Michał Kamiński o decyzji Biedronia ws. wyborów: Powinien zastanowić się nad sensem tego, co mówi

Gdyby głosy oddane na Roberta Biedronia padły na wspólną listę, to nadal byłaby przegrana ale przewaga PiS-u byłaby nieporównanie mniejsza - przekonywał w Wywiadzie Politycznym w TOK FM Michał Kamiński poseł z klubu PSL-Unii Europejskich Demokratów.

Robert Biedroń, lider Wiosny powiedział, że wyniki niedzielnych wyborów pokazały, że formuła szerokiej koalicji się nie sprawdziła. - Mieliśmy długie rozmowy i podjęliśmy decyzję. Wiosna idzie do wyborów parlamentarnych samodzielnie. Nie ma innych scenariuszy na stole. Trzeba postawić na pluralizm i silną, postępową drużynę w parlamencie polskim. Musimy wzmacniać różnorodność w wyborach - oznajmił Biedroń. 

Decyzję lidera Wiosny skrytykował Michał Kamiński, poseł z klubu PSL-Unii Europejskich Demokratów.- Jeżeli ktoś, kto zdobył 6 procent głosów w wyborach mówi, że ktoś, kto zdobył 38 procent się nie sprawdził, to powinien się zastanowić nad logicznym sensem tego, co mówi. Ponieważ te 6 proc. to jest w dalszym ciągu nieporównanie mniej niż 38 procent i jeśli taki wyniki nie wystarcza na zwycięstwo z PiS-em to podzielenie tych 38 procent na jeszcze mniej tym bardziej - przekonywał Kamiński. 

W jego opinii do jesiennych wyborów opozycja powinna "iść razem, ale mądrzej". - Powiem więcej, gdyby głosy oddane na Roberta Biedronia padły na wspólną listę, to nadal byłaby przegrana, ale przewaga PiS byłaby nieporównanie mniejsza. Tylko tyle i aż tyle - mówił były europoseł. 

Wynik KE to porażka

Wynik Koalicji Europejskiej jest wysoki - wyższy, niż wskazywały na to badania - oceniam go bardzo wysoko - tak szef Rady Europejskiej Donald Tusk, komentował dziś w Brukseli wyniki niedzielnych eurowyborów.

Michał Kamiński taki wynik uznał za porażkę. - Trzeba to sobie jasno powiedzieć. Nie są klęską. Trzeba pamiętać, że celem jaki sobie zakładano było zwycięstwo w wyborach - ocenił Kamiński. 

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 45,38 proc., a Koalicja Europejska 38,47 proc. Do Parlamentu Europejskiego wejdą, więc trzy polskie ugrupowania. Oprócz PiS i KE mandaty zdobyła także Wiosna Roberta Biedronia, która uzyskała czyli 6,06 proc. poparcia. Czwarte ugrupowanie - prawicowa Konfederacja otrzymała 4,55 proc. głosów, a więc nie przekroczyła progu wyborczego. Kukiz'15 miał 3,69 proc. Lewica Razem - 1,24 proc. głosów. Komitet Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski uzyskał 0,54 proc., komitet Polexit - Koalicja - 0,06 proc, a ostatni komitet Jedność Narodu - 0,02 proc. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (12)
Michał Kamiński o deklaracji Biedronia: Powinien zastanowić się nad logicznym sensem tego, co mówi
Zaloguj się
 • kotkluska2016

  Oceniono 6 razy 2

  Obecność PSL w Koalicji działała bardzo demobilizująco na niektórych. Mowa o tym PSL, które dzień po premierze filmu Sekielskiego postanowiło starać się o ogłoszenie roku 2020 rokiem JPII.

 • marek.trybut.2019

  Oceniono 4 razy 0

  W koalicjach politycznych, gdzie dominuje interes partyjny nad interesem wspólnym, nie ma synergii.

  1/ Gdyby Biedroń wszedł do KE to PSL z niego by wyszedł.
  2/ Gdyby Biedroń wszedł do KE to wynik KE byłby 32 (38 -6) a nie 44 (38 + 6).

 • gruppe

  Oceniono 2 razy 0

  Pis popiera 20% obywateli, czyli mniejszość, dalej; zbieranina różnych "liderów" (z niewierną trzódką), nikły procent dziwolągów - a olbrzymia część społeczeństwa po prostu nadal nie ma żadnej sensownej reprezentacji. Nie wystarczy się przemalować i wetknąć zblazowaną gębę między inne na wspólnym zdjęciu.

 • werner53

  Oceniono 4 razy 0

  Biedron z ilorarzem przelicznika glosow 1,5 zdobyl 3 mandaty. PSL w koalicji z przelicznikiem 5,3 zdobyli 3 mandaty. Ktore mandaty sa bardziej wywalczone? Jedynie Katarzyna Lubnauer zauawzyla, ze zwyciestwo pisie nie jest tak wielkie, bo sumujac mandaty KE + Wiosny jest 25 mandatow, czyli roznica 2 mandatow w stosunku do PiS. Tylko, ze PiS ma 1 mandat w zawieszeniu, czyli na pastbrexitowa ewentualnosc. A moze brexitu nie bedzie i wtedy PiS ma jedynie 1 mandat przewagi nad opcja demokratyczna.

 • kimot

  Oceniono 1 raz -1

  Goń się stary dziadu, właśnie przez takich jak Ty PO przegrywa kolejne wybory. Idź sobie do swojego Jarka.

 • raju_baju

  Oceniono 1 raz -1

  Kamiński ostatnimi czasy propaguje teorie, że elektoraty sekularno-postępowej Wiosny i klerykalno-patriarchalnego PSLu, to stado baranów, i gdyby powstała wspólna koalicja, to wszyscy sympatycy tychże ugrupowań karnie poszliby zagłosować na ową koalicję. Takie numery. to może przechodzą z elektoratem Kaczystów, którzy ślepo głosują na tych, których zbawiciel Jarosław namaści. Innymi słowy MK uważa, że elektoraty partii o sprzecznych ze sobą programach i postulatach sumują się; że wyborcy Wiosny będą wspierać wybór i głosować na listę, gdzie "jedynką" będzie np. twardogłowy klerykał Sawicki, a wyborcy PSLu będą wspierać wybór i głosować na listę, gdzie "jedynką" będzie np. wojujący ateista walczący o wycofanie religii ze szkół, likwidację KRUSu, itd. Serio? MK najwyraźniej stracił kontakt z rzeczywistością, i przydałaby mu się przerwa od mediów i posłowania, zanim zupełnie odleci w tym swoim Porsche...

 • tommynpi

  Oceniono 1 raz -1

  Guzik prawda panie Misiu. Zakładając (co nie jest takie oczywiste), że Wiosna w KE to 38+6 czyli 44... To w dalszym ciągu przewaga PiS nad KE (czyli dziś KE+Wiosna) byłoby taka sama... Czyli 45 do 44. A twierdzę, że byłoby mniej niż 44 gdyby wcielić w życie pańskie rady...

  P.S. "Koniec PiS-u"

 • tommynpi

  Oceniono 1 raz -1

  Guzik prawda panie Misiu. Zakładając (co nie jest takie oczywiste), że Wiosna w KE to 38+6 czyli 42... To w dalszym ciągu przewaga PiS nad KE (czyli dziś KE+Wiosna) byłoby taka sama... Czyli 45 do 42. A twierdzę, że byłoby mniej niż 42 gdyby wcielić w życie pańskie rady...

  P.S. "Koniec PiS-u"

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Partia doopci poopci jednak zawiodla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX