Tomasz Piątek o rosyjskich powiązaniach Mateusza Morawieckiego: Powinien z tego powodu podać się do dymisji

Tomasz Piątek, autor książki "Tajemnice Morawieckiego" mówił w TOK FM, że premier polskiego rządu ma przynajmniej pośrednie powiązania z Kremlem, które trudno byłoby tłumaczyć nieświadomością. - Z powodu wymogów bezpieczeństwa narodowego człowiek o takich powiązaniach nie powinien aspirować do rządzenia krajem - ocenił Piątek.

Bohaterem dwóch poprzednich książek Tomasza Piątka był Antoni Macierewicz. Najnowsza poświęcona jest Mateuszowi Morawieckiemu.

- To książka o jego związkach z organizatorami afery taśmowej z 2014 roku, o relacji z Markiem Falentą, o jego związkach z Tomaszem Misiakiem, byłym senatorem Platformy Obywatelskiej, miliarderem, także zamieszanym w tę aferę. To jest książka o pośrednich związkach premiera z sołncewską mafią, czyli potężną rosyjską organizacją przestępczą, założoną przez sowiecki wywiad wojskowy GRU - tłumaczył autor w Poranku Radia TOK FM. Pisarz dodał, że Mateusz Morawiecki ma także pośrednie, liczne powiązania z najbogatszym oligarchą sołncewskiej mafii - Michaiłem Fridmanem. 

O możliwych rosyjskich powiązaniach Marka Falenty z Rosjanami informował też Grzegorz Rzeczkowski z "Polityki". Biznesmen miał dostać od jednej z rosyjskich kompanii paliwowych węgiel wart 20 mln dolarów. Bez płacenia.

"Tajemnice Morawieckiego". Czy premier był świadomy swoich powiązań?

Prowadzący Poranek Radia TOK FM Jacek Żakowski pytał, czy Mateusz Morawiecki ma świadomość wymienianych w książce  powiązań. Tomasz Piątek uważa, że osoba, która od dłuższego czasu robi karierę w biznesie i polityce, przynajmniej do pewnego stopnia musi zdawać sobie z nich sprawę. 

- Jest informacją powszechnie dostępną to, że Tomasz Misiak, z którym Mateusz Morawiecki ma liczne bliskie więzi biznesowe i towarzyskie, ma firmę WorkService, która do niedawna jeszcze posiadała ogromną filię w Rosji. A ta chwaliła się na swojej stronie internetowej, że prowadzi działalność we wszystkich pięciu tysiącach sklepów należących do Michaiła Fridmana - tłumaczył Piątek, zaznaczając, że powiązań jest oczywiście więcej.

Zdaniem dziennikarza Mateusz Morawiecki musiał wiedzieć, że Tomasz Misiak był zamieszany w aferę taśmową, ponieważ sam w 2014 roku zeznał, że został przez niego ostrzeżony przed nielegalnymi nagraniami w restauracji "Sowa i Przyjaciele".

Antoni Macierewicz kłamcą lustracyjnym? Piątek: Wiele na to wskazuje

"Tajemnice Morawieckiego". Piątek: Nie stawiam tez

Jacek Żakowski zaznaczył, że po przeczytaniu książki czytelnik musi postawić sobie pytanie: Mateusz Morawiecki został oplątany, czy jest on świadomą częścią systemu rosyjskich wpływów?

- Nie stawiam tez. Przedstawiam fakty. Wynika z nich, że Mateusz Morawiecki ma przynajmniej pośrednie powiązania z Kremlem. Trudno byłoby to tłumaczyć nieświadomością, czy niefrasobliwością premiera, który przypadkiem uwikłałby się w tyle kompromitujących znajomości - mówił, choć zaznaczył, że nie da się tego wykluczyć. 

- Myślę, że mogę postawić kategoryczny wniosek, że Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji z powodu tych powiązań. Niekoniecznie miałoby to przesądzać o jego winie, ale za sprawą  oczywistych wymogów bezpieczeństwa narodowego człowiek o takich powiązaniach nie powinien aspirować do rządzenia krajem - podkreślił. Dodał, że drugą możliwością jest wyjaśnienie ich przez Morawieckiego w przekonujący i logiczny sposób. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (15)
"Morawiecki i jego tajemnice". Jacek Żakowski rozmawia z autorem Tomaszem Piątkiem
Zaloguj się
 • kowalskyy49

  Oceniono 13 razy 7

  Nie wiadomo czy Morawiecki jest całkiem świadomy tego co robi, ale wiadomo że działa na korzyść Moskwy. Jak cały ten rząd zresztą, z żoliborskim frustratem włącznie.

 • getz54

  Oceniono 8 razy 4

  Na taśmach ze studia nagrań ,,Sowa i Przyjaciele,, jest taki fajny fragment dotyczący rozmowy Morawieckiego z Jagiełłą z PKO BP. Morawiecki chciał mu wrzucic do PKO 3 mld długów SKOK-ów. Jagiełło się mocno bronił, więc Morawiecki zastosował patent posła Lipińskiego z rozmowy z Begerową. No to zawsze mozna obciązyc tymi
  długami Bank Pocztowy. To taki mały bank, nie notowany na giełdzie, nikt nie będzie za niego gotowy umierac. Niezły geszefciaz z tego Morawieckiego. Moze to nawet on wystawil Kaczyńskiemu Birgfellnera ??

 • sector23

  Oceniono 3 razy 3

  Patrząc na to, co Matołusz Pinokiem zwany wyprawia i wygaduje, oraz jakie moga byc dalekosiężne skutki jego aktywności, to wiele wskazuje na to, że ma on jednak etat i zaszeregowanie w rosyjskich służbach specjalnych.

 • artzat74

  Oceniono 2 razy 2

  Biorac pod uwage , ze Solidarnosc Walczaca Morawieckiego seniora , zalozona w latach 80tych miala de facto zwalczac i dezorganizowac prawdziwa Solidarnosc , a junior byl jej czlonkiem , oraz wspolczesnie okazywana juz bez zadnego skrepowania milosc seniora do Kremla , wiele wyjasnia i potwierdza .

 • lignan

  Oceniono 1 raz 1

  Jest jesz coś! musiał dupcył Natalkę s., której chłopak grał i mieszkał w Rosji. To się układa w logiczna całość!

 • tomaselli

  Oceniono 12 razy -6

  Pan Piatek w swoich "rewelacyjnych " dziełkach , jest tak wiarygodny, jak wrozka obiecujaca podac prawidłowe numery lotka na nastepny dzien. Panie Piatek, dosc tych bzdur. Tylko zastanawiam sie , kto te rewelacje łyka !

 • szpung

  Oceniono 14 razy -6

  ha ha ha ha to ten typ litertury ktory obniza wartosc papieru na ktorym zostala sporzadzona.

 • endrju1521

  Oceniono 16 razy -8

  Piątek jest rasistą i rusofobem !

 • ojabol

  Oceniono 16 razy -8

  wspaniala odpowiedz na ksiazke Sumlinskiego. Teraz w Poslce rozpoczelismy walke na ksiazki w odroznieniu od walki na podsluchy. Sumlinski pokazal powiazania Tuska a Piatek Morawieckiego. Walka? Tak z pewnoscia walka polityczna w naszym kraju, ale czy to obchodzi kogokolwiek poza PiSem i PO plus inne uklady mafijno partyjne ktory przed wyborami rzucaja na stol boczek, kartofle, chleb a po wyborach zabieraja je mowiac to nie bylo dla was Polacy. Nie wiem co wybiora Polacy ale z pewnoscia wezma ta opcja ktora jak do tej pory dala im do kieszeni a nie zabierala i wrzycala do swojej. Piatek nie przebije Sumlinskiego a ja bede plawil sie w przerzucaniu sie kontaktami kogos tam z kims tam. Jednak jetem zdania ze zlodzieje i kolaboranci powinni byc oddzieleni jak ziarno od plew i wtraceni do lochow na dlugie lata. Tylko kto to uczyni bo okazuje sie ze wszyscy maja zwiazane rece a walka ksiazkowo podsluchowa telewizyjno tokfmowa wykorzystana jest do objecia wladzy w strukturach mafijnych czyli partyjnych. A pan panie Zakowski jestes wykorzystywany do tego, po czesci za twoja wiedza, tak samo jak TVP wykorzystuje Rachonia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX