Rzecznik prezydenta: Temat pedofilii jest cynicznie wykorzystywany w politycznej walce

Błażej Spychalski wytykał politykom opozycji, że to przez nich latami trzeba było czekać na wprowadzenie rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym. Rzecznik prezydenta Dudy dziękował też Tomaszowi Sekielskiemu za "wstrząsający, ale potrzebny" film.

Błażej Spychalski przyznał, że nie podoba mu się wzmożenie wśród polityków, które obserwujemy po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego. Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy przypomniał, że politycy mieli już wiele lat temu działać przeciwko pedofilii. 

- Pamiętam czas, kiedy prezydent Duda był wiceministrem sprawiedliwości (2006-2007) i pracował nad rejestrem pedofilów. Ten projekt był gotowy. Ale po odejściu PiS od władzy został porzucony na ponad osiem lat. Na całe szczęście w 2016 roku do projektu wrócono, ale stracono osiem lat. Dziś mamy sytuację, że pojawia się film - za który dziękuję redaktorowi Sekielskiemu - i nagle okazuje się, że duża część posłów mówi: jest problem, trzeba zmian w prawie. Ale pojawia się  podstawowe pytanie: co robiliście, kiedy mieliście realne narzędzia władzy w rękach? - pytał Błażej Spychalski. Jego zdaniem film jest "wstrząsający, ale potrzebny".

Jak dodał, o zmianach prawa można dyskutować, ale trzeba pamiętać, że istnieje rejestr zawierający dane pedofilów i gwałcicieli. - A mógł powstać daleko wcześniej - powtarzał, kierując ostrze krytyki w stronę tych, którzy przed laty sprawowali rządy. Dodał, że obecnie "temat pedofilii wykorzystywany jest cynicznie, bezwzględnie w politycznej walce".

- Pana podprogowy przekaz jest taki: jak teraz PO czy PSL mówi o pedofilii, to cynicznie wykorzystuje ważny problem, ale kiedy Prawo i Sprawiedliwość o tym mówi, to zupełnie co innego - ocenił gospodarz Poranka Radia TOK FM Jan Wróbel. - Ale to jest co innego. Bo jeśli ktoś podejmuje realne działania, to je podejmuje. A jak ktoś ich nie podejmuje, kiedy mógł zagłosować za ważnym projektem, a dziś podnosi larum, to chyba mamy do czynienia z pewną schizofrenią - uważa Błażej Spychalski.

Czytaj też: Min. Zbigniew Ziobro powołał zespół, który przeanalizuje zdarzenia z filmu "Tylko nie mów nikomu">>>

Rzecznik prezydenta Dudy przekonywał, że dziś należy skupić się przede wszystkim na "ofiarach pedofilii". - Mam wrażenie, że ten problem jest zupełnie pomijany. Wiele osób wykorzystuje dzisiaj sytuację do frontalnego ataku na Kościół, a pomija to, co w tym wszystkim jest najważniejsze - ofiary, którym po prostu trzeba pomagać - mówił Spychalski w TOK FM. Ale dodał zaraz, że polski Kościół w sprawie problemu pedofilii popełnił błędy. - To jest ewidentne. I powinien robić wszystko, by te błędy naprawić - podkreślił.

Gość TOK FM przyznał też, że jego zdaniem zaostrzanie kar nie jest najlepszym sposobem na walkę z przestępcami. - Zdecydowanie ważniejsza jest nieuchronność i bezwzględność kary niż to, czy ta kara będzie maksymalnie zagrożona 20, 25, 30 latami pozbawienia wolności. Wydaje mi się, że na tym powinniśmy się skupić - stwierdził.

Przypomnijmy, że o zaostrzaniu kar wspominał także prezes Prawa i Sprawiedliwości. Po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" mówił o konieczności zmian. - Nie będzie "zawiasów", będą surowe kary, być możne nawet do 30 lat wiezienia. I to dla wszystkich, niezależnie od tego, jakie funkcje społeczne pełnią. A szczególnie surowo karani będą ci, którym dzieci zostały powierzone, także księża - mówił podczas konwencji wyborczej w Szczecinie.

Od sobotniej premiery film braci Sekielskich odtworzono w internecie ponad 11 milionów razy.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (181)
Błażej Spychalski - rzecznik prasowy prezydenta RP Andrzeja Dudy - o pedofilii w polskim Kościele
Zaloguj się
 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 40 razy 36

  Co z tego że jest rejestr pedofilów skoro nie ma w nim księży?

 • marudna.maruda

  Oceniono 40 razy 36

  Temat pedofilii wykorzystywany w politycznej walce, strajk nauczycieli też polityczny, straszna krzywda się dzieje najlepszej ze zmian. Jak biskupi zaczną się martwić o swoje cieplutkie fotele, to zabraknie im czasu na przedwyborcze reklamy. U nauczycieli już przerąbane. Rodziny niepełnosprawnych "przeszkadzają". Zostanie prezes sam, tylko z ku...zją, ogłaszającą, że wszystko to oczywiście wina Tuska.

 • siwywaldi

  Oceniono 30 razy 26

  Schizofrenią, to popisał się minister Spychalski. Bo WYSTARCZYŁO, że red Wróbel zmienił temat i zapytał go o zdanie na temat księży pedofilów, Spychalskiemu OD RAZU włączył się "przekaz dnia" i zaczął bredzić o ataku na Kościół, he, he...

  Tym razem brawa dla red. Wróbla, że NIE DAŁ się do końca Spychalskiemu zagadać :-))

 • akuszer

  Oceniono 26 razy 22

  Ale po co w tym kraju rejestr, który z definicji wyklucza funkcjonariuszy kk? To między innymi o tym jest film i niezrozumienie tego jest schizofrenią. Nie tyle „pewną“ co raczej pelnoobjawową

 • bacowa

  Oceniono 25 razy 21

  cytuję: ,, ... i nagle okazuje się, że duża część posłów mówi: jest problem, trzeba zmian w prawie. Ale pojawia się podstawowe pytanie: co robiliście, kiedy mieliście realne narzędzia władzy w rękach?''
  ............................................................................................................................

  ma na myśli Kaczyńskiego który prawie cztery lata zajęty jest m.in, braniem pod but wymiaru sprawiedliwości i przekupywaniem suwerena by jak najdłużej upajać się władzą i nagle zapowiada zaostrzenie kar za pedofilię?

 • 11krzych

  Oceniono 28 razy 20

  Duda, klenczon kościelny, piesek łaszący się do rydzyka nagle objawia się jako rzecznik pokrzywdzonych.
  Cud spowodowany objawieniem Matki Boskiej Tęczochowskiej.

 • sector23

  Oceniono 25 razy 19

  Aha.. czyli jak zawsze winna opozycja. Najwyraźniej tema uwiera obecnych "zbawców" narodów i stąd to oświadczenie podręcznej pacynki, pacynki prezesa.

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 26 razy 18

  A PiS zrobił Sądowy Rejestr Przestępców Seksualnych, tylko wygumkowal z niego najbardziej liczna grupę majacą kontakt z dziećmi - kler. Kogo ściemniacie?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX