"Widziałem strach w oczach polityków PO po wystąpieniu Jażdżewskiego". Miał być supportem dla Tuska, a skierował kampanię na nowe tory

Leszek Jażdżewski zrobił coś, co będzie miało wpływ na dalszy przebieg kampanii wyborczej w Polsce - stwierdził na antenie TOK FM Jarosław Gugała, komentując głośne wystąpienie redaktora naczelnego "Liberté". Zwrócił przy tym uwagę na kontekst - odcięcie się Platformy od słów wygłoszonych tuż przed wykładem Donalda Tuska na UW.

Leszek Jażdżewski zabrał głos 3 maja - tuż przed tym, jak na mównicę na Uniwersytecie Warszawskim wyszedł Donald Tusk. - Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody - mówił Jażdżewski. Wyraził też pogląd, że "dziś agendę tematów dnia układają nam czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami będą w stanie zdobyć władzę nad duszami Polaków". - Ale rywalizacja na inwektywy i negatywne emocje z nimi nie ma sensu, dlatego że po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się w końcu, że świnia to lubi. Trzeba zmienić zasady gry - powiedział redaktor naczelny "Liberté!".

Wystąpienie Jażdżewskiego od kilku dni jest szeroko komentowane, odniósł się do niego również prezes PiS. - Kto podnosi rękę na Kościół, chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę - oświadczył Jarosław Kaczyński. Sceptycznie odniosła się do tych słów również Platforma Obywatelska. - Forma tego wystąpienia jest moim zdaniem nie do przyjęcia. O kryzysie w Kościele, który jest sprawą dużej wagi, nie należy mówić w sposób, który nie jest poważny i odpowiedni do okoliczności. Uważam, że forma tego wystąpienia nie była poważna - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik partii, Jan Grabiec. O komentarz do wystąpienia Jażdżewskiego, prosił swoich gości również Daniel Passent

"Leszek Jażdżewski wprowadził do kampanii nowy temat"

- Leszek Jażdżewski zrobił coś, co będzie miało wpływ na dalszy przebieg kampanii wyborczej w Polsce. Wprowadził nowy, nieobecny dotychczas temat - Kościół katolicki i problemy z nim związane - komentował Jarosław Gugała z Polsatu. Dziennikarz przyznał, że słowa naczelnego "Liberté!" część publiczności politycznej mogły zbulwersować, a nawet zaboleć, ale dla innej części jest to trafienie w sedno - wypowiedzenie głośno tego, o czym wielu obserwatorów myśli. 

- Na Jażdżewskiego rzucono się, bo nie bardzo jest jak rzucić się na Donalda Tuska. W tym sensie Jażdżewski wyrządził Tuskowi trochę niedźwiedzią przysługę - mówił socjolog, prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Przyznał, że w jego opinii ten czas i to miejsce nie były najlepszą okolicznością do wygłoszenia takiego wystąpienia, choć - jak dodał - "wiele z tych rzeczy, które powiedział, jest co najmniej - najdelikatniej mówiąc - bliskie prawdy".

- Paradoksalnie Jażdżewski, mówiąc to, pokazał jeszcze silniej to, co pokazało wystąpienie Donalda Tuska - ogromną odległość, jaka dzieli jego klasę od polskiej lokalnej polityki. Jażdżewski, mówiąc o Kościele, pozostał w duchu dosyć lokalnej polskiej polityki. Moim zdaniem nie ukradł Tuskowi show, ułatwił trochę zadanie rządzącym. To jest jedyna rzecz, do której może się przyczepiać, bo Donald Tusk operował na poziomach troszeczkę nieosiągalnych dla polskiej polityki - komentował socjolog. 

Niczego niewłaściwego nie dostrzegła za to w wystąpieniu Jażdżewskiego Agata Szczęśniak z OKO.press. - Rozmawiamy o tym od wielu miesięcy, wiemy, jakie złe rzeczy dzieją się w polskim Kościele i jak bardzo Kościół nie chce się przyznać do tego, co się w nim dzieje. Jażdżewski powiedział, jak jest, w formie mocnej, powiedział to po bandzie. Być może mógł wziąć pod uwagę to, w jakim miejscu i towarzystwie się wypowiada. Być może wziął, być może obliczył te reakcje - dodała. 

"Widziałem strach na twarzach polityków Platformy"

Goście Daniela Passenta zwrócili uwagę na to, jak odebrane zostały słowa Leszka Jażdżewskiego - i to zarówno przez stronę rządową, jak i opozycyjną. - Jarosław Kaczyński, podejmując tę rękawicę, zachował się trochę jak przysłowiowe nożyce, które odzywają się, gdy ktoś uderzy w stół. On zakłada, że mu się to politycznie opłaci - komentował Gugała.

Jeszcze dalej poszedł prof. Andrzej Rychard. - Główny efekt, kontrproduktywny z punktu widzenia PiS, będzie miała wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. Po przeczytaniu preambuły do konstytucji przez Donalda Tuska pokazuje ona napięcie, tę zasadniczą odmienność. Wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego może skatalizować rosnące w Polsce nastroje sekularyzacyjne - tłumaczył socjolog. - Ci, którzy krytykują Leszka Jażdżewskiego, nie wyczuwają, jak zmieniło się polskie społeczeństwo i jak bardzo jest gotowe krytykować Kościół - jako hierarchów - który był trochę taką świętą krową - dodała z kolei Agata Szczęśniak. 

Ale przyjęcie słów naczelnego "Liberté!" przez drugą stronę jest znamienne. - Widziałem strach w oczach polityków Platformy po wystąpieniu Jażdżewskiego. Oni pewnie myślą podobnie, ale wszyscy by się bali to wypowiadać przy okazji przemówienia jubileuszowego ich duchowego lidera - mówił Jarosław Gugała. Jego zdaniem, to może być błąd, ponieważ duża część młodej publiczności podchwyci te hasła. - Kierownictwo PO też zakłada, że tego rodzaju wypowiedź w Polsce politycznie szkodzi. A moim zdaniem za chwilę wszyscy się zorientują, że to nieprawda - dodał. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (318)
Leszek Jażdżewski i jego wystąpienie przed wykładem Donalda Tuska wpłynie na kampanię wyborczą
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 88 razy 64

  Pycha, żądza władzy i żądza pieniądza,

  to fundamenty Kościola, tfu, katolickiego !

  Jażdżewski, dobrze mówił !

  Kościół, tfu, katolicki nie jest świętą krową !

  Prawda boli, ale prawda ich wyzwoli.

 • indan

  Oceniono 74 razy 48

  Pan Jażdżewski powiedział prawdę, powinni robić sobie z nim zdjęcie do plakatów wyborczych, ale śliskie glisty wolą pozostać w pozycji na kolanach przed pijanym plebanem, jak pańszczyźniane chłopy.

 • realizmforte2

  Oceniono 67 razy 47

  redaktor naczelny "Liberté!"stwierdził absolutny fakt ! Tchórze, konformiści, manipulanci zadrżeli i dobrze.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 64 razy 46

  Jeżeli PO pójdzie do Canossy i znów rzuci się na kolana przed Episkopatem i będzie i ręce całować to powiedzcie mi jaka jest niby różnica między nimi a pisem? To że słuchają lepszej muzyki niż discopolo, jedzą osmiorniczki zamiast kartofli z kwaśnym mlekiem, popijają wino zamiast bimbru?
  To za mało na program polityczny

 • joankb

  Oceniono 55 razy 43

  Jeśli Platforma się tej prawdy przestraszy, to ja mam ją w dupie.
  Każdy katolski guru, czy Kaczyński czy Schetyna pcha nas w ciemność. Co za różnica czy trochę wolniej?
  A tak pesymistycznie... Ten kraj nie nadaje się do życia i chyba trzeba to przyjąć do wiadomości.

 • xerathus

  Oceniono 47 razy 39

  Polski Kościół wystawia od dobrych 30 lata rachunek, liczony już zapewne w miliardach, za przysłużenie się w obaleniu Komuny.
  Jeśli ktoś uważa, że dojenia kasy państwowej, stawianie pomnika pedofilom i obrona ich, tuszowanie afer i makiaweliczne przerzucanie winy na ofiary przejdzie bezkarnie, to jest w dużym będzie.
  Należy pamiętać jedno - Kościół w swojej długiej historii miał tylko krótkie i wybiórcze epizody związane z pomocą sprawiedliwości, równości i demokracji.
  Za to przez całe stulecia był ostoją ucisku, zakłamania, obłudy, współpracy z najgorszymi politycznymi kanaliami. Pomagał w mordowaniu całych narodów i prześladowaniach lub ewentualnie biernie im się przyglądał.
  Jażdżewski powiedział tylko to, co wszyscy wiedzą. Dziś hierarchom Kościoła bliżej do przekupniów wygnanych przez Jezusa ze świątyni, niż do któregokolwiek z apostołów.
  A upadek moralny widać na każdym kroku. Wystarczy choćby sięgnąć po "Sodomę" Fredrica.

 • ariadna.k

  Oceniono 40 razy 34

  Za kilka dni ukaże się film Sekielskiego o pedofilii w kościele. To dopiero będzie jazda i krzyk na prawicy.

 • zocha688

  Oceniono 40 razy 28

  Platforma powinna pokazac jaja. Ja osobiscie zgadzam sie kazdym slowem Jezowskiego i boli mnie to, ze PO odcina się od tych słów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX