Sławomir Neumann: Kościół nie jest w stanie sam się oczyścić. Zbyt wiele osób z hierarchii kościelnej kryje pedofilię

Sławomir Neumann uważa, że powinna powstać komisja, która zajęłaby się przypadkami pedofilii w polskim Kościele. - Komisja powinna zostać powołana przez Sejm, ale nie powinni zasiadać w niej posłowie. Nie powinna być polityczna - podkreślił w TOK FM szef klubu PO-KO.

W sobotę premierę miał głośny film Tomasza i Marka Sekielskich, pt.: "Tylko nie mów nikomu". Dokument ujawnia nowe przypadki czynów pedofilskich przez polskich księży, traumę ofiar oraz brak reakcji Kościoła na tego typu zjawiska. W poniedziałek rano film miał już prawie 7 milionów odtworzeń.  - Walka z pedofilią się toczy. Musimy wprowadzić nowe narzędzia. Widzimy, że Kościół sam sobie nie poradzi - mówił w Poranku Radia TOK FM Sławomir Neumann, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. Jak dodawał, proponowane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zaostrzenie kar za czyny pedofilskie "nie ma nic do rzeczy". - Chodzi o to, żeby one były w ogóle możliwe do osądzenia - mówił Neumann. Polityk PO podkreślał, że jego ugrupowanie jeszcze w poniedziałek zaproponuje zmiany w Kodeksie karnym.- Przede wszystkim, aby zbrodnia pedofilska nie ulegała przedawnieniu. Plus przepis o dożywotnim zakazie pracy z dziećmi dla skazanych osób - wymieniał polityk. 

"Kościół sam się nie oczyści"

Szerokim echem w opinii publicznej odbiła się wypowiedź arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, który pytany o komentarz do filmu Sekielskich odparł, że "nie ogląda byle czego". - Te słowa pokazują, że Kościół nie jest w stanie sam się oczyścić, bo ma hierarchów, którzy nie widzą w tym problemu. Uważają, że można to zamieść pod dywan. Zbyt wiele osób z hierarchii kościelnej kryje pedofilię. Część nieświadomie, a część świadomie - ocenił Sławomir Neumann. 

Dominika Wielowieyska pytała polityka PO, czy powinna powstać specjalna komisja, która zajęłaby się wyjaśnieniem przypadków pedofilii w polskim Kościele. Według Neumanna powołanie tego ciała to "rzecz oczywista".  - Komisja powinna zostać powołana przez Sejm, ale nie powinni zasiadać w niej posłowie. Nie powinna być polityczna. Nie da się tego zrobić bez strony kościelnej. Jeżeli ona by powstała, mogłaby prześwietlić te sprawy, to uważam, że dałoby się wyjść z tego impasu - mówił Neumann.

Czytaj także: Wielowieyska: Przeprosiny hierarchów nic nie znaczą. Duchowni okłamują dziennikarzy, a tym samym opinię publiczną

Jak dodał, Kościół ma strukturalny problem z otwarciem się na rozwiązanie tych spraw. - Dopóki nie będzie - być może - pierwszego biskupa osądzonego za krycie pedofilii, to wielu nie otworzy nawet oczu na to, że to problem. Przesuwanie księdza pedofila z parafii do parafii jest takim samym złem, jak sama pedofilia - wyjaśniał polityk PO.  

Polityk Platformy Obywatelskiej starał się też odpowiedzieć na zarzuty strony rządowej, że gdy PO było u władzy, to również odpowiednio nie zajmowało się sprawami pedofilii. - Za czasów rządów PO wydłużyliśmy okres przedawnienia zbrodni pedofilii, już nie mówię o chemicznej kastracji pedofilów - mówił szef klubu PO-KO. Partii Neumanna zarzuca się też, że wstrzymała się od głosowania w Sejmie i nie poparła utworzenia rejestru pedofilów. - On był jawny tylko w części, łatwo było znaleźć ofiarę, uważamy, że ten rejestr nie tak powinien wyglądać. To powinien być rejestr pedofilów, a nie ofiar - odpowiadał Neumann. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (10)
Po filmie Sekielskich. Neumann: Przesuwanie księdza pedofila z parafii do parafii, jest takim samym złem jak sama pedofilia
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 2

  Arogancja i pogarda polskich biskupów wobec strzyżonych owieczek jest jak Himalaje. Rząd powinien postawić warunek, natychmiast, że dopóki struktury kk nie są oczyszczone z pedofili, dopóki na księżach jest bodaj cień podejrzenia, natychmiast wyprowadzić religię ze szkół. Bo póki co w szkołach z księżmi stykają się nie tylko uczniowie wierzący czy tylko uczestniczący w lekcjach religii. Ci pozostali także. Szkoła jest obowiązkowa, religia- nie. Niech więc księża i rodzice wezmą na siebie odpowiedzialność, a nie dyrektor szkoły, nie wychowawca.

 • bihepi

  Oceniono 9 razy 1

  "...Komisja powinna zostać powołana przez Sejm, ale(...). Nie da się tego zrobić bez strony kościelnej...."
  Neumann, ty demokrato jeden, ty...
  Chciałbyś, żeby powstała komisja złożona z klechów oraz klerykałów, równie uczciwa, jak
  tzw. komisja "kościelna komisja majątkowa", wysysająca miliardy i wciąż głodna....
  **
  PRECZ Z POPISEM

 • cezar85

  0

  żadna komisja

  powstać powinien pluton egzekucyjny dla zwyrodnialców

 • alfalfa

  Oceniono 1 raz -1

  Wierzę głęboko, że pani Dominika chciała zadać pytanie o pedofilię w KK w czasach rządów PO-PSL i co w tej sprawie zostało zrobione ale ... zapomniała.
  A.

 • f1909

  Oceniono 4 razy -2

  Jak znasz konkretne i ukrywane przypadki pedofili to je wskaż ! Obojętnie czy one mają miejsce w kościele w twojej rodzinie czy u twoich przyjaciół panie Neumann ! -- A cała reszta która pan uprawie to jest nędzna propaganda ! -- Tylko konkrety się liczą a nie ogólne pomówienia !!!

 • mrpens

  Oceniono 3 razy -3

  "Kościół nie jest w stanie sam się oczyścić", ale najwyższa kasta sędziów sama się oczyści hahaha buhaha

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -3

  Z pominieciem niewydolnej wladzy sadowniczej zrobmy od razu setke takich komisji do badania pedofilii w parlamencie wlacznie po calosci w policji w sadownictwie w edukacji w sluzbie zdrowia w przemysle i rolnictwie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -7

  To juz w historii czerska bylo, komisja McCartiego i komisje od polowaniia na czarownice, komisje do lowienia androidow, komisje do walki ze zbrodniomysla, a na horyzoncie jz tylko krok do powrotu socjalizmow komunistycznego i nazistowskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX