Warto płacić za wojsko i sprzęt od Donalda Trumpa? "Widać, że Amerykanie chcą się u nas rozgościć na dłużej"

Nawet ten polski wydatek wskazuje na to, że Amerykanie chcą się na dłużej u nas rozgościć - wskazywał w TOK FM Mariusz Cielma z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce oraz budowa baz i centrów szkoleniowych nad Wisłą - to najważniejsze punkty wspólnej deklaracji, którą podpisali w środę w Waszyngtonie prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda. Jak mówił wczoraj Donald Trump - "zapłaci za to polski rząd, bez kosztu dla USA".

Czytaj także: Janusz Reiter: Najważniejsze jest, żeby Polska nie dała się wciągnąć w żadną intrygę przeciw UE

Pojawiło się wiele komentarzy, że owszem Andrzej Duda wydał wiele publicznych pieniędzy, ale nie uzyskał żadnych dodatkowych efektów. Z takim stwierdzeniem nie do końca chciał się zgodzić Mariusz Cielma z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". - Nawet ten polski wydatek wskazuje na to, że Amerykanie chcą się na dłużej u nas rozgościć – mówił Cielma i dodawał, że długofalowo może to przynieść korzyści naszemu wojsku. - Weźmiemy się za rzeczy, które są zaniedbane od lat, jak na przykład centralny poligon – ocenił dziennikarz.

Z kolei Maciej Miłosz, z "Dziennika Gazety Prawnej" tłumaczył, że przy takich transakcjach "nic nie jest za darmo". - To, co my możemy zrobić, to zainwestować w offset, czyli zakup technologii za pieniądze. To nie jest tak, że Amerykanie to sfinansują. To my za to zapłacimy i to będą bardzo duże pieniądze – wyjaśniał Miłosz.

Reprezentant "DGP" wskazywał przy tym, że sam proces dokonywania zakupów militarnych przez polski resort obrony pozostawia wiele do życzenia. - Kupujemy troszkę tego, troszkę tamtego. Będziemy mieli tylko dwie baterie Patriot czy jeden dywizjon Himarsów, czyli artylerii dalekiego zasięgu, która jest dla nas kluczowa, a mówiło się o większych ilościach. To duże niedociągnięcie ze strony MON już od lat, że nie przeprowadzamy zakupów od a do z – wyjaśniał Maciej Miłosz.

Dziennikarz "DGP" krytykował też tryb zakupu samolotów F-35. Podczas wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie ogłoszono, że Polska kupi 32 takie maszyny. - To jest dla mnie głęboko niezrozumiałe. Nie mamy analiz, jakich chcemy samolotów. Wysyłamy zapytania do producentów, ile to będzie kosztować, jakie będą terminy dostaw, a nie poczekaliśmy na odpowiedzi – wskazywał Miłosz.

Obaj eksperci byli zgodni co do tego, że większa obecność wojsk amerykańskich w Polsce to dobra wiadomość. - Amerykanie traktują Polskę jako miejsce, gdzie schodzą się nici dowodzenia z całego regionu. My jesteśmy amerykańskim hubem wojskowym w regionie – przekonywał Cielma. Z kolei Maciej Miłosz dodawał, że większa liczba żołnierzy USA w Polsce poprawia nasz poziom bezpieczeństwa. - W 2014 roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, można się było zastanawiać, czy będziemy następni. W tym momencie można mieć wrażenie, że będziemy bezpieczni przez najbliższe lata. Jednak nie możemy zapominać, że sami musimy być stanie bronić naszych granic. Bo teraz Amerykanie są, a za 10-15 lat już nie wiadomo – podsumowywał dziennikarz "DGP".

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (16)
Warto płacić za wojsko i sprzęt od Donalda Trumpa? "Widać, że Amerykanie chcą się u nas rozgościć na dłużej"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy 3

  Jeszcze sie postkomunie w tym upiornym skwarze dolozyl Bill, tak ten Bill Clinton. Wywalil w najlepsze, iz caly swiat jest dumny z Polski, zamiast napierdz.. z sadami, konstytucja w skrwawonej faszyzmem Polsce, chrzanil na jakiejs konfie cos o dumie z Polski.
  No nie o takie Polskie my walczyli ze szwagrem, nie po to my wlaczyli, zeby kaczynskie z pisdzelcami rzadzili.

 • eski57

  Oceniono 3 razy 1

  ,, a jest „szansa” , że te F 35 wykorzystamy … , a zapłacić trza będzie i TO .. !!! - gdybyśmy nie mieli F 16 , nic gorzej byśmy się nie czuli , pewnie biedy byłoby nieco mniej …, ciekawym ile płacimy … rocznie za obecność 1 żołnierza amerykańskiego …
  - Prezydent Tramp widać - był b. zadowolony , bo nieźle pohandlował sprzętem wojskowym i gaz dalej będzie nam sprzedawał – JAK się ma cena gazu amerykańskiego do rosyjskiego w przeliczeniu na równą wartość opałową ? !
  Też tak czasem sobie myślę , czy TA przyjaźń amerykańska nie za drogo nas kosztuje , z tym , że wina chyba leży po naszej stronie , bo usiłuje- my stać się drugą po … Stanach potęgą …. ? !

 • rbik53

  0

  .
  taaaa…… duma rozpiera niepełnosprawnych i kalekie dzieci na myśl o F 35..... trapi je jedynie to, że jak ruscy na Polskę napadną, to wezmą sobie te samoloty od nas za darmo....
  .

 • irenevonbrick

  Oceniono 10 razy 0

  Lepiej USA niż Rosja.PIS ma b.dobrą strategię polityczną i gospodarczą.PO to buty mogą czyścić PIS.

 • endrju1521

  Oceniono 8 razy -4

  To zdrada ! ! ! ! !

  Polska, nie jest wianem PiSu ! ! ! ! ! ! ! !

 • eski57

  Oceniono 7 razy -5

  nie znam się za lotnictwie , ale tak sobie myślę , czy ze względu na zwrotność , potrzebne są myśliwcowi takie duże prędkości …, a rakieta go dogoni …- taka samonakierowująca się .. ,, a jest „szansa” , że te F 35 wykorzystamy … , a zapłacić trza będzie i TO .. !!! - gdybyśmy nie mieli F 16 , nic gorzej byśmy się nie czuli , pewnie biedy byłoby nieco mniej …, ciekawym ile płacimy … rocznie za obecność 1 żołnierza amerykańskiego …
  - Prezydent Tramp widać - był b. zadowolony , bo nieźle pohandlował sprzętem wojskowym i gaz dalej będzie nam sprzedawał – JAK się ma cena gazu amerykańskiego do rosyjskiego w przeliczeniu na równą wartość opałową ? !
  Też tak czasem sobie myślę , czy TA przyjaźń amerykańska nie za drogo nas kosztuje , z tym , że wina chyba leży po naszej stronie , bo usiłuje- my stać się drugą po … Stanach potęgą …. ? !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX