Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak o spotkaniu z abp. Gądeckim: Miałem wrażenie, że rozmawiam z politykiem PiS

Jacka Jaśkowiaka wystąpienie Leszka Jażdżewskiego nie zbulwersowało. - Kiedy patrzę na arcybiskupa Głódzia, arcybiskupa Jędraszewskiego czy chociażby ojca Rydzyka, to trudno się dziwić tym słowom redaktora Jażdżewskiego - mówił w TOK FM. Wspominał też niedawne spotkanie z przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim.

Leszek Jażdżewski, zabierając głos przed Donaldem Tuskiem, bardzo krytycznie wypowiadał się na temat Kościoła, któremu zarzucał m.in. niewyjaśnione skandale pedofilskie, walkę o pieniądze i wpływy. Słowa publicysty stały się szybko jednym z głównych tematów debaty politycznej, za sprawą polityków prawicy, publicystów prawicowych, których wystąpienie Jażdżewskiego oburzyło. Także wśród przedstawicieli opozycyjnej Koalicji Europejskiej byli tacy, którzy szybko odcięli się od przemówienia publicysty.

- Słuchałem wypowiedzi pana Jażdżewskiego. Ja nie jestem tym zbulwersowany. Patrzymy na Kościół przez pryzmat hierarchów i kiedy patrzę na arcybiskupa Głódzia, arcybiskupa Jędraszewskiego czy chociażby ojca Rydzyka, to trudno się dziwić tym słowom redaktora Jażdżewskiego. One są bardzo trafne - ocenił w Poranku Radia TOK FM Jacek Jaśkowiak

Karolina Lewicka próbowała dowiedzieć się, dlaczego Koalicja Europejska nie wyraziła w tej sprawie jasnego stanowiska. - Czy uznano, że to się nie opłaca w kampanii, że nie warto iść na wojnę z Kościołem? - dopytywała dziennikarka.

Jaśkowiak unikał jednoznacznej odpowiedzi. - Trudno mi to komentować. Proszę zapytać osób, które są tym wystąpieniem zbulwersowane - powiedział. Dodał, że dla części wierzących szacunek dla duchownego cały czas ma istotne znaczenie. - Być może dla takich osób jak Donald Tusk, które są już wiele lat w Brukseli i patrzą na Polskę z dystansu, takie wypowiedzi jak słowa Leszka Jażdżewskiego są mniej szokujące - stwierdził prezydent Poznania. 

Jaśkowiak o arcybiskupie Gądeckim: Miałem wrażenie, że rozmawiam z politykiem PiS

Gość Poranka Radia TOK FM nawiązał też do rozmów, jakie odbył w ostatnich dniach z dwoma hierarchami. Pierwszym był dominikanin o. Tomasz Dostatni, a drugim arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu i metropolita poznański. W sprawie spotkania z hierarchą prezydent Poznania powiedział: Miałem wrażenie, że rozmawiam z politykiem Prawa i Sprawiedliwości.

- I to jest pewien problem, gdy w tym Kościele są tak różne osoby - mówił Jaśkowiak. Jak dodał, wśród poruszanych tematów pojawił się m.in. strajk nauczycieli.

W ocenie prezydenta, dla wielu osób wierzących bardzo bolesne jest to, co dzieje się obecnie w Kościele. W kontekście tematu tuszowania pedofilii Jaśkowiak przekonywał, że część hierarchów nie potrafi przyznać się do błędu i żałować za grzechy. - Tego brakuje mi również u arcybiskupa Gądeckiego. To jest wypieranie niewygodnych dla tej instytucji faktów - powiedział. 

Jaśkowiak: Nie uczestniczę w polityce krajowej

Zdaniem Karoliny Lewickiej temat Kościoła nie jest jedyną sprawą, w której KE kluczy i nie ma jednego mocnego stanowiska. Podobnie, jak mówiła, jest na przykład z wprowadzonym do kampanii przez PiS tematem przyjęcia waluty euro. - Ja jestem tylko lokalnym politykiem, prezydentem Poznania. Nie uczestniczę w polityce krajowej - skomentował Jaśkowiak.

Prezydent Poznania podkreślił, że chciałby, aby opozycja wygrała wybory. Mało tego, prezydent dodał, iż jest "przekonany, że KE wybory do europarlamenty wygra mocno", tj. na poziomie stosunku 60 do 40 dla KE. 

Kontrowersyjna wystawa?

W drugiej części rozmowy Lewicka poruszyła temat wystawy znajdującej się w galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu. Wśród fotografii tam prezentowanych są dwa zdjęcia, na których - jak wskazała dziennikarka - widać męskie pośladki, co oburza lokalny PiS. - Pana nie oburza? - pytała prezydenta.

- Tylko czekać, aż politycy PiS zaczną jeździć do Włoch i będą oburzeni wszystkimi rzeźbami i obrazami z okresu renesansu. To zakrawa już na jakąś paranoję - stwierdził Jaśkowiak. 

Prezydent Poznania odniósł się też do sprawy Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą i zatrzymania Elżbiety Podleśnej, której postawiono zarzut profanacji wizerunku Maryi. - To są kuriozalne sytuacje i z tym obrazem, i z naszą wystawą. Mam nadzieję, że w tym roku po wyborach wrócimy do normalności - powiedział. 

Posłuchaj całej rozmowy!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (105)
Jacek Jaśkowiak: Kiedy się patrzy na arcybiskupa Głódzia czy ojca Rydzyka, to trudno się dziwić słowom Leszka Jażdżewskiego
Zaloguj się
 • flemming

  Oceniono 38 razy 26

  Brawo Panie Prezydencie, tak trzymać. Czekam kiedy miałki Schetyna będzie zajmował tak jednoznaczne stanowisko jak Pan. Gratulacje dla poznaniaków, że wybrali tak mądrego człowieka na prezydenta.

 • zenler

  Oceniono 13 razy 13

  Pilnie slucham i zapamietuje nazwiska politykow. Kazdy polityk, ktory bezmyslnie, nic nie rozumiejac, lub ze strachu, krytykuje wystapienie Leszka Jezdzewskiego nie dostanie nigdy ode mnie krzyzyka na zadnej liscie wyborczej.

 • anonim_ka

  Oceniono 16 razy 12

  Panie Prezydencie Jaśkowiak :))) Duże ukłony za charakter! ! Nie będę się wyrażała w temacie Gądeckich i innych pseudo-przewodników duchowych. Romans z PiS rozwali Kościół w Polsce i bardzo dobrze ! ! :) Chcemy czystości i normalności. Dekalog stosuję ale pisizmu nie muszę.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 16 razy 12

  To pan Jaśkowiak jest jakimś wyjątkiem!
  Żadna ze znanych osób ze świata polityki nie przyznała, że wystąpienie Jażdżewskiego jej nie zbulwersowała.
  Dotąd wszyscy na wyścigi się odcinają, albo milczą.
  Przykłady: rzecznik PO Grabiec, Kosiniak-Kamysz, europoseł PO Jerzy Buzek, europoseł SLD Bogusław "Liberacze" Liberadzki.
  Donald i Robert milczą.
  Nie wiem jak Rychu ze Staroponurej?

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 11 razy 11

  Jaśkowiak ma rację. Kościół w Polsce jest kaczą przystawką, podobnie jak Kukiz'15 i Kacperkowa "Solidarność".

 • marudna.maruda

  Oceniono 13 razy 11

  "Tylko czekać, aż politycy PiS zaczną jeździć do Włoch i będą oburzeni wszystkimi rzeźbami i obrazami z okresu renesansu."- najpierw oczyszczą polskie kościoły z gołodupnych aniołków, przelecą się po muzeach, gdzie golizny na obrazach trochę, i minister od kultury pozasłania albo schowa do muzealnych magazynów.

 • getz54

  Oceniono 27 razy 11

  Musimy wreszcie zrozumiec, i nauczyc się z tym zyc, ze wszelkie zło od początku istnienia człowieka jakie dotknęło i zmieniło świat pochodzi od religii i głębokiej wiary w nią. Wyznawcy kazdej religii wznoszą swoje zakrwawione łapki w modlitwie do swojego boga, bóstwa, jak zwał, tak zwał. Setki milionów ludzi na całym świecie straciły zycie w obronie swojej wiary, za karę ze nie chcą innej przyjąc, ze wyznają inną wiarę. Co takiego opętało summitów i sunnitów, ze tak się nienawidzą i zabijają nawzajem, ze wolą zyc jak karaluchy zeby tylko ich religia wygrała. Co spowodowało ze doszło do powstania czegoś tak ponurego jak państwo ISIS ? Dlaczego powstał ruch religijny Jazydów, Bractwo Muzułmańskie, Legiony Chrystusa, które kojarzą się z mordami dokonywanymi przez świętą inkwizycję, konkwistadorów hiszpańskich, na biednych ufnych Inkach, Aztekach ? Wreszcie trzeba powiedziec dośc
  temu fanatyzmowi religijnemu, tej zbiorowej paranoi. Dla uporządkowania tego bałaganu trzeba odłączyc od państwowej kropolówki wszystkie bez wyjątku związki wyznaniowe, tak jak to się robi w walce z mafią, pozbawic ich zródeł finansowania. Wyznawcy niech wezmą na siebie obowiązek utrzymania kleru, ich pałaców, świątyń, emerytur, państwo w swojej wspaniałomyślności moze im zezwolic na prowadzenie działalności gospodarczej na ogólnie przyjętych zasadach, z podatkami, ubezpieczeniami, itp. zeby mieli za co zapłacic podatki od nieruchomości, bez zadnych ulg, nawet dla Teda Rydzyka czy dewelopera Nycza. Zlikwidowac religię w szkołach, kto z wyznawców chce, niech posyła dzieci na naukę mitologii do kościoła, zbornicy, synagogi, czy meczetu. Zlikwidowac zapis o obrazie uczuc religijnych, bo jak to chore państwo zostanie kiedyś świeckim państwem prawa, to więzienia zapełnią się od obrazających uczucia religijne wyznawców księdza Natanka, Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego, Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego, Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej, Kościoła Wolnych Chrześcijan w Rzeczypospolitej Polskiej, Kościoła Bozego w Chrystusie i setki innych tworów religijnych. Od czegoś trzeba zacząc naprawę Rzeczpospolitej.

 • jael53

  Oceniono 14 razy 10

  Hmm... coś jest na rzeczy w tym, co Jacek Jaśkowiak powiedział. To nawiedzone towarzystwo wszędzie wypatrzy gołą rzyć - jedyne, co im nie przeszkadza, to te fikuśne, a golutkie amorki i inne cherubinki, których od renesansu pełno jest na "świętych" obrazach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX