Jacek Sutryk: Dzisiaj próbuje się straszyć samorządem, mówiąc nawet o rozbiciu dzielnicowym

Jacek Sutryk prezydent Wrocławia mówił w Poranku Radia TOK FM, że w kwestii startu samorządowców w jesiennych wyborach parlamentarnych z list KO nic nie zostało jeszcze przesądzone. - Na razie upominamy się o polski samorząd, bo obserwujemy, że odbiera się mu pewne władztwo - tłumaczył.

Jacek Żakowski pytał prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka o inicjatywę kilku prezydentów polskich miast, która ma polegać na włączeniu samorządowców w jesienną kampanię wyborczą. Podczas obchodów 4 czerwca 1989 roku podpisali oni "21 Tez Samorządowych". Jedną z nich jest przekształcenie Senatu RP w Izbę Samorządową.

Zdaniem gościa TOK FM podczas nadchodzących wyborów Polacy zdecydują, jakiego chcą państwa: "bardziej centralistycznego i etatystycznego, czy bardziej decentralistycznego, szanującego lokalność i obywatelskość". 

"Próbuje się straszyć samorządem"

Dziennikarz chciał wiedzieć, na czym miałaby polegać rola samorządów podczas wyborów. - Mówi się, że samorządowcy chcieliby obsadzać 25 proc. miejsc na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej - zaznaczył Żakowski.  

Sutryk zapewnił jednak, że nic nie zostało jeszcze przesądzone. - Póki, co nie ma takiego postulatu. Na razie upominamy się po prostu o polski samorząd, bo obserwujemy, że odbiera się samorządom pewne władztwo - podkreślił. Dodał, że jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ po 1989 roku udało się stworzyć w Polsce samorządy, które troszczą się o obywateli, "a w trudnych czasach, jak się okazuje, są ostoją demokracji". 

- Dzisiaj próbuje się straszyć samorządem, kiedy ten upomina się o pewien porządek, o pewne dodatkowe władztwo, które pozwoli lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli. Próbuje się tym samorządem straszyć, mówiąc nawet o jakimś rozbiciu dzielnicowym - zaznaczył, wyjaśniając, że ma na myśli przede wszystkim działania Prawa i Sprawiedliwości. 

KE liczy, że z pomocą samorządowców uda się pokonać PiS. Tomasz Siemoniak: Uzyskaliśmy od nich ogromne wsparcie

Podkreślił, że będzie wspierać tych, którzy myślą dobrze o polskim samorządzie. - Niestety kroczący zamach na samorząd i odbieranie mu pewnego władztwa obserwujemy i są to fakty. To nie są jakieś moje wyobrażenia - wyjaśniał. 

Postulaty samorządowców podpisane w Gdańsku komentował premier Mateusz Morawiecki w Polsat News. Szef rządu uznał, że przekazanie większej władzy samorządom może prowadzić do "rozbicia dzielnicowego 2.0". Także w piątek (7 czerwca) rzecznik prezydenta Błażej Spychalski uznał zwiększenie niektórych kompetencji samorządów "rozbiciem państwa". 

"Można rozmawiać o szczegółach, czy pewne kompetencje nie powinny być samorządom przekazywane, ale tu mówimy o naprawdę o niewielkiej grupie. Natomiast to, co zaproponowano jest w istocie rzeczy rozbiciem państwa" - powiedział Spychalski w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma9".

Jak będą działać samorządowcy podczas wyborów jesiennych?

Jacek Żakowski pytał, czy sensem działań samorządowców ma być zmniejszenie wpływów aparatów partyjnych na listy wyborcze i politykę KO. 

- Tak. Dzisiaj taka władza polityczna w Europie układa się na trzech poziomach: Unia Europejska, państwa narodowe, społeczności lokalne - samorządy. Mnie interesuje, żeby wzmacniać samorząd. Tam nie powinno być zbyt dużo miejsca na partie polityczne. Będę wspierać te siły, które szanują dorobek samorządu polskiego - stwierdził. 

- Im więcej ludzi z doświadczeniem samorządowym w parlamencie, tym lepiej. Jestem zainteresowany tym, żeby jak najwięcej koleżanek i kolegów samorządowców lub byłych samorządowców znalazło się na listach wyborczych - podkreślił prezydent Wrocławia. 

Tłumaczył, że ma nadzieję, iż liderzy partyjni docenią doświadczenie samorządowców i zaproszą ich na listy wyborcze.  

Jacek Sutryk zapewnił także, że sam nie ma zamiaru zajmować się na razie niczym innym niż bycie prezydentem Wrocławia, choć niewykluczone, że radni z jego komitetu będą w wyborach parlamentarnych startować. Podkreślił, że będzie ich wspierać. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (10)
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia: Dzisiaj próbuje się straszyć samorządem, mówiąc nawet o rozbiciu dzielnicowym
Zaloguj się
 • matts06

  Oceniono 5 razy 3

  Jeśli programem KE ma być decentralizacja, to na jesieni zrobię wszystko by koalicja z takim pomysłem nie doszła do władzy, a to oznacza, że choć lata świetlne mi do PiS, to będę musiał rozważyć głosowanie na nich, by obronić Polskę przed tak idiotycznymi pomysłami, które doprowadziłyby kraj do jeszcze większych nierówności i prowadziłyby nas w kierunku USA. Nie myślałem nigdy, że będę musiał rozważać głosowanie na PiS..., ale jak widać opozycja nie potrzebuje mojego głosu... Liczę jeszcze że może lewica stworzy sensowną większą koalicję, że nie będę musiał dokonywać tak dramatycznego wyboru jakim byłoby głosowanie na PiS.

 • irenevonbrick

  Oceniono 5 razy 3

  A kto was będzie kontrolował?Jak nie Państwo to kto ,kolesie?

 • irenevonbrick

  Oceniono 5 razy 3

  Brudno w mieście,nie skoszona trawa przy ulicach,brudne przystanki,brak końca obwodnicy miejskiej,Panie prezydencie weź się pan do roboty w mieście a nie politykuj Pan.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  Plan Dugina-Sorosa demontazu panstwa, to juz chyba tylko slepy nie dostrzega czym w zasadzie byly rzady do 2015. Na szczescie wiekszosc spoleczenstwa uczeszczalo do szkol i okres rozbicia dzielnicowego byl tam jednoznacznie oceniony negatywnie, a skutki rozbicia domeny piastow byly nieodwracalne trwala utrata ksiestw slaskich pomorza i sciagnieciem Polsce na leb niemiieckiego zakonu przez jednego z udzielnych ksiazat.

  Ktos powie, oj tam, oj tam jest przeciez demokracja, sa bezpieczniki w systemie, ale spojrzmy na Gdansk co wyprawia w najlepsze popierana wladza miejska, chocby w drobnej sprawie unikania flag panstwowych czy polskiej placowki Westerplatte. Samorzadowcy! zajmijcie sie wywozka smieci, wam szczac i kury macac nie polityke robic.

 • irenevonbrick

  Oceniono 1 raz 1

  Krzyki chodniki dziurawe Psie Pole bałagan brak remontów ulic.

 • ojabol

  Oceniono 1 raz 1

  panie Sutryk lepiej zajmij sie pan swoim miastem a nie rozbiciem na dzielnice. Nie wiem jak pan ale ja mysle ze rozbicie niestety nie jest pomyslne dla calego spoleczenstwa. A z drugiej strony to po co tworzono Koalicje Europejska czyli scalano partie skoro rozbicie jest korzystne wedlug pana panie prezydencie. Niech lepiej prezydenci miast zajma sie praca w miastach bo z pewnoscia jest bardzo duzo do zrobienia.

 • wj_2000

  Oceniono 1 raz 1

  Tusk jest na tyle madry, by byc REALISTĄ.
  Kazdy realista widzi, ze najblizszych wyborów nikt poza PiSem nie wygra.

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 0

  Konstytucja RP art. 3.

  - Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym (!).

 • tomaselli

  Oceniono 2 razy 0

  Bylem odwiedzic kuzyna we Wroclawiu. Syf i wodorosty na ulicach, trawniki nie skoszone , a temu bubkowi zachcialo sie wielkiej polityki. A poszedl won , jak nie umiesz zarzadac miastem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX