Krzysztof Brejza: Grzegorz Schetyna w ostatnich dniach ciężko pracuje, poszerza Koalicję Europejską

Wierzę, że groźba nieprzekroczenia progu wyborczego podziała na wyobraźnię naszych partnerów. Jestem pewien, że formuła koalicji będzie poszerzona, a nie odwrotnie - mówił w TOK FM poseł PO Krzysztof Brejza.

Na wstępie prowadząca Poranek TOK FM Karolina Lewicka zapytała swojego gościa, czy zostanie szefem sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej. Poseł poinformował, że ostateczne decyzje w tej sprawie "zapadną w najbliższych dniach". Przyznał jednak, że na razie jako tzw. "szpicę sztabu" wymienia się właśnie jego, Adama Szłapkę z Nowoczesnej i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego.

"Zawiódł brak kampanii bezpośredniej"

Dopytywany, ile urlopu przewiduje dla polityków PO i Nowoczesnej odparł: "Co to są wakacje w tym roku? Ja nie znam takiego pojęcia". - Nie będzie żadnych wakacji, z kalendarzy ten termin wyparował, został wymazany - mówił. Podkreślił, że wszyscy politycy PO podczas wakacji będą w terenie. - Będą spotykać się z ludźmi i będą wyczuleni na głos ludzi - zapewnił. - Na pewno głęboka, ciężka i pokorna praca przed nami tak, aby jak najwięcej spotkań z wyborcami odbyć - dodał. Pytany więc, ile takich wydarzeń planowanych jest na przyszły tydzień przyznał, że "harmonogram jest dopiero tworzony". 

- Każdy z nas jako poseł PO wie, co ma do zrobienia. (...) Musi zrobić ekspresowy rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na pytanie, co zawiodło [w wyborach do PE - red.]. Mnie się wydaje, że zawiódł brak spójnej kampanii bezpośredniej. W najbliższych dniach to nadrobimy - zapewnił poseł PO.

Kto z kim pójdzie do wyborów?

Dalej red. Lewicka pytała posła o to, kiedy opozycja będzie wiedziała, w jakim składzie pójdzie do jesiennych wyborów. Zaznaczyła, że Koalicja Europejska prawdopodobnie nie przetrwa, bo już dziś PSL mówi głośno o wyjściu z niej i założeniu nowego sojuszu. - Absolutnie nie ma takiej decyzji PSL - zarzekał się Krzysztof Brejza. 

- Wierzę, że wariant z Nowoczesną, lewicą, a także z PSL będzie utrzymany. I wierzę, że projekt koalicji obywatelskiej będzie poszerzony - oznajmił. Przekonywał, że "ma na to dowody". - Wiem, że Grzegorz Schetyna w ostatnich dniach bardzo ciężko pracuje, przeprowadza szereg rozmów i poszerza Koalicję Europejską - zapewnił. Dopytywany - o kogo - odparł: "proszę dać nam trochę czasu". - My nie jesteśmy PiS-em, gdzie partnerów bierze się "za kark" i przyprowadza na Wiejską. My rozmawiamy. (...) To są partnerskie rozmowy z ludźmi, którzy wyznają podobne wartości do Platformy Obywatelskiej - dopowiedział. 

W kontekście tych wartości redaktor Lewicka zwróciła uwagę, że lider PSL apeluje do Platformy Obywatelskiej, aby "się określiła - czy jest bardziej na prawo, czy na lewo". - My jako PO jesteśmy ugrupowaniem centrowym, ze skrzydłem i konserwatywnym, i socjlademokratycznym. Jesteśmy partią bardzo szeroką, też ludową, więc nie wiem do końca, o co chodzi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi - skomentował Brejza.

Dopowiedział, że priorytetem dla opozycji powinna być budowa jak najszerszego ugrupowania - pod ordynację D'Hondta. - Wierzę, że groźba nieprzekroczenia progu wyborczego podziała na wyobraźnię naszych partnerów (...) Jestem pewien, że formuła koalicji będzie poszerzona, a nie odwrotnie - dodał polityk. 

"Kiedyś Falenta był czczony przez PiS, dziś jest kimś okropnym"

W drugiej części rozmowy prowadząca Poranek TOK FM pytała swojego gościa o Marka Falentę. W ostatnich dniach media ujawniały listy biznesmena do prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Z tego ostatniego wynikało, że niektórzy politycy Prawa i Sprawiedliwości mogli być zaangażowani w podsłuchy, które przyczyniły się do obalenia rządu PO-PSL w 2015 roku. Karolina Lewicka zaznaczyła, że obecnie Prawo i Sprawiedliwość krytykuje Falentę i przekonuje, że jest niewiarygodny.

- Jeszcze cztery lata temu politycy PiS kanonizowali Falentę, był pielgrzymem prawdy, a dziś jest pielgrzymem nicości, kimś okropnym - skomentował Krzysztof Brejza. Dopytywany, dlaczego kilka lat temu PO nie chciała powołania komisji śledczej ws. biznesmena i podsłuchów - a teraz chce - poseł tłumaczył, że wcześniej toczyło się w tej sprawie postępowanie karne i w takim momencie (aby nie utrudniać śledztwa) nie powinno się powoływać komisji śledczych.

Brejza przyznał jednak, że nie wszystko w sprawie Falenty pod koniec rządów PO-PSL poszło tak sprawnie, jak powinno pójść. - To, co jest teraz pokazywane dowodzi istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, co mogło być inspirowane ze strony wschodniej - mówił poseł PO.  

Posłuchaj całej rozmowy!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Krzysztof Brejza: Grzegorz Schetyna w ostatnich dniach ciężko pracuje, poszerza Koalicję Europejską
Zaloguj się
 • dert4

  Oceniono 12 razy 8

  już widzę jak tłuste koty z platformy jadą na wieś.
  Dla nich wyjazd poza stolycę, to jak wyprawa do piekieł Mordoru.

 • fajny_zajety

  Oceniono 7 razy 5

  Marzą się PO spółki skarbu państwa ,a tu taki klops. Teraz to by się dogadali nawet z putinem w zamian za wygraną oddaliby wschodnią Polskę bo na taśmach mówili gdzie ją mają. Tak łatwo jednak nie będzie, stary PZPR trochę podniósł wyniki wyborcze do parlamentu europejskiego ale wszystkie gwiazdy komuny już wyjechały albo od lat są już w PO. Kapitan Schetino już jest od dawna na skałach teraz tylko czekać na falę która zmiecie tą dziurawą łajbe...

 • ubudubu4

  Oceniono 8 razy 4

  Jesteście takimi PO-nieudacznikami że nawet przez 2 lata od 2013 do 2015 roku nie potrafiliście wyjaśnić afery podsłuchowej, i to mimo pełnej władzy.........idź waść wstydu oszczędź....

 • jurii.sachar

  Oceniono 16 razy 4

  Schetyna pracuje ??????? o jprd co się dzieje ? upał rzucił się mu na mózg ???? Może jeszcze tusek wziąłby z niego przykład i inni totalni POsrani...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy 3

  Szczurzasty poszerza splycajac do krotkiego nam sie nalezy koryto bo wystarczy spojrzec na nasze CV. Przypominam, iz elektorat PIS od tego nie zniknie, od 89 konsekwentnie bylismy utwierdzani w przekonaniu iz obrano zly kierunek przemian, analizy dokonywalismy samodzielnie w oparciu o wlasne rozumienie swiata. Bez mediow bez silnego osrodka politycznego powoli i przez dziesiciolecia odnajdywalismy podobnie myslacych, odnajdujac sile do trwania w swojej ocenie. Nie przypadkiem z takim impetem caly uklad medialny uderzal w RM bo to przez lata bylo jedyne medium podajacy calkowicie sprzeczny przekaz wobec neoliberalnej chwilami libertaranskiej 3RP. Szulerzy medialni 3RP doskonale pamietali lekture Zeromskiego, iz wystarczy jedna iskra by caly latami budowany zamek klamstw runal w jedna chwile, zapamietali sobie rowniez lekcje PRL, dzis zastanawiajac sie jak moglo dojsc do przelomu politycznego 2015, analizujcie sierpy i mloty, dlaczego nei udalo sie wam wdeptac Polskosci w ziemie.

 • tulius

  Oceniono 4 razy 2

  "Grzegorz Schetyna w ostatnich dniach ciężko pracuje, poszerza Koalicję Europejską"

  pracuś, musi jeszcze POpracować nad tym czym przekonać ludzi do takiej koalicji :)))

 • f1909

  Oceniono 4 razy 2

  Święcie w to wierzę że ten charyzmatyk Brejza może wszystko przewrócić do góry nogami i po jesiennych wyborach PIS będzie rządził Polską z większością konstytucyjną ! -- Zresztą ku chwale naszej Ukochanej Ojczyzny !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX