Morawiecki uwłaszczył się na kościelnym majątku? Poseł Gryglas: Nie dostrzegam tu żadnych niewłaściwych elementów

Premier Mateusz Morawiecki miał w 2002 roku kupić od jednej z wrocławskich parafii ziemię wartą 4 mln zł, za pięć razy mniejszą kwotę. Dzisiaj warta jest ona ok. 70 mln złotych. Dominika Wielowieyska pytała o tę transakcję posła z klubu PiS, Zbigniewa Gryglasa.

Zbigniew Gryglas wizytę w Poranku Radia TOK FM  zaczął do ważnej deklaracji. -  Całą różnicę pomiędzy wynagrodzeniem europarlamentarzysty i polskiego posła - to jest dzisiaj kwota około 20 tysięcy złotych - przekażę na kapitalny remont domu w Kazachstanie - stwierdził kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

Prowadząca program, Dominika Wielowieyska, zwróciła jednak uwagę, że polityk na liście do europarlamentu zajmuje dopiero 5. miejsce, więc ma małe szanse na zdobycie mandatu.

Mateusz Morawiecki uwłaszczył się na państwowym majątku?
 
Jak informuje wrocławska "Gazeta Wyborcza" Mateusz Morawiecki miał w 2002 roku kupić we Wrocławiu grunty od Kościoła warte 4 mln złotych. Miał za nie jednak zapłacić pięć razy mniej. Co ważne, w 1999 roku jedna z wrocławskich parafii otrzymała ziemię od państwa. Dzisiaj wartość tych gruntów ma wynosić około 70 mln złotych. 

- PiS zawsze wołał, że źli ludzie uwłaszczyli się na państwowym majątku. To jak określić przypadek premiera? - pytała Dominika Wielowieyska. 

- Transakcja między dwoma podmiotami, w której nie mamy już państwa, podlega zasadom rynkowym. Nie dostrzegam tu żadnych niewłaściwych elementów, czy to od strony formalnej, czy etycznej - tłumaczył poseł Zbigniew Gryglas. 

Dziennikarka podkreśliła jednak, że PiS zawsze powtarzał, że osoby uprzywilejowane, które mają znajomości w odpowiednich kręgach, uwłaszczają się na państwowym majątki. - Trochę tak to wygląda - zaznaczyła, mając na myśli przypadek działki premiera. 

- Jeżeli transakcja została zawarta za wolą obu stron, to naprawdę nie widzę żadnych elementów, które byłyby niezgodne z prawem, ani naganne etycznie - powtórzył polityk. 

"Tekst 'Gazety Wyborczej' narusza dobra osobiste premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony; podjęli oni decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w nim kłamstw i manipulacji" - poinformowało dziś Centrum Informacyjne Rządu.

Nożownik z Buska- Zdroju

Wielowieyska odniosła się także do zatrzymania radnego z Buska-Zdroju, który dwukrotnie ugodził nożem funkcjonariusza policji. Podkreśliła, że to właśnie ugrupowanie posła Gryglasa - Porozumienie - wprowadziło go "na samorządowe salony" 

- Wszędzie zdarzają się tego typu sytuacje. Nie jesteśmy w stanie wejść w skórę wszystkich naszych współpracowników. Musimy te czarne owce eliminować z naszego grona i tak będziemy czynić - zapewniał poseł.

Dziennikarka zwróciła także, że minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, "reklamowała" radnego w kampanii samorządowej. - To jest tak, że ja w Warszawie, jako przewodniczący Porozumienia, mam kilkudziesięciu członków i nie mogę powiedzieć, że wszystkich znam idealnie. Znam tych najbardziej aktywnych, za nich mogę ręczyć - zapewnił. 

Tłumaczył, że kieleckie struktury Porozumienia są największe w Polsce - liczą kilkaset osób - więc w tak dużej grupie ludzi, może się taki przypadek zdarzyć. - Mogę za to przeprosić i powiedzieć, że będziemy eliminować takie osoby z naszego grona - zaznaczył.

Film Tomasza Sekielskiego. "Zostałem źle zrozumiany"

Zbigniew Gryglas tłumaczył się także w TOK FM ze swojej wypowiedzi dotyczącej filmu braci Sekielskich. Kilka dni temu zapytany, czy oglądał "Tylko nie mów nikomu" odparł, że "Mein Kampf" też nie czytał.

- Zostałem źle zrozumiany. Wypowiedziałem te słowa w określonym kontekście. Powiedziałem, że nie trzeba studiować zła, by stwierdzić, że jest to zło. Zło to pedofilia w Kościele i wszędzie indziej - wyjaśniał. I dodał, że film Sekielskich każdy powinien zobaczyć.

Zbigniew Gryglas tłumaczył się także w TOK FM ze swojej wypowiedzi dotyczącej filmu braci Sekielskich. Kilka dni temu zapytany, czy oglądał "Tylko nie mów nikomu" odparł, że "Mein Kampf" też nie czytał.

- Zostałem źle zrozumiany. Wypowiedziałem te słowa w określonym kontekście. Powiedziałem, że nie trzeba studiować zła, by stwierdzić, że jest to zło. Zło to pedofilia w Kościele i wszędzie indziej - wyjaśniał. I dodał, że film Sekielskich każdy powinien zobaczyć.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (83)
Mateusz Morawiecki uwłaszczył się na kościelnym majątku?
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 19 razy 15

  JAK
  - działka Morawieckiego,
  - Srebrna,
  - PCK,
  - SKOK,
  - PGZ,
  - KNF,
  - SENSUS GROUP,
  - GETBACK,
  - fundacja Czrtoryskich,
  - obyczajowa, podkarpacka,
  - fundacji Ziobry,
  - stadnin koni,
  - bilbordowa,
  - pancerne Seicento...
  mają się do zegarka Nowaka czy ośmiorniczek ⁉️⁉️
  NO JAK ❓
  Ryl?twitter

 • obeznany

  Oceniono 13 razy 13

  W normalnym kraju byłoby już dawno po nim. Ale tu jest Wolska:
  "ludzie są tacy głupi, że to działa. Niesamowite."

 • damtek

  Oceniono 15 razy 13

  Podsumujmy: w trakcie rządów @pisorgpl , dwie osoby dokonały samopodpalenia, jeden nożownik zabil prezydenta Adamowicza, a drugi ranił dwóch policjantów, naziści maszerują po ulicach Warszawy kopiąc niewinnych ludzi, pedofile są ukrywani po parafiach, a oni nadal niewinni. Brawo.

  Obywatel Lucjan/twitter

 • trollina1

  Oceniono 14 razy 12

  Gryglas uczył się etyki bez zrozumienia. Obrzydliwa kreatura, jak wszyscy pisowcy.

 • sunzi15

  Oceniono 11 razy 11

  Majatek koscielny, pomnazany z publicznych srodkow,
  za symboliczne grosze pod pretekstem dobroczynnej, spolecznej dzialalnosci Kosciola,
  jako instytucji zaufania spolecznego, nie moze sluzyc korupcyjnym spekulacjom,
  pomnazajacym majatki osob prywatnych i nabijania kasy koscielnych oligarchow.

  To jest przestepczy, spolecznie naganny proceder,
  wymagajacy szczegolowego sledztwa i konsekwencji zarowno karnych
  jak i cywilno-majatkowych.

  Tu nie chodzi o pietruszke - To sa sprawy AFERALNE !!!
  To sprawy dla niezawislej prokuratury i niezawislych sadow!!!

 • damtek

  Oceniono 12 razy 10

  Zobaczcie gdzie jesteśmy:
  -Kolega vice ministra sprawiedliwości, rani policjanta nożem!
  - Premier popełnia przestępstwo, składając fałszywe oświadczenie. majątkowe. Zapomina o działce 15h.
  - Krystaliczny koordynator spec służb, gubi milion złotych.
  To wszystko z ostatniego tygodnia.
  Smok/twitter

 • obeznany

  Oceniono 16 razy 10

  W normalnym kraju premier po ujawnieniu takiego ewidentnego przekrętu od razu by ustąpił.
  Ale my już mamy prawie standardy rosyjskie. Tak, że ma się co śmiać z Rosjan robionych w balona przez Putina i jego oligarchów bo mamy już to samo u nas.

 • kemor234

  Oceniono 11 razy 9

  I jak tu nie kochać PIS ????
  Wszyscy tacy "prawi i sprawiedliwi". Szkoda jedynie, że tylko dla siebie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX