Michał Boni broni Leszka Jażdżewskiego: Kościół instytucjonalny w Polsce nie odrobił lekcji oświecenia

Zdaniem Michała Boniego, eurodeputowanego i kandydata KE na kolejną kadencję w PE, na niezależnie od tego, co Leszek Jażdżewski powiedziałby podczas wystąpienia poprzedzającego wykład Donalda Tuska na UW, PiS stwierdziłby, że
"nie pasowało to do tego spotkania". - To jest element gry manipulacyjnej, którą PiS zawsze stosuje - stwierdził gość TOK FM.

Prowadząca Poranek Radia TOK FM, Dominika Wielowieyska, pytała Michała Boniego obecnego eurodeputowanego oraz kandydata Koalicji Europejskiej na kolejną kadencję w PE o jego ocenę wystąpienia Leszka Jażdżewskiego. Redaktor naczelny "Liberte!" wystąpił na Uniwersytecie Warszawskim przed przewodniczącym Radu Europejskiej Donaldem Tuskiem. Mówił m.in. o tym, że "Kościół katolicki w Polsce obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i wpływy stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu (...) zaparł się Chrystusa, zaparł się Ewangelii". 

- Mamy problem z Kościołem katolickim w Polsce. Jako całość Kościół instytucjonalny w Polsce nie odrobił lekcji oświecenia. Jest poza soborem. Jest poza myśleniem w kategoriach wolności, równości i braterstwa. To trzeba dzisiaj jasno powiedzieć - podkreślił kandydat KE do europarlamentu.

Wielowieyska zwróciła uwagę, że słowa Jażdżewskiego miały kontekst polityczny i zdaniem wielu komentatorów uważa konfrontację z Kościołem w takiej formie, jaką zaproponował publicysta, za błąd, który zaszkodzi KE w kampanii. Bo obóz rządzący wystąpienie Jażdżewskiego "zapisał na konto" Koalicji Europejskiej. 

- Gdyby Leszek Jażdżewski mówił o rolnictwie i przy okazji powiedział coś złego o PiS, tak samo Prawo i Sprawiedliwość powiedziałby, że to nie pasuje do tego spotkania. To jest element gry manipulacyjnej, którą PiS zawsze stosuje. Żyjemy w wolnym kraju i mamy swobodę wypowiedzi - podkreślił Michał Boni.

Leszek Jażdżewski o Kościele i swoim wystąpieniu na UW: Prawda zabolała tych, których zaboleć powinna

Wystąpienie Leszka Jażdżewskiego. Platforma odwraca głowę?

Gospodyni Poranka Radia TOK FM zwróciła uwagę na to, że po piątkowym wystąpieniu publicysty "Liberte!", PO atakowana jest nie tylko przez rządzących, ale też przez Roberta Biedronia. Lider Wiosny stwierdził, że wystarczyło, by ktoś powiedział prawdę o Kościele, aby Platforma Obywatelska zaczęła się dystansować od Jażdżewskiego. Wielowieyska podkreśliła, że Donald Tusk nie nagrodził przemówienia publicysty brawami i chyba nie wiedział jak zareagować. 

- Być może. Nie patrzyłem, siedziałem dwa rzędy dalej. Mnie Leszek Jażdżewski nie przeszkadzał. Wekslowanie dyskusji na temat tego, co on powiedział, to jest odwracanie kota ogonem, a nie skupianie uwagi na bardzo ważnych rzeczach, które powiedział Donald Tusk podczas swojego wystąpienia - skomentował europoseł. 

Zatrzymanie Elżbiety Podleśnej

Aktywistka, Elżbieta Podleśna, została w poniedziałek zatrzymana przez policję o 6 rano. Jej dom został przeszukany, a sprzęt elektroniczny zabrany. Kobieta usłyszała zarzut profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Sprawa dotyczy rozlepienia w nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła  m.in. na koszach na śmieci i na przenośnych toaletach plakatów oraz nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone zostały aureolami w barwach tęczy. Podleśna spędziła na komendzie kilka godzin; nie przyznała się do winy.

Elżbieta Podleśna z zarzutem obrazy uczuć religijnych. Chodzi o Maryję z tęczową aureolą

- Nie wiem, czyje uczucia religijne to obraziło. Może pana ministra Joachima Brudzińskiego, ale wtedy powinien skorzystać z indywidualnej ścieżki, a nie używać całej maszyny państwowej (...) - stwierdził eurodeputowany i kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego Michał Boni.

Jak ocenił, stworzenie wizerunku Matki Boskiej z tęczową aureolą nie narusza uczuć religijnych. Nie była więc konieczna interwencja państwa. - Uważam to za zadanie skandaliczne. Policja w wielu sytuacjach powinna reagować wtedy, kiedy pojawia się mowa nienawiści albo łamane jest prawo i atakowani są ludzie za  swoje poglądy - mówił, przypominając, że do tej pory nie postawiono zarzutów osobom, które powiesiły na szubienicach portrety posłów do PE.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Michał Boni broni wystąpienia Jażdżewskiego: Kościół instytucjonalny w Polsce nie odrobił lekcji oświecenia
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 3

  "Było nieinteligentne". Michnik krytykuje wystąpienie Jażdżewskiego

 • kap_jeden

  Oceniono 6 razy 0

  kościół katolicki w Polsce mości sobie gniazdo na przetrwanie, na zachodzie po odkryciu grobów i pedofilii w Irlandii, po śledztwie w Niemczech, po rewelacjach z Włoch nie ma złudzeń co do tej instytucji, została wiec Polska do wydojenia w ramach "przedmurza chrześcijaństwa". Ostatnie takie przedmurze rozpoczęte od zausznika Wazy skończyło się przyjacielską interwencja carycy i upadkiem I RP

 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 4 razy -2

  Rano słuchałem wypowiedzi pana Michała B. - mądre i wyważone. Taki człowiek ma absolutne prawo działać w polskiej polityce.

 • tomaselli

  Oceniono 8 razy -2

  Temu panu, Boniemu, juz dziekujemy !

 • getz54

  Oceniono 6 razy -2

  Pan Jazdzewski zrozumiał ze zmieniła się racjonalnośc myślenia kościoła. On teraz myśli kategoriami przetrwac za wszelką cenę, a pózniej zobaczymy. Frank zmienia treśc modlitwy, ponoc bardzo waznej dla katolików ,,Ojcze nasz,,
  ta zmiana ma ochronic świętośc i nieomylnośc Boga, cokolwiek mamy przez to na myśli. Po ujawnieniu zgnilizny moralnej kościoła katolickiego zabieg mocno nietrafiony. Panowie Tusk i Jazdzewski budują dla Polaków nową ,,Arkę Noego,, kto nie chce się tarzac w błocie ze świniami, zapraszamy na pokład. Przepłyniemy przez to błoto i stworzymy nowe społeczeństwo, wolne od wiernopoddańczego uzaleznienia od paktu Pana, Wójta i Plebana. Koniec juz dealów ze św.... dośc hipokryzji, układów, my będziemy was krytykowac, ządac oddzielenia państwa od kościoła, ale jak wygramy wybory to nie pozwolimy was skrzywdzic, damy wam cokolwiek zechcecie. Dpouszczanie św...do uroczystości państwowych, komisji sejmowych, biura legislacyjnego sejmu, juz nie będzie miało miejsca. Przymykanie oczu na łamanie prawa przez kler, oszustwa podatkowe, jakaś Stella Maris, geotermy, licencje na budowanie wiezowców w stolicy, nigdy. Panowie Tusk i Jazdzewski podają rękę z kołem ratunkowym trzydziestu paru milionom Polaków, którzy jak w poczekalni u lekarza skarzą się na swój ból, a przed lekarzem z pokorą godzą się na aspirynę i rzucenie palenia. Donald Tusk wie, ze w ten sposób mozna tylko złamac duopol PO/PiS, bo oparty jest on na serwizlizmie wobec kleru, a powstający właśnie nazwijmy to umownie ,,Ruch 4 czerwca,, wolny będzie od mitologii katolickiej, od zmuszania do wyznawania jednej, jedynej wiary, dzielenia kto z nami a kto przeciwko nam. Od czegoś Donald Tusk musiał zacząc. Zaczął od referatu pana Jazdzewskiego.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy -3

  "obóz rządzący wystąpienie Jażdżewskiego "zapisał na konto" Koalicji Europejskiej. "- a bogobojna koalicja już się określiła, przynajmniej czołówka w postaci PO i PSL.W polskim kk jest cudnie, sami kandydaci na świętych sprawują duszpasterskie posługi, krzewią wiarę z poświęceniem, głodni, spragnieni, nędznie przyodziani, a i tak rozdają ubogim ostatni grosz... Nie tak? Przecież oni za Bóg zapłać rozdają sakramenty, poświęcają ulice, pomniki, mosty, modlą się przed każdą większą i mniejszą uroczystością państwową, wspierają chorych w szpitalach, żołnierzy w koszarach, uczniów w szkołach. Skromnie, bez hałasu, bo to ich misja. Czego tu się czepiać?

  Jażdżewski, wstąp do Wiosny albo twórz partię, myślących ludzi jest dość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX