Klaudia Jachira broni swojego programu dla opozycji u Grzegorza Sroczyńskiego. Spór o 500 plus

Klaudia Jachira zarzuciła Koalicji Europejskiej brak programu wyborczego, więc napisała własny. Z zawartymi w nim tezami nie zgadza się Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego.

Koalicja Europejska przegrała, bo nie ma programu - mówi Klaudia Jachira w swoim nagraniu, w którym komentowała wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Popularna komentatorka życia politycznego, wcześniej znana z kandydowania z ramienia Nowoczesnej do Sejmu, postanowiła ułożyć program sama - taki, który pomógłby opozycji wygrać nadchodzące wybory. Wideo cieszy się ogromnym zasięgiem w mediach społecznościowych, obejrzało je półtora miliona osób.

Jednym z założeń programowych, które przedstawiła Klaudia Jachira, jest likwidacja 500 plus. - Chcesz mieć ulgę na dziecko? To pracuj, a nie siedź na zasiłku. Przy okazji nie będziemy narzekali, że czereśnie są po 60 zł, a pietruszka po 23 zł za kilogram - mówi Jachira w popularnym nagraniu.

- Nie jestem żadną ekspertką, ale ja tak widzę świat. Wyciągam proste wnioski, tak jak każdy z Polaków. Jeżeli dostajemy 500 plus, to wartość pieniądza siłą rzeczy spada - rozwinęła myśl w audycji “Świat się chwieje” Grzegorza Sroczyńskiego w TOK FM.

"To nie ma nic wspólnego z 500 plus"

Z taką oceną wpływu 500 plus nie zgodził się Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego. Przytoczył analizy, z których wynika, że na wysokość cen żywności wpływ ma niepewna sytuacja międzynarodowa związana z cenami ropy, afrykański pomór świń w Chinach oraz kwestie związane ze zmianami klimatu.

- Żadna z tych rzeczy nie ma nic wspólnego z 500 plus.(..) Jest problem z krytyką tego programu. Po pierwsze, te bardzo negatywne opinie na jego temat dominowały po stronie opozycyjnej od samego początku i się nie sprawdziły. Jest szereg analiz, które pokazują, że w szczególności w sytuacji niepewności na rynkach międzynarodowych, ten program jest namiastką dochodu gwarantowanego - tłumaczył.

Te argumenty nie przekonały Klaudii Jachiry. - Państwo nie powinno nagradzać za rozmnażanie - mówiła. Jej zdaniem, pieniądze - jeżeli już - powinny być raczej wypłacane za to, jakim się jest rodzicem.

- Nigdy nie wygramy z PiS dublując ich pomysły. Musimy przedstawić alternatywę - przekonywała.

Zdaniem Grzegorza Sroczyńskiego tezy zawarte w programie Jachiry bliskie są części wyborców opozycji, a także polityków Koalicji Europejskiej, ale nie są wypowiadane na głos. - Twój manifest mówi to, co pewnie myśli część opozycji, głównie tej związanej z dawną Nowoczesną, ale nie wypada jej tego mówić. Popularność tego manifestu pokazuje rozkrok, w którym stoi opozycja - ocenił.

Posłuchaj całej rozmowy:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (142)
Klaudia Jachira broni swojego programu dla opozycji u Grzegorza Sroczyńskiego. Spór o 500 plus
Zaloguj się
 • adrianos99

  Oceniono 25 razy 13

  Zwiększona podaż pieniądza zwiększa presję inflacyjną. To podstawy i nie rozumiem jak można temu zaprzeczać powołując jakieś badania.

  A podaż pieniądza na konsumpcję realizowana z kredytu to już marnotrawstwo i zbrodnia.

 • acide94

  Oceniono 24 razy 10

  Kiedy słyszę młodych ludzi z zamożnych domów krzyczących "obniżyć socjal w Polsce do minimum", zaczynam rozumieć dlaczego pis ma prawie 50%. W Polsce nie da się przeżyć za socjal bez 500+. W Polsce osoba naprawdę niepełnosprawna i bez dzieci jest skazana na wegetację na poziomie minimum biologicznego i musi oszczędzać nawet wodę w klozecie. A złotą i bananową młodzież w tym przemocowym społeczeństwie proszę o więcej empatii, po prostu.

 • lum99

  Oceniono 8 razy 8

  Też nie jest fanem 500 plus ale pomysł by opozycja zaproponowała przed wyborami jego likwidację, brzmi jak sabotaż

 • antynick

  Oceniono 34 razy 8

  Z dużym zażenowaniem się tego słuchało. Pani Klaudia to kolejny Balceroid potężnie zaczadzony gazami swojej szczelnej banieczki medialnej. Szkoda.

 • zacisze16

  Oceniono 8 razy 6

  Popieram.... zasada jest prosta... najpierw praca a potem kasa.... masz potrzeby finansowe idź do pracy...

 • chateaux

  Oceniono 5 razy 5

  To program prywatnej ideologii a nie program wyborczy, który powinien być przede wszystkim pragmatyczny. W końcu Pani chce wygrać wybory, czy mieć darmową trybunę dla prezentacji własnych przekonań? No dobrze, Pani Klaudia zaprezentowała własne przekonania. Życzę powodzenia w przekonywaniu wyborców wrażej partii na siebie.

 • matts06

  Oceniono 25 razy 5

  Program pani Jachiry to niezły odlot. Gdyby to był program głównej siły opozycyjnej, która ma zamiar odsunąć PiS od władzy, to w następnych wyborach poleciałbym głosować na PiS jako na mniejsze zło, choć nigdy na nich nie głosowałem i nie mam takiego zamiaru. Niesamowite w tej audycji było, że ta pani mysli, że ma jakąś wiedzę ekonomiczną i to osobom głosującym na PiS zarzuca braki w wiedzy ekonomicznej, a tymczasem to co sama proponuje, to jakiś totalny neoliberalny bełkot :) Świetny był też moment o oszczędzaniu z 2tys., że sama tyle czasem zarabia i odkłada, a potem - no tak, mam mieszkanie ze spadku :) (czyli jakieś 1tys. mogę sobie oszczędzać na mieszkaniu).
  Ogólnie to była żenada i ciężko słuchało się tego populizmu neoliberalnego w najczystszej postaci.

 • kdoe76

  Oceniono 10 razy 4

  “Jej zdaniem, pieniądze - jeżeli już - powinny być raczej wypłacane za to, jakim się jest rodzicem.”

  Czyli dostawaly by rodziny, w ktorych dzieciom i tak juz jest dobrze bo rodzice albo sa zaradni (nie kazdy potrafi albo ma szanse), albo maja fuksa, ze wszystko sie uklada.

  Rodziny, w ltorych dzieciom jest zle nie maja wiec szans wyjsc na prosta...

 • andrzej2310

  Oceniono 16 razy 4

  Jeżeli ludziom zaczynamy płacić nie za pracę, to takie społeczeństwo upadnie ekonomicznie prędzej, czy później.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX