Bronisław Komorowski o wizerunku Matki Boskiej z tęczową aureolą: Jak zobaczyłem to pomyślałem, że bardzo fajne

Były prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że zatrzymując Elżbietę Podleśną, policja zareagowała nadgorliwie. Gość Poranka Radia TOK FM przyznał, że Matka Boska z tęczową aureolą nie uraziła jego uczuć religijnych.

Zdaniem Jacka Żakowskiego, gospodarza piątkowego Poranka Radia TOK FM, obecnie w Polsce mamy do czynienia z wybuchem zimnej wojny religijnej i kulturowej. Wspomniał w tym kontekście m.in. o filmie Tomasza Sekielskiego dotyczącym pedofilii w Kościele i zatrzymaniu Elżbiety Podleśnej, która usłyszała zarzut profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. 

Żakowski dopytywał, czy to wszystko ma związek z wyborami i walką dwóch wielkich partii. - Wybory niewątpliwie na niektóre z tych wydarzeń (...) mają istotny wpływ, ale nie na wszystkie - odpowiedział były prezydent. 

- Samo zjawisko sporu o miejsce Kościoła w demokratycznym państwie, o zasady rozdziału Kościoła i państwa jest ponadczasowe, nie wiąże się z wyborami. Aczkolwiek w sprawie pani Podleśnej, wydaje mi się, że tutaj nadgorliwość i nerwowość służb państwowych, a konkretnie policji, wynika właśnie z kwestii wyborczych - dodał. 

- Początkowo, jak zobaczyłem wizerunek Matki Boskiej tęczowej, to nawet sobie pomyślałem: bardzo fajne, bardzo ładne. Może to sygnał, że przebija się przekonanie wielu chrześcijan w Polsce, że Matka Boska przygarnia do serca wszystkich potrzebujących, bez względu na orientację seksualną - powiedział były prezydent. Jak dodał, rozczarował się nieco, kiedy usłyszał, że taki wizerunek Maryi może być reakcją na grób pański, na którym umieszczono napisy "LGBT" czy "homozboczenia". - Niedobrze jest wykorzystywać wizerunek Matki Boskiej jako oręż polityczny - uznał gość TOK FM. 

Bronisław Komorowski podkreślił, że tęczowa Maryja nie uraziła jego uczuć religijnych. - Nadanie temu wymiaru takiej wojny światopoglądowej wydaje się być dużym nadużyciem, ogromną przesadą. Być może to jest sygnał, że są środowiska, które myślą, że mogą na tym coś ugrać - ocenił. 

Komorowski o wystąpieniu Jażdżewskiego: patrzę na nie w kategoriach błędu

Według byłego prezydenta, rolą demokratów w Polsce oraz ludzi w Kościele zatroskanych o uniknięcie wojny światopoglądowej jest "podjęcie próby zdefiniowania przyjaznego podziału Kościoła od państwa, aby nie zrobili tego radykałowie".

Jacek Żakowski pytał też swojego gościa o wystąpienie Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim (3 maja, przed wystąpieniem Donalda Tuska).

- Myślę, że główne zastrzeżenia do niego nie dotyczą jego poglądów, ma do nich prawo - stwierdził Bronisław Komorowski. - Problem polegał na tym, gdzie i przy jakiej okazji te swoje ostre poglądy wyraził - dodał.

Gość TOK FM stwierdził, że rolą organizatora spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej nie jest prezentowanie wypowiedzi, które skupią na sobie praktycznie całą uwagę (a tak w przypadku Jażdżewskiego się stało). - Ja patrzę na wystąpienie Jażdżewskiego w kategoriach błędu. To nie było dobre miejsce ani dobry moment - podsumował Bronisław Komorowski.

Premier Morawiecki, Falenta i rosyjska mafia

Gościem Poranka Radia TOK FM, przed byłym prezydentem, był Tomasz Piątek, którego najnowsza książka dotyczy powiązań  Mateusza Morawieckiego.

Komorowski podkreślił, że publikacji jeszcze nie czytał. Dodał jednak, że jego zdaniem Jarosław Kaczyński ma "niesamowitą zdolność kreowania i obdarzania poważnymi funkcjami w państwie osób o wątpliwych powiązaniach czy przeszłości".

Dopytywany, czy - jeszcze będąc prezydentem - odbierał jakiekolwiek ostrzeżenia ze strony polskich służb dotyczące Morawieckiego, Komorowski zaprzeczył. Podkreślił przy tym, że "służby nie podlegają prezydentowi, a premierowi". 

Posłuchaj całej rozmowy!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (88)
Bronisław Komorowski o wizerunku Matki Boskiej z tęczową aureolą: Jak zobaczyłem to pomyślałem, że bardzo fajna, bardzo ładna
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 14 razy 10

  "patrzę na wystąpienie Jażdżewskiego w kategoriach błędu. To nie było dobre miejsce ani dobry moment"- znakomite miejsce, znakomita pora- jedyna okazja, żeby wypowiedź nabrała rozgłosu, zainspirowała do dyskusji. Na razie dyskusji nie ma, jest ujadanie "obrażonych" i urażonych w uczucia.I odsłoniło twarze kandydatów do nowego rządzenia, uświadomiło, że zmiany to jednak nie ze Schetyną, nie z Kamyszem. Dobre i to.

 • siwywaldi

  Oceniono 12 razy 6

  Jacek Żakowski JAK ZWYKLE okazał się "niezawodny". Rozmowę z Bronisławek Komorowskim zaczął od nowej książki Piątka, demaskującej tym razem niejasne układy premiera Morawieckiego i zapytał byłego Prezydenta, czy w tej sprawie, miał jakieś sygnały od służb. Komorowski sprytnie wykręcił się sianem, mówiąc, że służby Prezydentowi NIE PODLEGAJĄ. Rzecz w tym, że red. Żakowski ZNOWU przypadkiem "zapomniał", że były Prezydent był również wcześniej Ministrem Obrony Narodowej i jako taki NADZOROWAŁ Wojskowe Służby Informacyjne, których zasoby uległy "ocenzurowaniu" dopiero za czasów Antoniego, którego powiązania Piątek opisał już wcześniej.. :-(

 • 1cypis1

  Oceniono 8 razy 4

  A twórca antykomor.pl obraził prezydenta? No tak na swoim punkcie wrażliwy.

 • slade1972

  Oceniono 16 razy 4

  Wziął kredyt i zmienił pracę!

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 3 razy 3

  Tak go ten pomysł z aureolą rozśmieszył, że aż wskoczył na fotel z radości

 • slade1972

  Oceniono 13 razy 3

  Wlazł Bronek na stołek
  Na Szoguna mruga
  Ładna to japońska piosenka nie długa!
  Nie długa nie krótka bo w sam raz
  Wejdź na stołek Broneczku jeszcze raz!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX