Donald Tusk broni Tomasza Arabskiego: Nie ponosi żadnej odpowiedzialności za katastrofę smoleńską

Tomasz Arabski był pod każdym względem świetnym szefem kancelarii premiera i nie ponosi w najmniejszym stopniu żadnej odpowiedzialności za katastrofę smoleńską - powiedział w poniedziałek Donald Tusk.

Były premier, który zeznawał w przed sejmową komisja ds. VAT, był po posiedzeniu pytany przez dziennikarzy m.in. o wyrok sądu, który w ubiegłym tygodniu skazał Tomasza Arabskiego na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata w sprawie organizacji lotu z 10 kwietnia 2010 roku.

- Z oczywistych względów nie komentuję i nie będę komentował wyroków sądów, ale mam prawo wypowiedzieć moją opinię, bo wiem, co robił Tomasz Arabski, kiedy był szefem mojej kancelarii - powiedział Tusk.

"Arabski wykonał o wiele więcej niż wymagały przepisy"

Według niego, Arabski "w sprawie Smoleńska był człowiekiem, który nie tylko przestrzegał przepisów prawa, ale wykonał o wiele więcej niż wymagały przepisy i urzędowe zobowiązania, także wtedy, kiedy po samej katastrofie jechał do Moskwy".

- Tomasz Arabski był pod każdym względem świetnym szefem kancelarii i nie ponosi w najmniejszym stopniu żadnej odpowiedzialności za katastrofę - podkreślił były premier.

- Nie jestem od analizowania, czym kierował się sąd, ale z tego co wiem, w uzasadnieniu bardzo mocno jest podkreślone, że działania Tomasza Arabskiego nie mają nic wspólnego z katastrofą jako taką, nie zmienia to mojego przekonania - jako jego szef wiedziałem, co robi -  – że on nie odpowiada w najmniejszym stopniu także za to, że samolot zdecydował tam lądować. To nie jest jego odpowiedzialność i mam nadzieję, że w apelacji bez większego problemu tego dowiedzie – dodał szef Rady Europejskiej.

Wyrok w procesie dotyczącym lotu do Smoleńska

Obok skazania Arabskiego na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata stołeczny sąd, wymierzył karę 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok ówczesnej urzędniczce KPRM Monice B. Troje urzędników uniewinnił. Obrońca Arabskiego mec. Andrzej Bednarczyk ocenił, że wyrok jest niesprawiedliwy i zapowiedział, że będzie zalecał złożenie apelacji.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Donald Tusk: Tomasz Arabski nie ponosi żadnej odpowiedzialności za katastrofę smoleńską
Zaloguj się
 • zmudzin_jozef1

  Oceniono 2 razy 2

  To całkowicie zrozumiałe - odpowiedzialność spada na żyjący obecnie tj DUDA ,SASIN,Jarosław KACZYŃSKI - oni organizowali lot.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Sprawa tego awuesowskiego typa ma glebszy podtekst moze czas powolac komisje sejmowa do ustalena, kto rzadzil Polska w latach 2007-2015.

 • mgrstepien

  Oceniono 2 razy -2

  Tusk? To ten co Grzegorzowi Schetynie pomógł wybory przerżnąć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX