Pomysłów na zyskiwanie przychylności wyborców ciąg dalszy. Wyprawka 300 plus będzie wypłacana co roku. Rząd ma projekt ustawy

300 plus na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia zostanie zagwarantowane ustawą - informuje we wtorkowym wydaniu "Super Express". Po raz pierwszy pieniądze wypłacono w 2018 roku, ale wtedy nikt o ustawie nie myślał.

W kwietniu ubiegłego roku po raz pierwszy usłyszeliśmy, z ust premiera Morawieckiego, o 300 złotych na wyprawkę dla uczniów. Pieniądze zostały wypłacone na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów. Nie było wówczas pewności, czy wyprawka będzie przydzielana także w kolejnych latach. Teraz dowiadujemy się, że świadczenie ma być wypłacone co roku. Jak informuje "Super Express",  gotowy jest już projekt ustawy, dzięki której 300 plus na wyprawkę szkolną będzie wypłacane corocznie.

Trudno nie wiązać tego z toczącą się kampanią wyborczą.  - Stworzenie ustawowych podstaw prawnych do świadczenia „Dobry start” jest elementem budowy stabilnej, długofalowej polityki rodzinnej. Zapewni też stabilizację świadczenia i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania - powiedziała minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Czytaj też: Borowski o "wyprawce" od PiS: Te 300 zł można wydać na wszystko. Wyprawką byłby bon na podręczniki>>>

Wnioski przyjmowane od lipca

Jak podaje "SE", w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, 300 plus otrzymają wszyscy uczniowie do 20. roku życia (w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do 24 lat). Świadczenie przysługiwać będzie niezależnie od dochodu rodziny.

Termin na składanie wniosków będzie obowiązywał od 1 lipca (drogą elektroniczną), a od 1 sierpnia (drogą tradycyjną). Zmiany czekają nas dopiero w 2020 roku. Wówczas wnioski będzie można składać online już od 1 lutego, a w formie papierowej - od 1 kwietnia. "Tak jak dzisiaj, rodzice i opiekunowie będą mieli na to czas do końca listopada" - czytamy w "Super Expressie".

Projekt ustawy można znaleźć także w Biuletynie Informacji Publicznej kancelarii premiera. Planowany termin jego przyjęcia to drugi kwartał 2019 roku.

"Świadczenie dobry start stanowi istotny element polityki prorodzinnej, zasadnym jest zatem, aby uregulować sprawy z nim związane w akcie prawnym rangi ustawowej. Projekt przewiduje przeniesienie rozwiązań funkcjonujących dotychczas na poziomie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów, na grunt ustawy" - czytamy na stronie KPRM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Wyprawka 300 plus będzie wypłacana co roku. Rząd ma projekt ustawy
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Przypominamy czerskiej postkomunie iz w demokracji celem istnienia partii jest zdobywanie przychylnosci wyborcow.

 • marudna.maruda

  Oceniono 1 raz -1

  Koniecznie, bo inaczej dzieci pójdą do szkoły boso i bez zeszytów. Z tych skromnych 500+ miesięcznie nie da się zaoszczędzić, a plecak co roku musi być nowy, modny. Dziwne, że rząd dobrotliwy nie daje jeszcze 3000+ przed wakacjami. Wypoczynek letni kosztowny, na pewno chętnych na te 3000 będzie wielu.

 • soloboch

  Oceniono 2 razy -2

  najważniejsze żeby pozbyć się przestępców typu kaczyński, ziobro, morawiecki a najwżniejsze przestępców w sukienkach i ich popleczników. Reszta mafi pisowskiej się sama rozpadnie. misiewicze i jego podobni (jaki itd) zapadną się w swoich dziurach. Polacy do urn wyborczych niech wróci normalność i tolerancja
  Unijczyk

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX