Prof. Zielonka: Wiosna i Konfederacja, te dwie partie mogą zadecydować o kształcie polskiej sceny politycznej

Patrzyłbym na partię Biedronia i Konfederację. To są dwie partie, które zadecydują być może, jaka będzie przyszła mapa polityczna Polski - mówił w Poranku TOK FM prof. Jan Zielonka z Uniwersytetu Oksfordzkiego, europeista i politolog.

W Europie trwają wybory do Parlamentu Europejskiego, w Polsce zagłosujemy w najbliższą niedzielę. Zdaniem prof. Jana Zielonki, który był gościem Jacka Żakowskiego w Poranku TOK FM, polska kampania wyborcza nieco różniła się od np. zakończonej już kampanii holenderskiej. O ile w Holandii rozmawiano o przyszłym kształcie Europy, o tyle w Polsce o tym, czy jesteśmy za Europą, czy też przeciw niej. 

Zdaniem prof. Zielonki warto obserwować to, jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego poradzą sobie dwie młode partie: Wiosna i Konfederacja. - To są dwie partie, które zadecydują być może, jaka będzie przyszła mapa polityczna Polski. Spodziewam się, że obie wejdą do PE i staną się ważnym elementem gry politycznej jesienią - mówił gość TOK FM. Zwracał uwagę, że ani PiS-owi nie udało się połknąć Konfederacji, ani Platformie Obywatelskiej - Wiosny. Teraz - jak mówił - istotne będzie to, na ile wyborcy dwóch największych partii będą szukali alternatywnych rozwiązań poza nimi. 

Przypomnijmy: w sondażu przeprowadzonym dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM Wiosna Roberta Biedronia uzyskała 10 proc. poparcia i zajęła trzecie miejsce. Tuż za nią z wynikiem 8 proc. uplasowała się Konfederacja - Korwin Braun Liroy Narodowcy. W przypadku tego drugiego ugrupowania prof. Zielonka był skłonny prognozować nawet wyższy wynik, niż ten wskazywany przez badania opinii społecznej. - Wiosna bardzo dobrze sobie radzi, ale ona też jest trochę wynikiem polityki PR-owskiej, może się jej to odbić czkawką - dodał. 

Jacek Żakowski rozmawiał z prof. Janem Zielonką również o wynikach wyborów w Holandii, dla wielu zaskakujących, również ze względu na wysoką frekwencję. Sondaże zwycięstwo dawały Partii Pracy, której wiodącym kandydatem jest Frans Timmermans. Co to może oznaczać dla wyników wyborów w całej Europie? Czy jesteśmy świadkami przełomu? Posłuchaj całej rozmowy:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Wybory do europarlamentu. Prof. Zielonka: Wiosna i Konfederacja - wynik tych partii warto obserwować
Zaloguj się
  • miloz1

    Oceniono 1 raz 1

    Nawet Zielonka zrozumiał, że Konfederacja jest ważna, a TOK do ŻADNEJ z kilkunastu debat nie raczył zaprosić kandydata tej legalnie zarejestrowanej formacji, której CKW przydzieliła na kartach nr 1. WSTYD obłudni obrońcy demokracji(?).

  • 2bxornot2b

    Oceniono 1 raz 1

    Europeistyka, przepraszam jest przed 22 wiec na tym zakoncze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX