Lewica Razem proponuje Pakt dla Pracowników. Chce likwidacji umów śmieciowych

Przyjęcie Paktu dla Pracowników zaproponował w środę ugrupowaniom politycznym Adrian Zandberg (Lewica Razem). Ma on zakładać m.in. likwidację umów śmieciowych, europejską pensję minimalną i zaostrzenie kar za łamanie prawa pracy.

Jeden z liderów koalicji Lewica Razem oraz "jedynka" na jej warszawskiej liście wyborczej do Parlamentu Europejskiego przedstawił postulaty swojego komitetu adresowane dla pracowników podczas briefingu prasowego na warszawskiej Cytadeli.

"Polacy pracują długo i zarabiają mało. W tysiącach firm prawo pracy obowiązuje tylko na papierze. Polscy pracownicy zasługują na wyższe płace i stabilne zatrudnienie" - powiedział polityk.

Na zaproponowany przez Lewicę Razem Pakt dla Pracowników składają się cztery postulaty: likwidacji umów śmieciowych, wprowadzenie europejskiej pensji minimalnej, która miałaby zapewnić, że "polskie płace będą szybciej gonić Zachód", odmrożenie płac i podwyżki w całej budżetówce, a także powiązanie wysokości kar za łamanie prawa pracy z obrotami firm.

"Nieuczciwi biznesmeni łamią prawa pracowników, bo kary za to są śmieszne. Prawo jest masowo łamane na budowach, w szwalniach, w handlu. Nieuczciwe firmy zarabiają olbrzymie pieniądze na łamaniu prawa. Możemy to zmienić. Wprowadźmy zasadę, że kary za łamanie prawa pracy nalicza się od obrotów firmy. Taka zasada obowiązuje w prawie o ochronie konkurencji. Pracownicy nie są mniej ważni od rynku" - argumentował Zandberg.

Polityk zwrócił się z apelem o przyjęcie Paktu do wszystkich komitetów, które zarejestrowały listy w wyborach: Koalicji Europejskiej, PiS, Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy, Wiosny i Kukiz'15. "Polska gospodarka jest silna i szybko się rozwija. Najwyższy czas, żeby skorzystali z tego polscy pracownicy" - przekonywał Zandberg.

Wcześniej, w związku z obchodzonym w środę Świętem Pracy politycy Lewicy Razem złożyli kwiaty przed Bramą Straceń na warszawskiej Cytadeli. Jak podkreślał Zandberg, na Cytadeli "ginęli ludzie, którzy oddali życie sprawiedliwość społeczną i niepodległość". "Bez nich nie byłoby niepodległej Polski" - zaznaczył lider warszawskiej listy Lewicy Razem.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (1)
Lewica Razem proponuje Pakt dla Pracowników. Chce likwidacji umów śmieciowych
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 3 razy 1

    Czyz to nie jest genialne w swojej prostocie ze aby zlikwidowac naturalne napiecia pomiedzy kapitalem, a praca neoliberalizm wpadl na najprostszy i najgenialniejszy pomysl zlikwidowania pracy. To genialne w swojej prostocie przedsiewziecie spowodowalo ze prace przeniesiono do Chin a w zalozeniu kapital mial pozostac w Londynie. Na ten smieszny i prosty pomysl przez caly XIXw nikt nie wpadl, pomimo setek mozdzacych mozgow wszyscy sie meczyli ze soba pracujaca klasa robtnicza i z kapitalistami, az przyszli neoliberalowie i sprawe rozwiazali w prosty sposob. Byl jeszcze jeden problem mianowicie niezdrowe ambicje narodowe, ale i na to znalazl sie sprytny myk dialektyczna nieuniknionosc globaliizmu, czyli cala ludzkosc jest sobie bratem i siostra i wszyscy my jeden narod, czyli chlopak czy dziewczyna jednakowo w pracy dyma, a jednoczesnie na horyzoncie mialy sie pojawic maszyny z brakiem poczucia narodowosci lub z brakiem wbudowanego algorytmu poczucia narodowosci i taki plan miano wdrozyc konczac zmagania miedzy kapitalem a praca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX