Donald Tusk nie ma szans na prezydenturę? "Jeśli Andrzej Duda został prezydentem, to znaczy, że każdy może"

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj, to Andrzej Duda w cuglach wygrałby z Donaldem Tuskiem - wynika z najnowszego sondażu dla "GW", gazety.pl i TOK FM. Zdaniem Sławomira Sierakowskiego to nie skreśla jeszcze szans szefa Rady Europejskiej na fotel prezydenta.

W sondażu przeprowadzonym przez Kantar dla "Gazety Wyborczej", gazety.pl oraz TOK FM zapytano badanych o to, na kogo oddaliby swój głos, gdyby dzisiaj odbyły się wybory prezydenckie. Nie ma w Polsce polityka, który byłby obecnie w stanie wygrać w wyborach prezydenckich z Andrzejem Dudą. 

Badanym przedstawiono siedmiu potencjalnych kandydatów. Gdyby starli się już dziś, to pierwszą turę, zdobywając 41 proc. głosów, wygrałby obecny prezydent Andrzej Duda. Na drugim miejscu, z wynikiem 27 proc. znalazłby się przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. 11 proc. głosów dostałby lider Wiosny Robert Biedroń, 7 - szef Kukiz'15 Paweł Kukiz. Na prezesa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza chce głosować 6 proc. wyborców, na Janusza Korwin-Mikkego - lidera ugrupowania KORWiN - 5 proc. Stawkę, z wynikiem 1 proc. zamyka jeden z liderów Razem Adrian Zandberg.

Wyniki badania komentował w TOK FM Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej". Publicysta stwierdził, że Donald Tusk był zdecydowanie potrzebny Koalicji Europejskiej w kończącej się kampanii wyborczej. - Nie uważam natomiast, żeby dzisiejsze sondaże od razu przesądzały o tym, że Tusk nie ma szans w wyborach (prezydenckich - red.) - zwrócił uwagę. Publicysta podkreślił, że były premier nie jest na co dzień obecny w krajowej polityce, a to może mieć wpływ na postawy wyborców.

Czytaj też: Polacy nie ufają politykom. A wielu w ogóle nie kojarzą [SONDAŻ KANTAR]

- Donald Tusk tu - na miejscu jest na tyle zdolnym politykiem, popularnym i przyciągającym, szczególnie w porównaniu z kimś takim, jak Duda, że jeśli... Andrzej Duda mógł zostać prezydentem, to znaczy, że naprawdę każdy może nim być. Tym bardziej Donald Tusk - podkreślił Sierakowski.

Wybory prezydenckie. Ważne jest prawo serii

Według sondażu Kantara Andrzej Duda wygrywa z Donaldem Tuskiem także w drugiej turze. Gdyby dziś starli się w niej ci dwaj kandydaci, obecny prezydent uzyskałby o 11 punktów procentowych większe poparcie niż przewodniczący Rady Europejskiej. 

- Majowe i jesienne wybory wszystko pokażą. Jeżeli PiS wygra w obu wypadkach, to moim zdaniem ten sondaż się utrwali i Donald Tusk nie będzie miał czego szukać (w wyborach prezydenckich - red.). Jeżeli opozycja przełamie tę dynamikę, to sondaże też będą wychodziły inaczej - uważa Agaton Koziński z "Polska The Times". 

Czytaj też: Władysław Teofil Bartoszewski nie kryje zdziwienia wynikiem prezydenckiego sondażu: Andrzej Duda od początku łamie prawo

Zdaniem Renaty Grochal z "Newsweeka" Donald Tusk bardzo wnikliwie analizuje sondaże i musiał zaobserwować, że nie jest atrakcyjnym kandydatem dla młodych osób. Publicystka przypomniała, że w roku wyborów prezydenckich, polityk będzie już po sześćdziesiątce.

- Zresztą to widać w różnych sondażach, że w starciu z Andrzejem Dudą, miernym prezydentem, co chwilę łamiącym konstytucję, Donald Tusk nie wypada dobrze - zaznaczyła. Dziennikarka zgadza się z tezą, że tak naprawdę wyniki tegorocznych wyborów "ustawią" kampanię przed przyszłorocznym wyborem prezydenta. - Zwykle jest tak, że na fali wyborów parlamentarnych, partia wygrywa też prezydenturę - podkreśliła. Dlatego, jak oceniła, jeśli opozycja przegra z Prawem i Sprawiedliwością, to Donald Tusk nie zdecyduje się na walkę o prezydenturę.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (125)
Donald Tusk nie ma szans na prezydenturę? "Jeśli Andrzej Duda został prezydentem, to znaczy, że kazdy może"
Zaloguj się
 • speedle

  Oceniono 36 razy 12

  pieprzenie, na Tuska głosuje 27 % a on nawet kampani wyborczej nie prowadzi, nie ma go na codzień w Polsce... Jeżeli kampania się zacznie, to w cuglach pokona Adriana....

 • as.pik

  Oceniono 42 razy 12

  Wiem, że przed poprzednimi wyborami Duda został wskazany przez macherów od analizy preferencji wyborczych jako ten, który ma największe szanse na zwycięstwo. Został wskazany, bo ucieleśniał cechy, które dawały mu przewagę nad kontrkandydatami.
  Natomiast zielonego pojęcia nie mam, co takiego się w nim Polakom podoba, bo dla mnie typ jest odrażający. Oślizły, bez własnego zdania i pozycji, z wiecznie przylepionym do gęby głupawym uśmieszkiem. Co ludzie w nim widzą?

 • Krzysztof Laudencki

  Oceniono 28 razy 10

  Adrian jest na poziomie leśnego ruchadła. To słup kaczyńskiego. Jego rola od samego początku polegała na podpisywaniu czegokolwiek, byleby pasowało to kartoflowi. Konstytucja jest dla niego niczym. Tuskowi może buty czyścić,o ile mu pozwoli.

 • readme.txt

  Oceniono 13 razy 7

  W kraju rządzonym przez Donalda czułbym się bezpieczniej i pewniej.

 • angelicus

  Oceniono 16 razy 6

  Nie znosze naszego smiesznego, malego Benito ale jego poparcie jest niestety fenomenem , ktory daje do myslenia o poziomie mentalnym i obyczajowym znacznej czesci naszego narodu ...... tu mi sie dopiero oczy otworzyly

 • stemp10

  Oceniono 5 razy 5

  Myślę, że Tusk jak rozpocznie kampanię to z Dudy zrobi serdelkę w tydzień. Co Duda sobą reprezentuje i może zaprezentować - nic. Poza Polską nie jest w zasadzie rozpoznawalny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX