JK polozyl nacisk na koniecznisc zachowania wlasnej waluty.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  Czyli polexit - nie, ale aksamitny polexit tak, cos jak oficjalna juz propozycja przerobki katedry Notre Dame przerobka na meczet. Takie cos juz widzialem w Konstatnynopolu na logike to nawet i wlasciwa koncepcja, bo przeciez Francji juz nie ma, stan obumarcia symbolizuje aktualnie obsadzony w roli prezydenta.

 • irenevonbrick

  Oceniono 1 raz 1

  Ja mam odczucie że to właśnie PO chce wyjścia Polski z Unii.To oni robią wszystko żeby zniechęcić urzędników Europejskich do Polski.Drą japę że w Polsce faszyzm,antysemityzm,nacjonalizm,mowa nienawiści,brak demokracji po prostu katastrofa.Coś tu jest nie tak.

 • princepinot

  Oceniono 1 raz 1

  Zdejmijcie tego dinosaura bo do wyborow nie pojdziemy !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX