Robert Mazurek: Teraz Grzegorz Schetyna z nowym garniturem zębów zjada obie przystawki - i PSL, i SLD

Samodzielnego bytu PSL-u już nie ma. Teraz Grzegorz Schetyna z nowym garniturem zębów zjada obie przystawki i PSL, i SLD. Tak, jak kiedyś zrobił to Jarosław Kaczyński - ocenił w Dwutakcie Politycznym dziennikarz Robert Mazurek.

Na finiszu wielotygodniowej kampanii do europarlamentu dziennikarze - Wojciech Szacki z Polityka Insight i Robert Mazurek z RMF FM - zastanawiali się, co szczególnie zapadło im w pamięć. Ich konstatacje nie powinny napawać polityków optymizmem.

- Uczciwie mówiąc, nie zapamiętamy nic - przyznał szczerze Mazurek. - Chyba że jeszcze w ciągu tych dwóch dni coś się komuś stanie. Zapamiętamy za to sprawę pedofilii w Kościele, ale nie dlatego, że była tematem kampanii, bo sama z siebie wybuchła - dodał. Przyznał też, że nie kojarzy haseł wyborczych PiS ani PO, co może oznaczać, że poważnie do sprawy kampanii nie podchodzili nawet sami politycy i ich sztabowcy.

- Zapamiętamy, że powstała partia Wiosna. Istotne jest, że opozycja się zjednoczyła, ale czy to zapamiętamy? Chyba nie - mówił dalej. Zdaniem dziennikarza, obecna opozycja próbuje w tej kampanii zbudować przekaz, że robi pierwszy krok w odsunięciu PiS od władzy, a następny zrobi jesienią. 

Pranie się po szczękach dopiero na jesieni

Mazurek stwierdził też, że polaryzacja sceny politycznej jeszcze zaostrzy się właśnie jesienią, przed wyborami do naszego polskiego parlamentu. Teraz, zdaniem dziennikarza, jeszcze nie jest tak silna.

- Jesienią będą znacznie większe emocje. Nie będzie można narzekać, że jest nudno. Będzie pranie się po szczękach i wtedy na pewno takim partiom jak Konfederacja będzie znacznie trudniej, więc niech się teraz cieszą - mówił Robert Mazurek w TOK FM. Dodał, że w polskim parlamencie jest miejsce na partię zmiany i - według dziennikarza - nie jest nią Wiosna.

- Widzisz możliwość, że KE wygrywa te wybory? - pytał Wojciech Szacki. - Widzę dwie możliwości. Wyobrażam sobie, że Koalicja wygrywa wybory europejskie i obstawiam, że je wygra ze względu na frekwencję, przede wszystkim w matecznikach opozycji. Ale to nie oznacza, że wybory parlamentarne również wygra. Wyobrażam sobie [jesienią] mobilizację elektoratu PiS-u, przerażonego, że im wszystko zabiorą. Że będzie 500 minus i wyprawka minus. Że "przyjdą kraść i zabiorą nam wszystko łącznie z portfelem i medalikiem" - odpowiedział Mazurek. 

Grzegorz Schetyna zaczął zjadać przystawki

Mazurek szczególną uwagę poświęcił też jednej z partii tworzącej Koalicję Europejską, jaką jest Polskie Stronnictwo Ludowe. Zdaniem dziennikarza, samodzielnego PSL-u już nie ma i niemałą rolę w tym zniknięciu odegrał lider PO Grzegorz Schetyna. . 

- Czy dlatego, że Grzegorz Schetyna jest w trakcie konsumowania przystawek? - dopytywał Szacki.

- Tak. Zrobił to wcześniej Jarosław Kaczyński, a teraz Grzegorz Schetyna z nowym garniturem zębów zjada obie przystawki i PSL, i SLD - odrzekł Mazurek.

Pytany z kolei o Wiosnę wskazał, że ma szanse, ale wróży temu ugrupowaniu tylko jedną kadencję. 

Mazurek zastanawiał się również, czy jakiś kandydat szczególnie w tej kampanii utkwił mu w pamięci, pomijając posła Opiołę i jego helikopter. - Karol Karski odstaje, cenię ten vintage’owy pomysł na kampanię, jak z początków lat 90. - żartował. A na poważnie stwierdził: - Jestem przekonany, że to jest początek dużej kariery Joachima Brudzińskiego, który kiedyś być może zastąpi Jarosława Kaczyńskiego i pierwszy raz patrzę na to realnie. Drugi taki polityk to Patryk Jaki, który przepracował porażkę z wyborów samorządowych [startował na prezydenta Warszawy - red.]. Opozycja rozczarowuje. Zapamiętamy też tego pacana, który trzymał jarmułkę nad głową posłanki PiS, ale bez nazwiska - podsumował Mazurek.

A jak obaj dziennikarze oceniają rolę radia Maryja i księdza proboszcza w wyborach? Słuchaj podcastu

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (50)
Robert Mazurek: Teraz Grzegorz Schetyna z nowym garniturem zębów zjada obie przystawki i PSL, i SLD
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 10 razy 4

  Bez Grzegorza Schetyny i SLD i PSL nie przechodzą progu wyborczego ...

 • punter

  Oceniono 3 razy 3

  Schetyna to taki lider opozycji, że dostaję większych drgawek na jego widok niż na widok Przyłębskiej i Kuchcińskiego.

 • krikrikrikri

  Oceniono 5 razy 3

  Teraz PiS, przedtem PO, jeszcze wcześniej PiS, potem PO lub PiS, reszta się NIE LICZY, czasem wyskoczy jakiś wynalazek typu Palikot, Petru lub Biedroń, kilka miesięcy po wyborach w glorii, a potem powolny upadek i pośmiewisko, jakieś puste mądrzenie po TVN i tyle.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  To immanentna cecha bolszweii pozeranie wszystkiego i zanik wszystkiego. Pozarli OFE i na chwile budzet odczul ulge pozra kolejne polityczne zakalce i znow nie bedzie bez wartosci dodanej i nie odwoluje sie do VAT. Zra wszystko jak szarancza, a i tak piniendzy nie ma i nie bedzie, pozostaje im szczytne zadanie chodzic w glorii antypopulistow i pociskanie ciemnemu ludowi medialnego kitu.
  W 2015 po raz pierwszy zniecierpliwiony lud - zapytal gdzie sa pininedze? gdzie do k... nedzy podziewaja sie te placone dzien w dzien podatki i slusznie zrobil bo jest po czterech latach 100 mld kasy wiecej.
  Wczoraj jeden z wicemninistrow rzadow PO jasno dal do zrozumienia, iz nie ma watpliwosci poo analizie ustaw, iz uchwalane ustawy w latach 2009 - 2014 prowadzily wprost do demontazu wplywow z podatku VAT i akcyzowego.

 • ref-lex

  Oceniono 2 razy 2

  Coraz trudniej czytac Gazete. Nad szczeroscia goruje zawzieta zjadliwosc i niernawisc. Czytelnik jest brutalnie atakowany o subskrypcje... Brak jakiegokolwiek szacunku dla politykow, dla czytelnika....

 • kac

  Oceniono 3 razy 1

  Szkoda, że z nowym garniturem nie przyszła nowa charyzma...

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 1

  Niestety, ale opozycja NIE MA dziś żadnego, wyrazistego lidera. Schetyna jest, bo go wybrali i nic więcej, dlatego Platforma ma poparcie na poziomie 25%. Cała nadzieja w Tusku, tylko czy on wobec przewidywanego ataku goownem, jaki przypuści na niego cały PiS, zdecyduje się wracać do polityki krajowej?

  Pewna pociechą jest natomiast sędziwy wiek Prezesa. Bo oni podobnie jak Platforma, NIE MAJĄ następcy, więc w chwili gdy Prezes zejdzie z tego świata, cały PiS rozleci się, niczym NKWD po śmierci Stalina

 • hijodelsol

  Oceniono 11 razy 1

  Retoryką przypisującą lektoratowi pisu brak wykształcenia i fanatyzm religijny, koalicja wyborów nie wygra. Właśnie za takie samo dzielenie Polski na złych i dobrych jak robi to pis nie będę na nich głosować, na szczęście dzisiaj mam alternatywę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX