Rekonstrukcja rządu obejmie Teresę Czerwińską? "Pani minister postanowiła, że nie będzie się kopać z koniem"

Teresa Czerwińska odejdzie z rządu? - Dopóki to się nie zmaterializuje, to nie możemy być na 100 procent pewni. Jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ten scenariusz się zrealizuje - tak o zmianie w fotelu szefa resortu finansów mówił Grzegorz Osiecki z "DGP"

Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, informował w czwartek, że w przyszłym tygodniu dojdzie do rekonstrukcji rządu. Zmiany w rządzie są związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego. W ich wyniku mandaty europosłów uzyskali wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy, polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, a także m.in. rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Mandaty zdobyła też minister w KPRM Beata Kempa oraz wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska.

Wśród ministrów, którzy w wyniku rekonstrukcji także mają odejść z rządu, wymieniana jest w mediach również minister finansów Teresa Czerwińska. - Dopóki to się nie zmaterializuje, to nie możemy być na 100 procent pewni. Jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ten scenariusz się zrealizuje - mówił w TOK FM Grzegorz Osiecki, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej". 

Jak wyjaśniał, już wcześniej widzieliśmy napięcia między Teresą Czerwińską a premierem Mateuszem Morawieckim. - Był pomysł na rekonstrukcję rządu jeszcze przed wyborami, ale z różnych względów z niego zrezygnowano. Teraz do tego dojdzie. Jak wynika z naszych informacji, Teresa Czerwińska odejdzie i sprawa jest przesądzona. Pani minister, jak kiedyś Marek Belka, postanowiła, że nie będzie się kopać z koniem - przekonywał dalej Osiecki. 

Główną kością niezgody między minister finansów a premierem ma być kwestia wykonania obietnic z tzw. piątki Kaczyńskiego. - Pani minister chciała wprowadzić je później i ograniczyć krąg beneficjentów tych obietnic. Z kolei ze strony otoczenia premiera było dążenie, żeby je wprowadzić w szerszej wersji - wyjaśniał dziennikarz "DGP". I dodawał, że dyskusja toczyła się nie tylko o zakres zmian, ale także o scenariusz gospodarczy dla Polski. - Analitycy z kancelarii premiera mają bardziej optymistyczny obraz gospodarki. Szacują, że spowolnienie będzie wolniejsze, wpływy z podatków będą wyższe oraz, że są rezerwy ze ściągalności, czyli pieniędzy będzie więcej niż liczy Ministerstwo Finansów. A to pozwala na śmielsze ruchy - tłumaczył Osiecki. 

Gowin: Teresa Czerwińska będzie nadal piastowała ważne stanowisko publiczne

W środę w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej odbyło się ponad dwugodzinne posiedzenie kierownictwa partii w sprawie rekonstrukcji rządu, z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego. A w czwartek po południu w Pałacu Prezydenckim o rekonstrukcji rozmawiali prezydent i szef rządu. O zmiany w rządzie pytany był w środę w Polsat News wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Nie jest tajemnicą, że aż siedem pań minister opuszcza właśnie rząd, będą pełnić swoją misję w Brukseli - podkreślił Gowin. Pytany, kto obsadzi wakat po minister Czerwińskiej, Gowin odparł: "To pozostawmy jeszcze przyszłości".

Dopytywany czy szefowa MF odchodzi z rządu, wicepremier zauważył: "minister Czerwińska, z tego co wiem, nie kandydowała do europarlamentu". Na uwagę dziennikarza, że z jego informacji wynika, że minister Czerwińska odchodzi, Gowin odparł: "Z tego co wiem, to będzie nadal piastowała bardzo ważne stanowisko publiczne". Dopytywany, czy będzie to w Polsce czy za granicą, szef resortu nauki odparł, że chodzi o stanowisko w kraju. - W przyszłym tygodniu wszystko będzie jasne - podkreślił.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (11)
Rekonstrukcja rządu. Teresa Czerwińska odejdzie z Ministerstwa Finansów?
Zaloguj się
 • to_moje_zdanie

  Oceniono 8 razy 4

  A Panu Gowinowi nikt nie zaproponował ciepłej posadki w Brukseli?! Jemu ciasteczka z Brukseli nie smakują? Może starczyłoby wreszcie do pierwszego.... Chyba nie zasłużył się PIS, choć połamał sobie kręgosłup :o

 • karo80.0

  Oceniono 6 razy 2

  Nikt „odpwiedzialny i fachowy” nie byłby w tym rządzie prowincjonalnych kołtunów i dyletantów. Jest taką samym siermiężnym aparatczykiem jak reszta tej bandy.

 • fuqu

  Oceniono 6 razy 2

  Najfajnieszy jest Gowin.
  Zdaje się lubi "piastować".

  Taki współczesny "Piast Pis-dodziej".

 • serbinek26

  Oceniono 6 razy 2

  "będzie nadal piastowała bardzo ważne stanowisko"- czyli pierogi będzie Jarkowi gotować

 • damtek

  Oceniono 6 razy 2

  Mąż minister Finansów Teresy Czerwińskiej zasiadał w dwóch radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

  Bardzo przepraszam minister finansów i jej męża. Przez chwilę pomyślałem, że to coś nieodpowiedniego, ale tylko przez chwilkę. Życzę powodzenia na przedsiębiorczej drodze życia.
  Robert Pisarzowski/twitter

 • iskander36

  Oceniono 4 razy 0

  Zmiany 4-tego czerwca, żeby "Ziemce" mogły ominąć kłopotliwy temat rocznicy wyborów.... Co do pani Czerwińskiej, to tłumaczenie jej neutralności jest jak mówienie, że Albert Speer był jedynie architektem i nie ma nic wspólnego z Nazistami. Każdego wspólnika Gnijącego Kartofla - Dewelopera będzie trzeba rozliczyć.

 • poppers68

  Oceniono 4 razy 0

  Pani Czerwińska " nie kopie się z koniem" tylko jest sprytna i wyprzedza fakty.
  Obecnie, ma jeszcze szansę na dobrą posadę w państwowych strukturach.

  Gdy walną finanse kraju a władza się zmienia - Pani Czewińska nie będzie miała najmniejszych szans na jakąkolwiek posadę zgodną z Jej oczekiwaniami.
  Bez szans w państwowych spółkach po zmianie władzy, bez szans w prywatnych podmiotach. BO NIKT NIE DA PRACY MANAGEROWI, KTÓRY DZIAŁAŁ WBREW LOGICE FINANSOWEJ NARAŻAJĄC FINANSE SWOJEGO PRACODAWCY.
  Oto cała tajemnica exodusu tej Pani.

 • wujtommy102

  Oceniono 6 razy 0

  Była jedyną osoba fachową i kompetentną w całym rządzie. Odtąd będą tam sami dyletanci i propagandyści. Czuwaj !

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy -1

  ta kobieta musiałaby być umysłowo chora żeby zostać na tym stanowisku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX