Hierarchowie nie chcą rozmawiać z Fundacją "Nie lękajcie się". Scheuring-Wielgus: Ze strony Episkopatu cały czas są zamknięte drzwi

Do tej pory ani prymas, ani przewodniczący KEP nie spotkali się z przedstawicielami fundacji, która zrzesza i wspiera ofiary księży pedofilów. Choć, jak mówiła w TOK FM posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, o takie spotkanie proszono. W poniedziałek fundacja przedstawi w Sejmie swój pomysł na komisję, która ma zbadać wszystkie przypadki pedofilii w polskim Kościele.

Piotr Kraśko rozmowę z Joanną Scheuring-Wielgus rozpoczął od przypomnienia spotkania z papieżem, w jakim posłanka brała udział wraz z szefem Fundacji "Nie lękajcie się" Markiem Lisińskim. Franciszkowi przekazano wówczas przygotowany przez fundację raport dotyczący pedofilii w polskim Kościele. To wtedy papież pocałował dłoń Marka Lisińskiego.

- Co się po tym spotkaniu wydarzyło? - pytał redaktor Kraśko. - Ze strony Episkopatu cały czas są zamknięte drzwi, nie ma żadnej propozycji spotkania. Choć takie propozycje były wysyłane (przez nas - red.). Nie ma chęci. Sytuacja jest taka, jakby fundacja w ogóle nie istniała - powiedziała posłanka w Poranku Radia TOK FM.

Jak dodała, w raporcie pokazano "fakty i konkrety" dotyczące przypadków molestowania seksualnego przez księży oraz ich tuszowania przez innych hierarchów. - Jest tam też przypadek pokazywany w filmie Tomasza Sekielskiego - podkreśliła.

Scheuring-Wielgus przypomniała, że Marek Lisiński zabiegał o spotkanie z prymasem Polski Wojciechem Polakiem. Zaproszenie, jak dodała, miał mu przekazać osobiście rok temu. - Ja sama zorganizowałam w Sejmie pięć konferencji. Zawsze zapraszałam Episkopat Polski. Nikt nigdy się nie pojawił - mówiła dalej. 

- Jak byliśmy już w Watykanie, na placu św. Piotra, to podbiegł do nas nagle rzecznik Episkopatu, dał wizytówkę. Ale od tamtego czasu nic się nie wydarzyło - wspominała Scheuring-Wielgus.

Posłanka o przeprosinach hierarchów po filmie Sekielskiego

Po emisji filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" niektórzy hierarchowie - w specjalnych oświadczeniach - przeprosili ofiary pedofilii. Zrobił to wspomniany prymas Wojciech Polak i Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Posłanka nie ukrywała, że podchodzi do tych przeprosin z dystansem. - Patrząc teraz na wypowiedzi niektórych hierarchów, niestety musimy sobie zdawać sprawę z tego, że to są pojedyncze wypowiedzi. Księży mamy 30 tysięcy, biskupów prawie 150. Nie możemy się podniecać tym, że ktoś coś powiedział - powiedziała.

Zdaniem Joanny Scheuring-Wielgus polscy hierarchowie "nie czują współodpowiedzialności za to, co się dzieje w Kościele".

Pytana, czy powinno dość do dymisji biskupów, powiedziała: "oczywiście, że tak". Podkreślała, że polski Kościół musi się dalece oczyścić, bo inaczej dojdzie do takiej samej sytuacji w Irlandii. Tam, po ujawnieniu przypadków molestowania seksualnego przez księży i tuszowania tego wielu katolików odwróciło się od Kościoła. 

Coraz więcej przypadków osób molestowanych przez księży

Jak mówiła posłana w TOK FM, po premierze filmu "Nie lękajcie się" każdego dnia zgłaszają się do Fundacji "Nie lękajcie się" bardzo wiele osób, które w przeszłości były molestowane przez duchownych. Tylko wczoraj takich zgłoszeń było 45.  - Tych sytuacji jest tak dużo, że my nie możemy spać po nocach - podkreśliła.

Jak dodała, nie wszystkie osoby chcą pomocy, niektóre chcą prawdę o swojej przeszłości po prostu z siebie wyrzucić.

Komisja do zbadania pedofilii w Kościele

Scheuring-Wielgus powiedziała też, że w fundacji pracują obecnie prawniczki i konstytucjonaliści, którzy przygotowują założenia do powstania komisji, która "zbada wszystkie przypadki pedofilii w polskim Kościele". - Przeanalizowaliśmy komisje, które działały w innych krajach. Nasz model opiera się na wzorze komisji z Australii - wskazała zaznaczając, że szczegóły zostaną przedstawione na konferencji fundacji w poniedziałek 20 maja w Sejmie, o godz. 11

Posłanka podkreśliła, że pomysł powołania takiej komisji to będzie projekt obywatelski, pod którym będą zbierane podpisy. - Dla wszystkich partii, które nagle od soboty walczą z pedofilią w Kościele, to będzie "sprawdzam" - powiedziała. Joanna Scheuirng-Wielgus wskazała, że w komisji powinni znaleźć się m.in. eksperci, seksuolodzy, rzecznik praw obywatelskich i praw dziecka. Pytana, czy będzie w niej miejsce także dla polityków - zaprzeczyła. 

- Politycy nie powinni wchodzić do takiej komisji. Mam przed oczami wszystkie komisje śledcze, które są spektaklami, a tu nie ma miejsca na spektakl. Politycy niech uchwalą taką komisję, ale niech nie maczają w niej rąk - stwierdziła. 

Pytana na koniec, czy fundacja "Nie Lękajcie Się" w ramach swoich działań współpracuje też z księżmi, Scheuring-Wielgus przyznała, że tak. Dopowiedziała, że po tym, jak zaczęła angażować się w fundację, jeden z księży powiedział jej: "uważaj na siebie, bo masz do czynienia z mafią, ale nie cofaj się".

Posłuchaj całej rozmowy!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (154)
Scheuring-Wielgus: Fundacja "Nie Lękajcie Się" przedstawi pomysł na komisję ds. zbadania pedofilii w Kościele. Dla partii politycznych to będzie "sprawdzam"
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 50 razy 34

  Episkopat w tym chorym kraju czuje się bezkarny bo ma silne poparcie PiS i samego Kaczyńskiego. Jak Ziobro pomocnik Kaczyńskiego, moze karac biskupów za ukrywanie pedofilów, skoro Kaczyński kaze ukrywac przed odpowiedzialnością Fritzla Kuchcińskiego ?? A jak ma Kaczyński zmusic do przesłuchania przez prokuraturę Fritzla Kuchcińskiego w sprawie sexafery na Podkarpaciu, skoro sam unika przesłuchania w sprawie wymuszenia łapówki dla księdza Sawicza i oszukanie na duzą kasę pana Birgfellnera ?? Logika postępowania jest prosta. Zeby posprzątac kościół po pedofilach, trzeba najpierw posprzątac Polskę po PiS-ie. Ta junta nie moze wygrac więcej juz zadnych wyborów w tym kraju. Oni uprawiają obrzydliwą wszechogarniającą, niszczącą to państwo korupcję. Płacą episkopatowi ogromny haracz w zamian za głosy wyznawców kościoła, i kościół jest ciągle w okresie kampanii wyborczej. Lzy Zydów przy kazdej okazji, popiera faszystów z ONR i RN, święci ich sztandary schlebiając w ten sposób juncie, która go karmi i utrzymuje. Mądrzy i inteligentni Polacy, nie głosujcie na tą szkodliwą bolszewicką partię PiS, oni nas wyprowadzą z Unii, jezeli nie zrobią tego sami, to zrobi to za nich Unia. Dołączymy w kącie do Orbana. Ten chory mafijny sojusz państwa z kościołem kosztuje nas bardzo duzo pieniędzy. A nauczyciele chcieli tylko po 1000,- pln podwyzki. Zgroza.

 • myczyoni

  Oceniono 36 razy 22

  Kk nie zrobi nic v dłuższej perspektywie czasu może mu zaszkodzić. Dlatego będą słowa, publiczne przeprosiny ale żadnych radykalnych kroków. Kościelny beton Głódź jedraszewski, Rydzyk są w sojuszu z władzą . Dzięki temu 19 mld zł rocznie z budżetu państwa na kk idzie z naszych pieniędzy.

 • sztucznypolak

  Oceniono 33 razy 21

  Pani Joanno! Macie ogromne wsparcie ze strony wielu ludzi.
  Nie cofajcie sie ani o krok. Wszelkie slowa i poczynania ze strony Kosciola to tylko pozory.
  Jedyne co moze pomoc, to calkowita laicyzacja zycia publicznego!

 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 17

  Coraz więcej wskazuje na to, ze przedstawicielom tej jednej, NAPRAWDĘ uprzywilejowanej i chodzącej w - zwłaszcza kolorowych kieckach kasty, samo wkręcenie jajek w imadło jednak nie wystarczy.
  I najwyraźniej widać, że szczęki tego imadła TRZEBA bardzo mocno dokręcić... :-(

 • angus1000

  Oceniono 21 razy 15

  Kościół w Polsce ożeniony jest trwale z PiS-em. Dopóki pisiory rządzą dopóty włos z głowy hierarchom kościelnym (tym którzy je mają) nie spadnie. Cała nadzieja w papieżu Franciszku. Jak on nie zrobi porządku z polskim episkopatem jak w Chile to polski kościół pójdzie na dno razem z tą archaiczną partią Kaczyńskiego. Poza tym czas najwyższy na wyraźne oddzielenie Kościoła od państwa. Nie może być tak, że cały rząd świeckiego kraju klęczy jak jeden mąż przed ołtarzem i czeka na wskazówki. Dość tego!

 • natemat22

  Oceniono 18 razy 12

  "Książka "Oskarżyłam księdza .Historia Ewy Orłowskiej" aut. Aldona Regulska i Adam Klonowski , książka wydana kilka lat temu . Nakład wyczerpany . O księdzu Moskwie z Tylawy .
  Ewa Orłowska była molestowana seksualnie przez tego proboszcza .
  Warto wznowić tę książkę . Może jakieś wywiady z Ewą Orłowską ?

 • sunzi15

  Oceniono 20 razy 12

  Kosciol ma wladze w Polsce,
  ktora sprawuje przez calkowicie mu ulegle i od niego zalezne
  wladze panstwowe, bedace w rekach jego narzedzi politycznych
  PiS i Dudy na stanowisku Prezydenta.
  Od czasu do czasu bezposrednio przypomina o swych wladczych prerogatywach.

  Jak kruk krukowi oka nie wykole,
  to tym bardzie nie wykole oka kruk sam sobie.

  Problem zarowno pedofilii w Kosciele,
  jak i kroczacego zamachu stanu na Rzeczypospolita
  zmierzajacego do kato-nazistowskiej DYKTATURY,
  bedzie realnie mozliwy do rozwiazania
  po pozbawieniu KK i jego pacynek z PiS i Dudy
  wladzy w Polsce.
  Na tym wiec nalezy sie skoncentrowac,
  a reszta pojdzie jak po masle.

 • damtek

  Oceniono 17 razy 11

  Kościół nie tyle nadużył zaufania społecznego, co je zniszczył.
  Kościół złamał wszelkie reguły współżycia społecznego. Kościół, ustami biskupów depcze polskie prawo, mówiąc, że Ewangelia jest ważniejsza od Konstytucji, następnie podeptał godność polskich dzieci.

  #pedofilia
  Doxycyklina Polska/twitter

 • damtek

  Oceniono 16 razy 10

  Kościelnym hierarchom pali się grunt pod nogami, bo idę o zakład, że Watykan zrobi jakąś pokazówkę z dymisjami. Film Sekielskiego wyszedł poza granice kraju i na pewno dotrze do wielu zainteresowanych. Niech hańba polskich biskupów i arcybiskupów ukaże się oczom wiernych.
  Doxycyklina Polska/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX