"Rozbicie państwa" i "niebezpieczny plan". Rządzący ostro o pomyśle samorządowców

Samorząd nie jest od walki z aktualnym rządem, 21 tez samorządowców to niebezpieczny plan, wygląda na próbę rozmontowania władzy na szczeblu ogólnopolskim i przekazania jak największych kompetencji do samorządów, gdzie są duże wpływy opozycji - ocenia wicepremier Jacek Sasin. W podobnym tonie wypowiadał się rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Propozycję wzmocnienia niektórych kompetencji samorządów przedstawiono w tym tygodniu na sesji "Samorządna Rzeczpospolita", zorganizowanej w Gdańsku w ramach odbywającego się tam Święta Wolności i Solidarności dla uczczenia 30-lecia wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

Wicepremier Jacek Sasin był pytany w piątkowej (7 czerwca) rozmowie w TVP1 o ocenę 21 tez przestawionych na spotkaniu przez samorządowców. Ocenił, że: "to jest plan niezwykle niebezpieczny dla Polski i Polaków (...) ponieważ ustanawiałby dominację jednej władzy, zamiast równowagi różnych władz, które nawzajem się kontrolują i dbają o to, żeby to obywatel był tym podmiotem, który na tej sytuacji wygrywa".

- Z drugiej strony wygląda mi to, szczerze mówiąc, na takie działanie, które ma dzisiaj, w obliczu niemożności chyba jak uważają przedstawiciele opozycji (...) przejęcia władzy w Polsce, próbę rozmontowania tej władzy na szczeblu ogólnopolskim i przekazania jak największych kompetencji do samorządów, szczególnie samorządów w wielkich miastach, województw, gdzie jeszcze opozycja ma całkiem duże wpływy, gdzie dzierży ogromną część władzy w Polsce - powiedział Sasin.

Rekonstrukcja rządu. Witek następczynią Brudzińskiego. Awans Dworczyka i Sasina

Błażej Spychalski mówi o "rozbiciu państwa"

W podobnym do wicepremiera tonie wypowiedział się również w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. - Oczywiście można rozmawiać o szczegółach, czy pewne kompetencje nie powinny być samorządom przekazywane, ale tu mówimy o naprawdę o niewielkiej grupie. Natomiast to, co zaproponowano, jest w istocie rzeczy rozbiciem państwa - powiedział Spychalski w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma9".

Rzecznik prezydenta odniósł się m.in. do propozycji likwidacji urzędu wojewody, który - jak mówił - obecnie jest "nadzorcą nad działalnością w zakresie tworzenia prawa samorządów". - Mamy wprowadzić autonomię samorządów bez realnego nadzorcy? (...) Samorząd gminy ma nadzorować samorząd wojewódzki? Przecież to jest jakiś absurd - ocenił Spychalski. Według niego niezależność samorządów nie może oznaczać ich autonomii.

Jacek Sutryk: Dzisiaj próbuje się straszyć samorządem, mówiąc nawet o rozbiciu dzielnicowym

- Tworzenie prawa przez samorządy musi być weryfikowane przez organ nadzorczy, niezależny od samorządów, a wojewoda jest takim właśnie organem - stwierdził Spychalski.

Pytany, czy prezydent zawetowałby ewentualną ustawę w kształcie zaproponowanym w Gdańsku, Spychalski odpowiedział: "Po pierwsze najpierw musiałaby być przeprowadzona zmiana konstytucji, co jest dość mało prawdopodobne. Po drugie każda zmiana, która jest zmiana rozbijającą Polskę, w oczywisty sposób spotka się z bardzo zdecydowanym i ostrym sprzeciwem ze strony pana prezydenta Andrzeja Dudy - podkreślił.

Jacek Sutyk: Próbuje się straszyć samorządem

O "próbach straszenia samorządem" mówił w Poranku Radia TOK FM prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. 

- Dzisiaj próbuje się straszyć samorządem, kiedy ten upomina się o pewien porządek, o pewne dodatkowe władztwo, które pozwoli lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli. Próbuje się tym samorządem straszyć, mówiąc nawet o jakimś rozbiciu dzielnicowym - zaznaczył, wyjaśniając, że ma na myśli przede wszystkim działania Prawa i Sprawiedliwości.

KE liczy, że z pomocą samorządowców uda się pokonać PiS. Tomasz Siemoniak: Uzyskaliśmy od nich ogromne wsparcie

Tezy przedstawione przez samorządowców mają zostać poddane debacie i – po ewentualnych modyfikacjach, zaprezentowane ponownie – 31 sierpnia 2019 roku, jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej. "Na ich podstawie przygotujemy projekty ustaw, które złożymy pod obrady nowego parlamentu RP" – poinformowali po gdańskim spotkaniu samorządowcy.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (6)
Władza przerażona 21 tezami samorządowców. Sasin mówi o "niebezpiecznym planie", Spychalski o "rozbiciu państwa"
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 7 razy 3

  trzeba jak najszybciej zapobiec drugiej dekadzie gierkowskiej... ptfu kaczyńskiej!

 • kowalskyy49

  Oceniono 5 razy 1

  To nie jest rozbicie państwa tylko częściowe odsunięcie od władzy tej hordy Hunów, która łupi Polskę jak wojenną zdobycz.

 • wojtasar

  Oceniono 5 razy 1

  to są jakieś pół debilki ale cóż naród taki władza taka

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -5

  Plan Sorosa-Dugina czli ostateczne rozwiazanie pod haslem oddajcie wladze na dol do 'ludu', wladzy blizej ludzi, choc przeciez golym okiem widac iz to wlasnie wladza samorzadowa jest paradoksalnie poddana najmniejszej kontroli spolecznej. Zeby to sprawdzic wystarczy zapytac w srednim miescie, o nazwisko chocby jednego radnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX