Schetyna w TOK FM o dobrej rozmowie z Greenpeace i odejściu od węgla. Śmiszek komentuje: Wiarygodny jak Episkopat mówiący, że walczy z pedofilią w Kościele

- PiS jeszcze bardziej wpycha nas w problemy, które potem będziemy musieli rozwiązywać - mówił w Poranku Radia TOK FM przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, pytany o politykę energetyczną rządu. Jego deklaracje szybko skomentował Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

- Koledzy i koleżanki z Greenpeace byli zaskoczeni, że akurat miesiąc temu przyjęliśmy warianty, które są bardzo bliskie ich programowi - mówił Grzegorz Schetyna, odnoszą się do wtorkowej akcji, polegającej na wywieszeniu na siedzibach PO i PiS wielkich płacht z napisem: Polska bez węgla 2030. Lider PO zapewniał, że rozmowa z działaczami była dobra.

- My mówimy o tym, że w perspektywie lat musimy powiedzieć, jak zrobić, żeby nie produkować smogu. 2030 to nasze zobowiązanie, żeby nie ogrzewać domów w sposób produkujący smog. Pytanie, jak przestawić elektrownie, które spalają węgiel - tłumaczył. 

Te deklaracje szybko skomentował Krzysztof Śmiszek z Wiosny, który na Twitterze napisał, że Grzegorz Schetyna opowiadający o wycofaniu węgla i ochronie środowiska jest tak wiarygodny, "jak Episkopat mówiący, że walczy z pedofilią w Kościele". Przypomnijmy, że w programie Wiosny znalazła się deklaracja mówiąca o zamknięciu kopalń węgla w Polsce do 2035 roku. 

Greenpeace na siedzibie PO - kto wezwał policję?

Prowadzący Poranek TOK FM Piotr Kraśko dopytywał, jak to się stało, że skoro politycy PO poczęstowali działaczy Greenpeace herbatą, na miejscu pojawiła się policja. Schetyna odpowiedział, że prawdopodobnie zajęła się ona sprawą "z urzędu". - Państwo PiS chroni Platformę, żeby miała ładny widok z okna? - dopytywał dziennikarz. - Ja dziękuję bardzo za taką ochronę. Nie muszą się tutaj poświęcać - odparł lider PO. 

Kraśko dopytywał również, dlaczego - skoro obawy o klimat i troska o jego ochronę jest tematem protestów organizowanych przez tylu młodych ludzi - opozycja "nie ma tego wywalonego na sztandarach". - Jeżeli idziemy do wyborów, żeby je wygrać, musimy dokładnie wszytko policzyć i wpisać w nową perspektywę finansową 2021-27, bo bez pieniędzy z UE nie będziemy w stanie przebudować polskiej energetyki - odpowiedział Schetyna. 

Rysował również scenariusz, zgodnie z którym plan opozycji zostanie wykorzystany przez PiS do straszenia Śląska i górników. Dlatego - jego zdaniem - nie ma tu szans na porozumienie i współdziałanie. - Nie będzie wariantu ponadpartyjnego, nie będzie porozumienia. Transformacja energetyczna musi być z pieniędzmi europejskimi. Ludzie od nas muszą dostać cały projekt tego, jak odejdziemy od węgla - dodał. 

Schetyna o rozliczaniu Kościoła z przestępstw seksualnych wobec dzieci

Zdaniem lidera PO w tej sprawie musi powstać komisja powołana przez parlament, złożona z autorytetów. - Jest pytanie do Kościoła, czy będzie się chciał zaangażować w tę komisję - zastanawiał się Schetyna. Deklarował jednak: "My tego nie zostawimy, ta sprawa jest tak bolesna i nabrzmiała, że wymaga zaangażowania państwa. Ciągle wierzę, że Kościół będzie chciał współpracować w tej sprawie". 

Grzegorz Schetyna wspomniał, że w kontekście ujawniania postawy Kościoła pojawiają się nazwiska biskupów, którzy brali udział w procederze przesuwania księży wykorzystujących seksualnie dzieci z parafii do parafii. - Znam je, znam te nazwiska, wielu z tych biskupów było zaangażowanych we wsparcie dla Solidarności. Dzisiaj te same nazwiska są wymieniane w kontekście utajniania działalności pedofilskiej. Nawet jeśli ktoś ma wielką historię z lat 70. czy 80., to że ukrywali przestępstwa pedofilskie, absolutnie ich pogrąża i muszą za to odpowiedzieć - mówił Schetyna.

Był też pytany o przypadek księdza Henryka Jankowskiego, kapelana "Solidarności", który w 2004 roku stracił probostwo parafii św. Brygidy w Gdańsku w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne nieletnich. W grudniu ubiegłego roku "Gazeta Wyborcza" opublikowała reportaż z głosami ofiar księdza Jankowskiego. Piotr Kraśko pytał Grzegorza Schetynę, jak to możliwe, że nikogo nie dziwił fakt, że na spotkaniach u duchownego alkohol nalewali 12-, 13-letni chłopcy w różowych strojach. 

- Nikt nie był sobie w stanie tego wyobrazić. Z dzisiejszej perspektywy to jest szokujące, wtedy nikt nie był w stanie w to uwierzyć, nie miał wyobraźni, żeby to powiedzieć - że to idzie dalej niż ubieranie 12-, 13-latków w różowe garnitury. Dzisiaj mamy inną wiedzę i inną wrażliwość, wtedy to było trudne do zrozumienia i wytłumaczenia, nie było tego kontekstu - tłumaczył.

Posłuchaj całej rozmowy:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Grzegorz Schetyna o dobrej rozmowie z Greenpeace i odejściu od węgla
Zaloguj się
 • borsuk_lu

  Oceniono 6 razy 4

  Platformersi ws. ochrony środowiska są skrajnie niewiarygodni. To oni podnieśli poziom informowania o zanieczyszczeniu powietrza. Ponadto, ostatnio spierając się ze sprzedawcą o przyjęcie butelek po piwie, odkryłem że od 2013r zmieniły się przepisy i sprzedawca nie ma już obowiązku przyjmowania butelek bez paragonu, nawet jeśli ma w ofercie ten sam asortyment. Pewnie takich cichych zmian było więcej. Nie ufam już tym ludziom.

 • stef0909

  Oceniono 1 raz 1

  Śmiszek błazen....

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 0

  Słuchałem tej rozmowy i powiem jedno: pomimo ze sprawa jest poważna i trzeba PiS odsunąć od władzy, to od 4 lat, polska inteligencja ma całą Platformę i ciebie Grzesiu dość. Bo przez 8 lat, jak te tłuste koty wylegiwaliście się w ciepełku pieniędzy podatnika nie robiąc totalnie NIC. I co ciekawe, nawet zimny prysznic po laniu w wyborach z 2015 roku niczego was nie nauczył...
  I daj sobie spokój z tymi kolejnymi pomysłami. Bo są to jedynie pomysły na dalsze wyżeranie konfitur i kurczowe trzymanie ryjów przy korycie.

  Niestety ale szanse na przegrana w jesiennych wyborach macie coraz większą. Tu PiS jest w LEPSZEJ sytuacji. bo w odróżnieniu od "wykształciuchów", glosujący na nich Ciemny lud kupi wszystko. Łącznie z niewinnością Piotrowicza.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 7 razy -1

  Na Śląsku górnictwo jest już niszowym zajęciem. Występuje bardziej w głowach niż w rzeczywistości. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi przy 4 mln ludzi to nie jest wiele.
  Dzięki Pisowi rośnie zatrudnienie a maleje wydobycie, czyli etos socjalizmu jest zachowywany przez Pis.

 • pinio67

  Oceniono 7 razy -1

  No no ... pierwszy raz GS dość jednoznacznie się określił, co prawda - póki co tylko w sprawie pedofilii księży. Panie GS - proszę sobie to wdrukować: pedofilia księży i ich bezkarność to OBJAW - nie przyczyna.
  Istotą problemu jest rola, pozycja i relacja kościoła katolickiego (także w wymiarze międzynarodowym) w odniesieniu do władzy w państwie i przestrzeganie przez kk reguł funkcjonowania w społeczeństwie. Istotą jest ZACHOWANIE PAŃSTWA. Do tej pory kk jest poza jakąkolwiek władzą i podlega prawu państwowemu tylko tam, gdzie ma na to ochotę czerpiąc z tego zyski - to jest cecha i istota tej jak i każdej mafii. Zawężenie się wyłącznie do problemu pedofilii księży nie znosi podstaw problemu. Co gorsza - może umocnić POZOSTAWIENIE KK W DOTYCHCZASOWEJ, UPRZYWILEJOWANEJ POZYCJI.
  Wiem, że kk rości sobie monopol na określanie tego co jest a co nie jest złe. Dla polityków to wręcz partner wymarzony. Tyle, że sorry, ale moja konstytucja (nawet jeśli sam michnik twierdzi inaczej - od występu w TVN24 komp nie chce pisać dużej litery tego nazwiska) jasno wskazuje, że NIE MUSZĘ CHODZIĆ DO KOŚCIOŁA ABY ROZRÓŻNIAĆ DOBRO I ZŁO. Coby było do końca - nawet nie musiałoby to być tam zapisane, żebym to czuł, wiedział czy jak to zechce się nazwać.
  Jeśli MOJE PAŃSTWO nie spacyfikuje tej organizacji (włącznie z poziomem wypowiedzenia bądź renegocjacji konkordatu) będzie to oznaczać, że jest zblatowane z organizacją, którą spokojnie można nazwać organizacją przestępczą. MAFIĄ. A raczej - POZOSTANIE ZBLATOWANE TAK JAK TO SIĘ DZIEJE TU I TERAZ. Kk nadal chce mieć stado mentalnych niewolników, gromady wygodnej również dla polityków. Jeśli w tym zakresie nie będzie zmiany to - czy tą ekipą będzie rządził ktoś jak głódź czy taki jak Prusak - jedna cholera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX